Olympus Pen E-PL5 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Digitální fotografie

Olympus Pen E-PL5

3. října 2012, 01.31 | Olympus na mezinárodním veletrhu Photokina 2012 v Kolíně nad Rýnem, největší evropské výstavě fotografické techniky a zobrazovacích technologií a jejich využití v praxi, představil dva nové systémové kompaktní fotoaparáty řady Pen, E-PL5 a E-PM2. Představil funkce pro přímé sdílení dat na sociálních sítích a webových stránkách s využitím bezdrátové komunikace s chytrým telefonem s využitím Flash Air.

 

Photokina 2012: možnosti OM-D

 

Olympus také demonstroval možnosti využití fotografických přístrojů série OM-D, ...

 

Photokina 2012: Olympus OM-D

 

... o které návštěvníci expozice Olympus na veletrhu projevovali velký zájem. 

 

Photokina 2012: objektivy Olympus Digital i dalších značek

 

Dále představil čtyři nové výměnné objektivy mikro 4/3 systému, a to 60mm makroobjektiv, světelný 17mm Pancake, limitovanou edici 12mm objektivu s černou clonou a krytkou a univerzální krytku bajonetu fotoaparátu se třemi čočkami (Lenscap). Ve své expozici ale poukazoval i na širší výběr objektivů, zejména s využitím objektivů mikro 4/3 systému jiných výrobců, zejména Panasonic, Leica, Tamron a Sigma, ale s pomocí adaptérů i mnoha dalších podle volby různě zaměřených uživatelů. 

 

Photokina 2012 - Olympus kompaktní fotoaparáty

 

Představil ale také špičkový kompakt „XZ“ druhé generace – Stylus XZ-2 s objektivem se světelností od 1,8 a s možností ručně nastavit ohniskové vzdálenosti. V označení přibyl název Stylus, použitý už u kompaktu s ultrazoomem SP-820 UZ. Tuto značku nově Olympus používá jako sjednocující označení nového konceptu svých kompaktních fotoaparátů. Novinky představujeme postupně v samostatných článcích.

 

Olympus Pen E-PL5

 

Výrobce v případě tohoto modelu spojil kompaktní design řady PEN s technologií převzatou z řady OM-D. Je vybaven  obrazovým snímačem Live MOS a obrazovým procesorem TruePic VI, který byl poprvé použit u OM-D E-M5. Senzor typu CMOS 4/3 formátu s rozměry 17,3 × 13 mm má rozlišení 16,1 milionu efektivních pixelů. Snímky mají maximální rozlišení 4608 × 3456 pixelů a mohou být nejen formátu JPEG, ale také ve formě nekomprimovaných obrazových souborů RAW. Snímač je součástí dvouosého systému stabilizace obrazu typu „senzor-shift“, který je tudíž k dispozici pro jakýkoli objektiv, který uživatel na tělo fotoaparátu nasadí.

 

Olympus Pen E-PL5 - klasická černá verze

 

Video je formátu MPEG-4/Motion JPEG s kodekem H.264, nejvyšší rozlišení je Full HD/1920 × 1080 px, nastavit je možno i HD/1280 × 720 a VGA/640 × 480 px se snímkovou frekvencí vždy 30 obr./s. Mikrofon je stereo, reproduktor mono. Data lze ukládat na paměťové karty SD, SDHC i SDXC. Zajištěna je také kompatibilita s kartami SDXC Eye-Fi, které využívají bezdrátovou technologii Wi-Fi, a Toshiba FlashAir pro bezdrátový přenos fotografií nebo videoklipů na sociální sítě s využitím „chytrých“ mobilních telefonů. Aplikace pro iOS a Android pro úpravy a sdílení fotografií na sociálních sítích přes chytrý telefon nebo počítač je volně stažitelná.

 

Systém automatického zaostřování využívá metodu detekce kontrastu, má 35 ostřicích bodů a kromě vícebodového ostření umožňuje také bodové včetně výběru bodu, nabízí funkce typu Fast AF, sledování objektu v pohybu 3D Tracking AF, detekce tváří v záběru, ostření po snímku i souvislé a ve spojení s dotykovým panelem také autofokus dotekem na vybraný bod či objekt. Samozřejmě je ale také možné ostření ruční.  

 

Olympus Pen E-PL5: zadní stěna s displejem

 

Dotykový displej typu TFT LCD má délku úhlopříčky 3 palce a rozlišení 460 tisíc obrazových bodů, je umístěn ma výklopném panelu a je dotykový s velmi rychlou odezvou.

 

Olympus Pen E-PL5 - ukázka flexibility nastavení výklopného panelu displeje

 

Ukázky flexibility nastavení výklopného panelu displeje, díky čemuž je snadnější snímání z nadhledu, kupříkladu přes nějakou překážku nebo skupinku osob, anebo naopak ze "žabí perspektivy" a podobně. 

 

Měření světla může být vícebodové, středově vyvážené a bodové. Nastavení expozice lze kompenzovat v rozsahu ± 3 EV, využít je možno funkci automatické expoziční řady AE Bracketing, nebo HDR Bracketing pro zachycení jedné scény v 5 různých expozicích, anebo Live Bulb/Live Time, což je jedinečná funkce zobrazující postupné prokreslování expozice záběru při dlouhých expozičních časech. Ekvivalent citlivosti ISO má rozsah 100, 200, 400, 800, 1600, 3200, 6400 a 12 800 s možným rozšířením až na 25 600. Pro vyvážení bílé je připraveno 8 režimů, možné je uživatelské vyvážení a k dispozici je také funkce WB Bracketing.

 

Olympus Pen E-PL5 - bílá a stříbřitá barevná varianta

 

Fotoaparát není vybaven bleskem, má přípojný systém, který je možno použít buď pro externí blesk, nebo externí hledáček. Externí hledáček si může uživatel dokoupit, kompaktní externí blesk je součástí prodejního balení, konkrétně FL-LM1. Tento blesk má maximální dosah 7 m a nabízí základní v ýběr funkcí a režimů včetně funkcí Fill-in, Slow Sync a možnosti upravit zábleskovou expozici ve třech úrovních.

 

Pro snímání lze využít plně automatický režim, vybírat z nabídky scénických programů, použít flexibilní program, program s prioritou clonového čísla, program s prioritou času expozice (1/4000–60 s) a režim s ručním nastavením všech parametrů expozice. Nechybí ani možnost uložit do paměti uživatelské nastavení, rychlé souvislé snímání rychlostí až 8 obr./s a k dispozici je také 12 kreativních digitálních filtrů, mezi kterými je třeba nový filtr Vodové barvy, který lze kombinovat s několika „uměleckými efekty“. Pro video jsou připraveny prolínací efekty – režim umožňující plynulý přechod z jednoho videozáběru do druhého. K dispozici je i Bracketing uměleckých filtrů pro zachycení jedné scény s uplatněním několika, nebo i všech uměleckých filtrů najednou.

 

Olympus Pen E-PL5 - ilustrační obrázky

 

Fotoaparát má rozměry 111 × 64 × 38 mm a včetně baterie váží 325 g. Jako základní zdroj energie slouží dobíjecí lithium-iontová baterie BLS-5, umožňující na jedno nabití pořídit až 360 snímků (podle norem CIPA). Pro připojení je fotoaparát vybaven rozhraním USB 2.0 a Mini HDMI typu C. Dokoupit je možno dálkový ovladač RM-UC1. Dokoupit je možno výměnný grip a další příslušenství, třeba i podvodní pouzdro PT-EP10 vodotěsné do hloubky 45 m. Fotoaparát je kompatibilní s 26 objektivy mikro 4/3 systému a díky adaptérům také s 27 objektivy 4/3 systému a s dalšími podle výběru uživatele. Je kompatibilní i s krytkou-objektivem 15 mm 1:8,0 nepřesahující svými rozměry běžnou krytku těla fotoaparátu.

 

_______________________________________________________________________________________ 

Megapixel - logoChcete znát názor prodejce, zhlédnout krátkou videoprezentaci prodejního balení, znát aktuální prodejní cenu a vidět nové snímky ze systémového kompaktního fotoaparátu Olympus Pen E-PL5?

 

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Digitální video  

 » Rubriky  » Zprávy  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: