Martin Rykl: Sázka se vyplatila - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální fotografie

Martin Rykl: Sázka se vyplatila

17. května 2002, 00.00 | Jedním z prvních prodejců digitálních fotoaparátů a videokamer v Česku byla společnost Aaron. Zeptali jsme se proto zakladatele firmy pana Martina Rykla, jak vnímá pohyb v oboru během posledních pěti let.

Jedním z prvních prodejců digitálních fotoaparátů a videokamer v Česku byla společnost Aaron. Zeptali jsme se proto zakladatele firmy pana Martina Rykla, jak vnímá pohyb v oboru během posledních pěti let.

Začínali jste v době, kdy "digitály" znalo sotva pár nadšenců, jaké to tenkrát bylo?
V roce 1997 nás napadla na tu dobu převratná myšlenka, založit naše podnikání zcela na digitální fotografii. Už tehdy jsme byli ochotni se vsadit, že výhody, které digitální fotografie přináší, jednoduchost obsluhy, okamžité výsledky a s tím spojená nezávislost si najdou svoje zákazníky. Popravdě řečeno tyto zmíněně výhody tenkrát ale ještě zdaleka nebyly tak zřejmé jako nyní.
Začátky tedy byly, jak jinak, krušné. Nikdo tenkrát netušil, jak dlouho "digitálům" potrvá dobývání trhu. Naštěstí se už tenkrát našla řada firem, které i přes počáteční vysoké náklady na pořízení digitálního přístroje, byly schopny masovým nasazením této technologie významně zredukovat firemní náklady. Úspory byly vysoké, zejména v oblastech použití, kde nezáleželo na špičkové kvalitě fotografií. Mám na mysli třeba některou dokumentaci pro pojišťovny, policii, prodej nemovitostí, autosalony a příbuzné obory.
Paradoxně oborem, který je velmi silně "tažen" poptávkou na trhu a jako první rychle využívá všech nových možností a technologií, jsou různé erotické služby. Podíváme-li se na věc čistě z technologického pohledu, došlo v tomto oboru ke zlomu - k situaci, kdy klasické tiskoviny zanikají a budoucnost patří webu. Zda, do jaké míry a jakým tempem budou také ostatní obory následovat tento trend, bude jistě velmi zajímavé sledovat.


Martin Rykl

Jaké jsou současné trendy, kdo si u vás kupuje digitální fotoaparáty?
Ještě loni pocházeli naši zákazníci asi z 90 procent z podnikatelského sektoru, z obchodních společností a firem. Nyní kdy ceny dramaticky klesají se to dost rychle mění. I amatéři - nadšenci, kteří se rozhodli obměnit svoji starší analogovou kameru, sáhnou často po digitálním přístroji, zejména když si představí funkce a možnosti, o které by v případě analogu byli ochuzeni.
Zajímavé je, že většina našich zákazníků si fotky zálohuje na CD a jiná média, číhají na další pokles cen chemického tisku. Právě výroba "klasických" papírových fotek je přece jen ještě finančně dost náročná a tím také málo dostupná opravdu masově.
Výborná je možnost zasílat svoji práci k tisku papírových fotografií pomocí Internetu. V této souvislosti je zde třeba zmínit faktor - připojení. Kdo nemá pevné a širokopásmové připojení (například přes kabelovou televizi) je v tomto bodě mimo hru. Navíc jsou mezi běžnými lidmi velké, spíše ale psychologické zábrany, zákazníci jen velmi neradi komprimují velké obrazové soubory na menší velikost.(Komprimace obrazových dat je neúčinná, neboť se při komprimaci neušetří místo.) Spíše neradi mění formát a rozlišení fotografie.
Naopak pro řadu lidí je podstatné, že si mohou s kamerou pohrát a experimentovat podle libosti bez finančních následků, bez vyvolávání a kupování filmů. Že nepovedený snímek je možné smazat, je zcela jednoduše pochopitelné i pro zákazníky, kteří se třeba ani o počítače a jinou příbuznou techniku vůbec nezajímají. Znám řadu zákazníků, kteří tvrdí, že se naučili fotografovat teprve až s digitály.

Jak se měnily samotné fotoaparáty?
Od nejnižších rozlišení 320 x 240, 640 x 480 pixelů, tj. VGA kdysi až po běžných 6 megapixelů. Dnešní již slušný základ je rozlišení 2 megapixelů. Výrobci dnes již o vyšší rozlišení ani tolik nesnaží. Jde jim, zákazníkům ale také, především o funkce. Navíc již nezáleží tolik na objemu dat, rozhodující je kvalita výsledné fotografie. Rozlišení běžného kinofilmu odpovídá zhruba 5-6 (8) megapixelům, současné přístroje jsou tedy již srovnatelné. Digitály nebyly dlouho srovnatelné z pohledu rychlosti zpracování jednotlivých snímků, to dnes již také neplatí. Dá se také říct, že stejně jako u analogů, je pro každý obor fotografie k dispozici jiný typ digitálních fotoaparátů .

Který faktor nejvíce ovlivňuje rozšíření digitálních kamer?
Jednoznačně cena je největší překážka. Jakmile spadnou ceny ještě více nahradí digitální fotografie klasickou - téměř. Podle mého názoru bude postavení analogové fotografie v budoucnu srovnatelné s postavením černobílé fotografie dnes, také úplně nezmizela.
Dalším faktorem je rozšířenost PC v domácnostech. Nejde zde ani tak moc o připojení k internetu ale o prostý fakt, že bez počítače je řada možností digitálů nevyužita. Zejména mimo velká města je rozšířenost počítačů ještě velmi malá. Bez PC prakticky ale nejde fotky archivovat, dotvářet, paměťové karty jsou velmi drahá záležitost. Navíc existuje řada SW pro komfortní práci s rozsáhlými alby. Internet nehraje tak nedůležitější roli. Zejména mezi běžnou populací, je stále spousta lidí, kteří se PC prostě stále bojí, natož pak Internetu.
Dnešní PC mají daleko větší diskovou kapacitu a výkon, zpracovávané obrazové digitální soubory tento výkon a místo využijí. Oba tyto faktory pokládám za důležitější než výběr konkrétního OS. Mezi současnými OS nejsou dnes z hlediska uživatele podstatnější rozdíly.
Velmi dobrou službu pro nás, prodejce digitální techniky, dělají "opinion leaders", tedy zejména vy novináři. Novináři jsou pro svůj styl práce pro nás velmi zajímavá skupina, srovnatelná, nebo dokonce v některých pohledech důležitější než skupina fotografů - profesionálů.


Kamenná speciálka na Vinohradské

Vraťme se k Internetu, jak jej uživatelé digitálů využívají?
Netvoří nějakou extrémně uzavřenou komunitu. Pokud spolu diskutují v různých fórech, týkají se takové diskuse většinou nějakého nového modelu. Na Síti můžeme najít spousty různých virtuálních galerií, úroveň fotek je samozřejmě různá. Galerie rozhodně také přispívají k rozvoji oboru.
Uživatelé se velmi zajímají o noviny a články a nejrůznější "tipy" o digitální fotografii. Chtějí být v obraze a nechtějí kupovat staré věci, vědí, že se tak dá jen těžko ušetřit. V součastné době je hodně v kurzu software jak pro zpracování tak i pro archivaci fotek.
Všechny zmíněné zdroje na Internetu, zejména na různých specializovaných oborových portálech, mají pak za následek, že zájemci o konkrétní kameru jsou obecně často mnohem lépe informovaní o novinkách než zaměstnanci mnoha prodejců. Občas, před oficiálním zveřejnění nových modelů digitálních fotoaparátů dojde i k úniku informací od výrobců a technické parametry, vybavení a další detaily znají čtenáři z internetu dříve než personál obchodníka. A to nemluvím o personálu v hypermarketech.
Bohužel v našich podmínkách u některých značek také dochází často ke zpoždění novinek oproti situaci v okolních státech nebo ve světě. Ví se o tom zejména díky Internetu a pro dotčenou firmu je to jednoznačně negativní reklama.

Napadá vás nějaké méně známé použití digitální fotografie?
Kombinace digitální technologie s metodou zabezpečení fotek proti změnám a falšování pravosti může způsobit jejich daleko větší využití u policie, v pojišťovnách, u hasičů, ale například také v lékařství. Už v současnosti se například využívají hodně zejména v plastické chirurgií nebo stomatologii. Velmi operativní je použití digitálu jako scaneru, včetně návaznosti na rozpoznávání textu (OCR) - tedy převodu obrázků do textových souborů. Pokud jsem zmínil také Policii, pro dokumentaci závažných trestných činů je již potřeba mít fotky chráněny digitálním podpisem nebo něčím srovnatelným.

Kterým směrem dále míří digitální fotografie a kterým vaše firma?
Výrobci už ustoupili od záměru udělat jeden univerzální přístroj, který by "uměl" jak video, tak také fotografii na srovnatelné úrovni jako jednoúčelová zařízení. Dnes je nejdůležitější kvalita fotky, náročné je třeba vyvážení bílé barvy. Každý typ kamery by navíc měl mít přesně ty funkce, které potřebuje podle toho pro který typ práce je určen.
Naše firma směřuje zejména k rozšíření služeb fotografům, ať amatérům či profi skupině. Všechno co souvisí se zpracováním fotografií, digitalizaci předloh, archivaci na CD, DVD nebo obyčejné videokazety. Nabízíme také třeba archivaci snímků z kamery turistům - buď na médium nebo přímo do jejich emailové schránky.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Ze společnosti  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: