Kodak DC 220. - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


Digitální fotografie

Kodak DC 220.

13. srpna 1998, 00.00 | Další novinka z dílny Kodaku, která se řadí do středu produktového profilu společnosti. Co nového přineší?

Dnes se budeme věnovat zcela novému fotoaparátu firmy Kodak. Že jde o žhavou novinku nezdůrazňuji jen proto, že jsme jedni z prvních, kdo přístroj testovali, ale i proto, že je koncepčně výrazně odlišný od předchozích modelů. Přesto jej budu srovnávat s modelem DC 210, aby bylo patrné, kterou cestou se Kodak ubírá. Za zapůjčení děkujeme distribuční firmě FotoWorld.

Design
DC220 Zde Kodak ukázal, že se nebojí experimentovat. Přístroj tvarově fotoaparát připomíná opravdu jen vzdáleně. Myslím, že snad každý nový uživatel bude potřebovat chvilku času na to, aby si na přístroj zvykl. Já osobně jsem si příliš nezvykl. Přístroj je hodně malý a při sebevětší snaze jsem nenašel pohodlný způsob držení. Po zhruba týdnu jsem sice přivykl doporučenému hmatu, ale při fotografování na výšku jsem si doslova překážel. Z pohledu designéra si jistě přístroj zaslouží pochvalu, ale řeknu Vám model DC 210 mi do ruky padl lépe. Z exaktních údajů jsou hlavní rozměry 118 x 106 x 57 mm a hmotnost cca 0,5 kg.

Balení
To musím tentokrát probrat zvlášť, protože Kodak byl opravdu velice štědrý. Takže samozřejmě je to fotoaparát, 8 MB CF paměťová karta, 4 baterie, napájecí zdroj a redukce, USB kabel, VIDEO kabel, sériový kabel, několik CD s programy, několik návodů a vsadil bych se, že jsem ještě něco zapomněl. Upřímně řečeno tento odstavec budeme muset ještě doplnit příští týden, protože balení pro český trh bude ještě obsáhlejší. Oficiální informace však budou až příští týden.

Paměť
CF Zde Kodak evidentně již zvolil svoji stálici. Jsou to karty formátu Compact Flash. S modelem DC 220 je dodávána karta o kapacitě 8 MB ( což je dvojnásobek než u DC 210 ) a není problém koupit kartu s 45 MB. Na standardní kartu se vejde celkem při nejhorším nastavení až 120 fotografií, ale s nejlepším je to stále něco málo přes třicet snímků. Na paměť se kromě fotografií ukládá i zvuk, ale k tomu se ještě dostaneme.

Obrázek
To je to hlavní o co by v přístroji mělo jít. Zde se toho příliš nezměnilo oproti typu DC 210. Rozlišení zůstalo 1152 x 864, což Kodak troufale označuje jako MEGA PIXEL ( mě chybí skoro 5.000 bodů ) a vzhledem k tomu, že optika i snímací člen zůstaly evidentně zcela shodné, tak se dá říct, že přístroje DC 210 a DC 220 jsou fotograficky shodné. Fotografie se mi líbí, jen občas jsou patrné problémy s pomalou uzávěrkou, takže na focení pohyblivých cílů jsou oba přístroje nevhodné.

Automatika
Zde zůstává i model DC 220 poměrně při zemi. Což znamená, že automatika toho má na starost hodně. To je výhodou pro fotografy amatéry a samozřejmě vždy, kdy je potřeba udělat hodně rychle snímek. Přesto automatiku můžete ovlivnit. DC 220 má zámek automatiky, takže můžete přístroj ovlivnit. Uzávěrka je plně automatická, expozice je automatická s možností posunu v 9 krocích.
S automatizací můžete jít ještě dál pomocí programovacích skriptů, ale o tom až později.

Technické parametry
Po technické stránce je přístroj takřka shodný s DC 210. To znamená, CCD člen má sice papírově rozlišní 1174 x 884 bodů, ale výsledný obraz je opět 1152 x 864. Objektiv je zcela shodný. To znamená s ohniskovou vzdáleností 29 - 58 mm v přepočtu na 35 mm film s F 4 - 4.7. To představuje dvojnásobný zoom. Protože 58 mm je opravdu hodně málo, lze jej umocnit dvojnásobným digitálním zvětšením. To sice není tak precizní jako optické, ale lepší než nic.
Uzávěrka je jedním z nejslabších článků řetězu. Je automatická v rozsahu 1/2 - 1/360 sekundy, což je velice a ještě jednou velice pomalé. Nic na špatném dojmu nemění ani možnost manuálních expozic až do 2 sekund.
A na závěr tradičně citlivost snímání ISO 140, nechybí vestavěný blesk ani samospoušť.

Hledáček a displej
Hledáček je optický průhledový. Pokud jsem u modelu DC 210 vytýkal, že není přesný, tak u modelu DC 220 je situace takřka shodná. Rozdíl je pouze v tom, že DC 210 utíká vodorovně, zatímco DC 220 svisle. Hledáček je tím slabším místem, zato LCD displej tím silnějším. Velikost 2 palce a perfektní ostrost jsou skoro až úchvatné. Zde udělal přístroj docela pěkný pokrok.

Ovládání přístroje
Pokud jsem se u modelu DC 210 rozplýval nad krásným grafickým rozhraním, tak DC 220 jde ještě mnohem dál. Menu jsou bohatší, kontextová, do obrazu se vkládá řada symbolů prostě žůžo. Je trochu škoda, že přibylo tolik tlačítek. Je jich opravdu požehnaně a hlavně po zkušenosti s DC 210 se nemůžu zbavit pocitu, že jich je příliš. Naštěstí se v nich poměrně dobře orientuje, takže s ovládáním nebudete mít problém. Průměrně inteligentní člověk nebude potřebovat zřejmě ani návod.

Spojení s počítačem
Zde konstruktér opravdu nešetřil. Takže varianta jedna je běžný sériový kabel a připojení přes sériový port. To je varianta, kterou nabízí drtivá většina přístrojů. Druhou variantou je Infra prot podle standardu IrDA, přes který můžete dokonce přenášet fotografie mezi dvěma přístroji. Třetí variantou je vyndat paměťovou kartu a po vložení do adaptéru ji použít jako PCMCIA kartu. A na závěr varianta číslo čtyři, kterou je USB. To je zatím vrcholem pyramidy, kterého přístroj této kategorie může dosáhnout. Přiznám se, že USB a Infra jsme zatím netestovali, ale napravíme to a informace přineseme dodatečně. V každém případě je tato čtyřkombinace to nejlepší, co můžete na součastném trhu dostat.
Co se týče ovladačů, je k dispozici hezky grafický TWAIN ovladač, nebo utilita, která fotoaparát přidá jako další disk do složky Tento počítač.

Specialitky
Mám pocit, že tento přístroj je jedna velká specialitka. Takže to vezmeme nějak na přeskáčku.

  1. VIDEO výstup s volbou normy je velice příjemný a užitečný.
  2. ZÁZNAM hlasu. Ano přístroj je obdařen mikrofonem a reproduktorem, takže si k jednotlivým snímkům můžete nahrát komentář. Ten se přenáší i do počítače ve formátu WAV.
  3. SKRIPTOVÝ JAZYK. Ten umožňuje naprogramovat fotoaparát a jeho funkce. K jeho možnostem se vrátíme v samostatném článku, ale je to super.
  4. VKLÁDÁNÍ Přístroj umožňuje vkládat do obrazu datum čas nebo dokonce textový popis.
  5. SEKVENČNÍ SNÍMKY Fotoaparát umožňuje vyfotit sekvenci snímků v rozmezí na 0.1 sekundy.
  6. EXTERNÍ blesk. Tento přístroj podporuje připojení externího blesku, přestože vestavěný není z nejhorších.

Praktické zkušenosti
Takže začneme klady:
Blesk funguje velice pěkně a je zde možnost připojit i externí blesk, takže super záležitost.
Krytka objektivu je gumová a přivázaná k přístroji, tak si to přesně představuji. Nikde ji neztratíte a objektiv nezničíte. Jasným kladem jsou všechny ty varianty připojení k počítači. A jako poslední věc bych zmínil to pohodové grafické rozhraní.
Teď něco ze záporů:
Na blízko bez makra je hledáček spíš matoucí než praktický.
Krytka i pásek je k přístroji připevněn v pravém dolním rohu, takže se přístroj špatně pokládá na rovnou desku.
Dvojnásobný optický zoom je poměrně málo a u přístroje nejde použít žádné předsádky.
Při fotografování na výšku se přístroj špatně drží.

Závěr
Takže na závěr to shrneme. Pokud budeme srovnávat s DC 210, tak fotograficky jsou přístroje poměrně podobné. Funkcí má výrazně víc a to je asi jeho největší klad. Jediné, co mi na přístroji opravdu vadí je pomalá uzávěrka, což je nešvar hodně přístrojů. Takže DC 220 je určen pro více hravé typy. Prostě všem co nastavují, nahrávají, programují a podobně. Ve srovnání s konkurencí je přístroj nadstandardně vybaven a jeho cena je poměrně příznivá. Posuďte sami, 41.000 bez DPH není opravdu moc.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: