Nové Kodaky DX pro každého - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Digitální fotografie

Nové Kodaky DX pro každého

Kodak DX 3600

24. dubna 2001, 00.00 | Společnost Kodak narychlo odtajnila dva nové modely digitálních fotoaparátů řady DX, o kterých jsme včera zběžně informovali. Co nabízejí?

Minulý týden jsme informovali o finančních výsledcích společnosti Kodak a kromě jiného jsme konstatovali, že je patrná snaha vedení společnosti o nastolení nového pozitivního trendu a do jisté míry i změny zavedeného stylu značky. Tomu odpovídá i nečekané oznámení dvou nových produktů, ke kterému s největší pravděpodobností došlo pod tlakem internetových médií o několik dní dřív než bylo plánováno. Podle českého zastoupení jsou zatím údaje o modelech DX 3500 a DX 3600 pod tiskovým embargem, ale v USA již vyšla oficiální tisková zpráva.

Oba fotoaparáty nové řady DX sice nezapřou jistou příbuznost s předchozími digitálními fotoaparáty řady DC, ale podobně jako u MC3 je design mnohem modernější, odvážnější a dynamičtější. Netradiční oblé tvary sice vycházejí z klasické kompaktní konstrukce, ale fotoaparáty působí opravdu svěžím dojmem. Překvapivě i kombinace dvou odstínů šedé nenabourává "mladý" styl fotoaparátů. Pochopitelně cílení těchto přístrojů je nově se formující masový trh. Model DC 3500 s cenou 299 USD konkuruje nejlevnějším modelům největších konkurentů a zachovává rozumnou kvalitativní úroveň s rozlišením 2,1 mil. bodů. Vyšší model DX 3600 sice stojí o 100 dolarů víc, ale zato rozšiřuje možnosti o 2x optický zoom a záznam videa.
Oba fotoaparáty podporují nový model připojení k počítači, který Kodak chce prosadit pod označením EasyShare. USB kolébka s automatickým softwarem by měla uživatelům výrazně zjednodušit jejich život automatickou synchronizací snímků do počítače.

DX 3500

Kodak DX 3500
Základem fotoaparátu je CCD snímač s rozlišením 2,3 mil. bodů a automaticky přepínanou citlivostí 100/200 ISO. Výstupní rozlišení fotografií je tedy 1800 x 1200 bodů či alternativně netradičních 900 x 600 bodů. Snímky se ukládají ve formátu JPEG a to buď do vestavěné 8MB vnitřní paměti či na kartu typu CompactFlash I, která není v ceně. Kodak tedy zkouší řešení, se kterým Agfa příliš neuspěla.
Jednoduchý fixní objektiv s ohniskovou vzdáleností 38 mm je opravdu základním řešením. Kupodivu i světelnost F 4,5 nepatří mezi příliš oslnivé, což svědčí o poměrně úsporném řešení. Expozice a balance bílé barvy jsou automatické, clona fixní, takže uživatel není zrovna "zatěžován" nějakým nastavováním.
Napájení zajišťují dvě tužkové baterie a pro připojení k počítači lze kromě kolébky možno použít i klasický USB port. Fotoaparátu nechybí optický průhledový hledáček, 1,8" LCD displej ani vestavěný blesk.

DX 3600

Kodak DX 3600
Na první pohled skoro totožná konstrukce napovídá, že ani po technické stránce se oba přístroje příliš neliší. CCD snímač, expoziční logika i paměťové dispozice jsou shodné s předchozím modelem. Nejdůležitějším rozdílem je pochopitelně objektiv s proměnlivou ohniskovou vzdáleností 35-70mm a světelností F3,5 - F4,5. Ten nabízí 2x optické zvětšení, které ještě doplňuje 3x digitální zoom. Nejde o žádný přepych, ale na kategorii low-end fotoaparátů to není zas tak špatné.
Jedním z mála funkčních rozdílů je podpora záznamu videa ve formátu QuickTime a to v rozlišeních 320 x 240 a 160 x 120 bodů při až 30 snímcích za sekundu.

Kolébka

Hodnocení
Oba dva fotoaparáty by měly oslovit zejména mladé, domácí uživatele a fotografy amatéry. Model DX 3500 by díky atraktivní ceně mohl soutěžit například s FinePixem 2300, HP 315kou či většinou aktuálních modelů od Agfy. Vyšší model je již přece jen o cenový stupínek výš, takže je zacílen spíš na středně náročné domácí uživatele, kterým však nabízí opravdu poměrně málo funkcí.
Zcela samostatnou kapitolou je pak USB kolébka, která dokáže fotoaparát napájet a zároveň sloužit jako datové rozhraní. Pomocí speciálního tlačítka a odpovídajícího programového vybavení by měla nabízet stejný komfort synchronizace jako kapesní počítače. Je však otázkou, zda za skoro 80 dolarů je tato funkce přijatelná pro uvedenou cílovou skupinu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: