Olympus CAMEDIA P-200 tisk na cestách - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


Digitální fotografie

Olympus CAMEDIA P-200 tisk na cestách

1. září 2000, 00.00 | Nová miniaturní sublimační tiskárna Olympus umožňuje tisk digitálních fotografií bez připojení do el. sítě, počítače či fotoaparátu. Fotografie je k dispozici za pouhých 90 sekund kdekoli.

Poslední novinkou, kterou Olympus představil minulý týden na panevropské tiskové konferenci je malá přenosná sublimační tiskárna CAMEDIA P-200. Jde o zařízení poměrně unikátní, které umožňuje kdykoli a kdekoli udělat z digitální fotografie fotografii papírovou. Tím se kombinace digitálního fotoaparátu a této tiskárničky plně vyrovná Polaroidu, tedy nejrychlejší cestě k papírové fotografii. Kombinace nezávislé tiskárny a fotoaparátu je pro uživatele výhodná, protože zbytečně nezvětšuje rozměry fotoaparátu samotného a navíc tiskárna je schopna tisknout fotografie z libovolného digitálního fotoaparátu uložené na paměťové katě typu SmartMedia nebo CompactFlash II.

Pro reálnou představuje tvaru by bylo asi nejvhodnější připodobnit P-200 k walkmanu. Tiskárnička má stříbřitočerný design, rozměry 121 (š) x 52 (v) x 153 (h) mm a váží 850g (samozřejmě bez akumulátorů (350g) a zásobníku s papíry). Jako zdroj energie používá Ni-MH akumulátory s nabíječkou zabudovanou přímo uvnitř tiskárny. Tím pádem je zcela mobilní a umožňuje vytisknout fotografie v podstatě v jakémkoliv exteriéru, pokud se teplota pohybuje v rozmezí 5-35 °C. Zařízení sice není doslova kapesní záležitostí, přesto je snadno přenosné a umožňuje tisk bez potřeby přímého napájení, spojení s počítačem či fotoaparátem.

Tiskárna načítá data pro tisk buď z vložených SmartMedia a CompactFlash II karet, nebo z počítače přes speciální mini-paralelní port Olympus. Popřípadě lze dokoupit i kabel pro klasické paralelní nebo USB rozhraní. Olympus P-200 disponuje zásobníkem na 25 kusů papírů o rozměrech 125,6 x 80 mm, ale maximální potisknutelná plocha je 101,6 x 76,2 mm. Výhodou je zcela jistě i možnost vytisknout na takto velkou fotografii 4, 9, 16 nebo 40 snímků najednou a získat tak vcelku slušný náhled. Spotřební materiál se dokupuje jako komplet. To znamená 25 speciálních papírů a k tomu odpovídající páska s barvou.

Pro vlastní tisk používá P-200 technologii barevného termosublimačního tisku. Sublimační barva se postupně nanáší ze tří barevných pásku, v pořadí Y-yellow, M-magenta, C-cyan a tisk je zakončen potažením fotografie ochrannou fólií, pro delší životnost. Tisk samotný trvá pouhých 90 sekund, o čemž jsme se na vlastní oči v Paříži přesvědčili. Doba načítání snímku je pochopitelně závislá na velikosti snímku a to samé platí o renderování jednotlivých barevných vrstev. U snímku s rozlišením 2 mil. bodů vše trvalo necelé tři minuty.
Rozlišení 320 dpi a plnobarevný tisk zajišťují velice slušný výstup. Fyzicky tiskárna je schopna vytisknout 1280 x 960 bodů, ale pokud je zdrojová fotografie menší, provede její automatické zmenšení. Pokud je zdrojová digitální fotografie opravdu kvalitní je výsledek "fotorealistický". To znamená, že barevné přechody jsou plynulé a na fotografii nejsou patrné jednotlivé body.
Za zmínku jistě stojí, že tiskárna používá technologie DCF (Desigh Rule for Camera File System) a DPOF (Digital Print Order Format) což jí umožňuje automaticky číst informace a provádět instrukce, které jsou uložené společně se snímky (jako například informace o pořadí snímku nebo nastavení požadovaného počtu kopií). Kromě informací získaných s digitálními snímky, lze na ovládacím panelu tiskárničky nastavit několik parametrů, např. ostrost snímku nebo tisk data.

Tiskárna je jistě velice zajímavá pro ty uživatele, kteří ocení rychlost získání fotografie. Kvalita snímků je velice slušná a možnost práce s akumulátorem je výhodou. Cena pro český trh by se měla pohybovat kolem 26.000Kč vč. DPH. Cena za jednu fotografii zatím není stanovena pro český trh, ale v Americe vejde snímek na 1 dolar.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: