Každá fotografie má svoji cenu. - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální fotografie

Každá fotografie má svoji cenu.

11. června 1999, 00.00 | Když už píšeme o fotobankách je třeba si uvědomit, jak je to s autorskými právy. Je pravda, že z Internetu si můžete stáhnout co chcete?

Každá publikace, každý nový výtisk oblíbeného časopisu, libovolný prospekt se jenom hemží desítkami fotografií. Fotografie jsou nové, neznámé nebo má čtenář pocit, že snímek už někde viděl. Nebo že se jedná dokonce o notoricky známý obrázek. Fotografie se používají na billboardech, na potisk reklamních triček, na titulu knihy, na pohlednicích. Takto můžeme jmenovat vystavení na internetu, v televizi a stovky dalších použití.

Fotograf nebo fotografická firma vytvoří snímek. Fotografie má určitou hodnotu. Aby fotografie byla obsahově i technicky kvalitní, předchází mnoho kroků. Fotograf musí mít odpovídající fotoaparát a film, musí se dopravit na určité místo, pokud chce vyfotit např. nový mobilní telefon na břehu moře nebo si pronajmout nebo zřídit vlastni fotoatelier. V případě modelky zaplatí za její účast na snímku honorář. Pak přijde na řadu ještě platba vizážistovi. A ty nové plavky na modelce jsou také součástí nákladů. Ještě více modelka požaduje, když na sobě plavky nemá. Suma sumárum, nasnímání jedné profesionální fotografie není levná záležitost. A to nákladově neuvažujeme ještě ty tisíce filmů, než se fotograf dostal ke svému mistrovství. I část této ceny je třeba vzít v úvahu při platbě jeho honoráře.

Autor nebo majitel si proto chrání většinou své fotografie. V případě zneužití je oprávněn požadovat náhradu škody. A ten, kdož bez svolení autora fotografie použije, je povinen náhradu zaplatit. Jaké jsou možnosti legálního získání fotografie?

  • Pořídit si fotografii vlastní, což vyžaduje technické vybavení a určité schopnosti. A také čas a prostor. Někdo šije boty, jiná firma vyrábí automobily, Proto bych i zde radil zajít k profesionálům.
  • Nechat si fotografii nasnímat dle vlastních představ profesionálním fotografem. Většina fotografů v České republice snímek zhotoví a předá zájemci za jednorázovou úplatu. Cena může být různá podle náročnosti snímků, počtu snímků v objednávce, ceně fotografa. Podle autorského zákona však právo na autorské dílo je nepřenosné, proto mnozí fotografové požadují jednak sumu za zhotovení snímku a dále platbu za konkrétní použití. Jeden snímek tak může znamenat průběžný příjem autora po dobu mnoha let. Výsledek je však profesionální snímek (Šetlík, Štross, Rodinger)
  • Koupit si kompaktní disk s volně použitelnými fotografiemi - výhodou je nízká cena, nevýhodou však jest, že stejná fotografie, jakou použijete pro Vaši zásadní reklamní kampaň, použije ten samý týden ve stejné zemi deset dalších firem. Pro drobné práce ilustračního charakteru jsou však fotografie nenahraditelné. Na jednom kompaktním disku, na které jsou většinou desítky nebo stovky snímků, se cenově pohybuje ve stokorunách nebo tisících českých korun (např. Corel, PhotoDisc, Elektronické muzeum fotografie)
  • Koupit si právo použití snímku ve fotobance, kde je možné si za úplatu zajistit, že snímek nebude prodán jinému subjektu např. po dobu tří let. Nevýhodou je vyšší cena, ale naopak jistota jedinečnosti použití fotografie (Michael, Mauricius, CD-FOTO BLER)

Tak to byla teorie - vrhněme se do praxe.

  • Mnohé firmy jdou jednou z popsaných cest. ANO ! Blahopřeji !
  • Cestovní kancelář potřebuje pro nový katalog fotografii z Mallorky? Na krásném ostrově si koupí pohlednice a oskenuje je. TAK NE !!!
  • Redakce časopisu píše článek o přírodě. Pod obrovským množstvím článků je napsáno FOTO: Archiv. Přátelé, ještě jsem archiv v lese nikdy nepotkal, natožpak že bych ho potkal s aparátem v ruce ! V mnoha případech redaktor použije metodu nůžky a lepidlo, v dobách počítačů skener a elektronická sazba. Snímek z katalogu je rychle vystřižen a použit. TUDY TAKÉ NE !!!
  • Malá firma vyrábí přívěsky na klíče. Potřebuje fotografie s motivy města, kam jezdí velké množství turistů. Koupí si nejlepší obrazovou publikaci. Skener začíná tiše převádět snímky do digitální podoby. TAK TAKÉ NE !
  • Časopis snímky od autora opravdu legálně získá. Vše se zdá být dobré. Do té doby, než je snímek otištěn a chybí uvedení jména autora snímků. OPĚT NE !
  • A tisíce snímků, které se pohybují na www stránkách a po stažení jsou prodávány a distribuovány? No, to už vůbec ne. Na většině www stránek, které jsou odpovědně připraveny, jsou podmínky, za kterých je možné stránky používat. Snímky na www stránkách, tak jak je tomu obvykle v časopisech není možné bez svolení autora nebo redakce bez písemného povolení žádným způsobem reprodukovat. V tištěné ani elektronické podobě. Pokud k použití nejsou práva vysloveně uvolněna (titulní fotografie www.bler.cz)
  • Při použití snímku v reklamě nebo při jiném publikování je též třeba žádat souhlas portrétované osoby s použitím. Souhlasu netřeba např. v časopisu pouze v případě, že publikováním není snížena žádným způsobem vážnost nasnímané osoby ani jí není způsobena újma. V reklamě je však písemný souhlas potřebný vždy.

Dosti. Tyto věty neměly být a nejsou výčtem paragrafovaného znění. Pouze měly interpretovat názor, že fotografie mají určitou cenu a za jejich použití se mají platit peníze.

ing. Jiří Heller
ředitel CD-FOTO BLER

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: