Kai's Power Show - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Digitální fotografie

Kai's Power Show

18. června 1998, 00.00 | Dnes jsme připravili recenzi velice zajímavého programu určeného pro prezentaci digitálních fotografií. Firma Meta Creations ne neznámá pro naše čtenáře a její produkty mají svou svéráznou tvář.

Dnes jsme připravili recenzi velice zajímavého programu určeného pro prezentaci digitálních fotografií. Firma Meta Creations ne neznámá pro naše čtenáře a její produkty mají svou svéráznou tvář. Opravdu není těžké poznat program v jehož názvu se vyskytuje jméno Kai. Tento program nám zapůjčil distributor, firma Quentin, děkujeme.

Balení a instalace
Balení Krabice produktů firmy Meta Creations je snadné poznat. Na rozdíl od běžné krabice nemá šest, ale osm stěn. To je zvláštní, ne ?? V krabici samotné najdete CD s programem, anglický návod a registrační kartu. Není toho moc, ale hlavní je obsah CD.
Instalace je zcela v duchu Windows 95. Jednoduchá a účelná. Program se Vás zeptá, zda chcete plnou instalaci ( cca 150 MB ), nebo minimální ( cca 50 MB ). A dále se zeptá, kam budete instalovat. Pokud Vás zaráží velikost programu, tak se Vám ani moc nedivím. Je to smutný fakt, ale součastné programy hýřící spoustou překrásné grafiky vyžadují adekvátní prostor, do kterého si grafiku uloží. Vřele doporučuji plnou instalaci, protože minimální Vás bude při práci zdržovat načítáním dat z CD.

První dojem
Pokud program spustíte, tak po logu a chvilce čekání se Vám dostane klasické pracovní plochy, tak jak si jí Kai představuje. Pokud Vám jméno autora nic neříká, tak vězte, že čas oken je ta tam a nastává nová doba netradičních pracovních nástrojů.
Celý design je laděn do šedých odstínů, přesto nepůsobí příliš ponure. Jde opět o program, který Vás při práci vede a co nejnázorněji se snaží napovědět správný postup. To má však jednu zásadní vadu. Program je jaksi v původním znění bez titulků, neboli pouze anglicky, což může způsobit drobné problémy. Je to škoda, protože mě se s ním pracovalo velice dobře, ale uznávám, že základy angličtiny jsou potřeba.

Co vlastně SHOW umí?
Program PowerShow je určen na vytvářejí prezentací ( ve smyslu animovaných alb ) z vašich digitálních fotografií, obrázků, nebo třeba z animací. Vše probíhá ve čtyřech krocích. V prvním kroku si na pomyslnou desku stolu vysypete všechny podklady, které budete zpracovávat. V druhém kroku je uspořádáte za sebe do alb. Ve třetím je upravíte, nastavíte různé efekty a přechody no a ve čtvrtém celou show uložíte nebo vytisknete. Co je důležité, na CD je i jednoduchý přehrávač takto vytvořených prezentací, který je volně šiřitelný a můžete jej přidat třeba na CD s fotografiemi.

Krok 1: Předlohy
IN ROOM ... klikni Jak jsme řekli, v prvním kroku si připravíte předlohy. To se odehrává v takzvané "IN ROOM" ( vstupní místnost ). Zde postupně na svojí pracovní plochu vysypete všechny předlohy. Pokud jsem použil výraz vysypete, tak je to zcela v pořádku, protože obrázky se na ploše překrývají a vytvářejí jednu velkou hromadu. Pokud jste milovníci pořádku, budete asi mírně šokováni, ale vše se v dobrá obrátí.
Takže, odkud je dají předlohy získat? V první řadě ze souborů uložených u Vás na počítači. Podporovány jsou všechny běžně používané formáty pro fotografie ( JPG, TIFF, FPX,, TGA, BMP) a dále formáty některých programů ( PSD, PPT, SHP ) a nechybí ani animace ve formátu AVI. To je asi dostačující výběr, snad ještě formát GIF by se hodil, na ten autoři pozapomněli, nebo litovali investice do licence.
Kromě souborů je zde ještě jiná možnost. Tou je použití přímo fotoaparátu, nebo třeba scaneru. K tomu slouží podpora standardu TWAIN či speciálních plug-inů. To je dostatečná škála na to, aby se dal program použít snad se vším, co dostanete pod ruku.
A na závěr jsem si nechal lahůdku. Tou je možnost načíst celý adresář ( složku ) a s ním všechny obrázky a animace v něm obsažené.

Krok 2: Uspořádání
SORT ROOM ... klikni Jak jsem řekl, když přicházíte do "SORT ROOM" ( místnost pro uspořádání ), je na vaší pracovní ploše s prominutím pěkný nepořádek. Je na Vás, aby jste postupně přenesli předlohy z pracovní plochy na časovou osu a to v tom pořadí, jaké požadujete. Snímky můžete přenášet po jednom, nebo po skupinách, Pokud máte problém vyhledávat snímky na hromadě, můžete použít tlačítko "SORT". To vám snímky na ploše uspořádá podle jednoho z šesti kriterií ( jméno, čas, dálka, … ). Obrázky se na ploše samozřejmě nezobrazují celé, ale pouze jako zmenšené náhledy. Jejich velikost se dá volit ze tří možností, podle toho kolik jich zrovna na ploše máte a kolik toho z nich potřebujete vidět.
Snímky na časovou osu můžete skládat v libovolném pořadí, opakovat je či znovu z osy odstraňovat. Prostě je to jako jarní úklid.

Krok 3:Úpravy
EDIT ROOM ... klikni V tomto kroku se budeme věnovat tomu, jak prezentace bude vypadat. To znamená, jak se bude mezi snímky přecházet, jaké efekty se použijí, či jakým textem ji doplníme. Vše probíhá tak, že si na časové ose vyberete snímek s kterým chcete pracovat. Ten se zobrazí uprostřed pracovní plochy a s ním jsou zobrazeny i předchozí a následující snímek. A pak už to začíná.
Nejdříve nastavíte přechody pro příjezd a odjezd snímku. Přiznám se, že jsem je nespočítal, a to z prostého důvodu. Je jich opravdu hodně. Odhadl bych něco kolem jednoho sta. Jsou to různé prolínačky, stíračky a jiné přechody. Opět je zde problém s jejich anglickým pojmenováním. Takže pokud názvům nerozumíte, nezbude Vám, než zkusmo vybírat a sledovat ukázky.
Kromě přechodů máte k dispozici ještě textové a zvukové efekty. Nebudu zde vypisovat všechny možnosti, protože paleta je opravdu široká. Prostě text může být jakýkoli včetně animovaného.

Krok4: Konec dobrý, všechno dobré
OUT ROOM ... klikni Pokud jste se prokousali až sem, máte práci za sebou a čekají Vás jen a jen sladké plody. V "OUT ROOM" ( výstupní místnost ) se již hotová prezentace finalizuje. První možností je prezentaci prostě uložit. V tom případě se vytvoří krátký soubor s příponou SHW, popisující prezentaci, a pár souborů s přechody a efekty, které jste použili. Druhou možností je optimalizace prezentace s uložením. Při té se všechny snímky přepočítají do rozlišení obrazovky a ještě dále upraví. Nemusíte se bát, nedojde k přepsání Vašich původních snímků.
Prezentace se samozřejmě dá také vytisknout. A navíc jako perlička je zde možnost vytvoření Internetové prezentace. Ta je velice prostá, ale lepší než nic.

Co jsme opomněli či nezmínili?
Za prvé je nutné říci, že popsaný postup není fixní. Mezi jednotlivými kroky se dá libovolně přeskakovat a vracet. To je důležité, protože nikdo není neomylný. Také jsme nezmínili, že v průběhu celé práce si můžete pustit přehrání výsledné podoby svého dílka a tak se kontrolovat. Dále je zde možnost pod pravým tlačítkem najít základní funkce pro práci s prezentací typu načti, ulož , atd …

Naše hodnocení
Zde trochu váhám. Myšlenka a celková koncepce programu se mi líbí. I grafické provedení je povedené, ale přeci jen bych měl výhrady. V první řadě jsou to menu, která se objevují na kliknutí. Mají totiž velice zajímavou vlastnost. Pokud s nimi nezačnete pracovat do zhruba 2 sekund, zmizí. To je velice nepraktické. Další výtka je, že program se ovládá výhradně myší a klávesnice se nedá použít ani na pohyb ve výběrech. To práci hodně zdržuje. To všechno je jasně dáno snahou o jednoduchost a efektnost ovládání. Chápu snahu autorů o zkrášlení animováním menu, ale z mého pohledu je to na obtíž.

Shrnutí
Program PowerSHOW je velice zajímavý. Myšlenka snadné a nekonvenční přípravy prezentací je dobrá, bohužel se obávám, že autoři ve své nekonvenčnosti zašli až za hranici praktičnosti. Neříkám, že se s programem nedá vytvořit poutavá prezentace, spíš naopak. Jen se obávám, že práce s ovládáním je při delším používání příliš zdlouhavá. Je to způsobeno jednak množstvím grafiky, která dávala zabrat i mému notebooku s Pentiem 133 a 32MB paměti a jednak výhradně myším ovládáním.
Na druhou stranu, pokud jste nátury odolné a máte nějakých 2400 Kč, pak se Vám v podobě PowerSHOW dostává po ruky nástroj, který je nejen poměrně silný, ale i unikátní svým provedením. Jsem rád, že Meta Creations rozpoutali boj s vágním prostředím Windows, a doufám, že PowerSHOW se dočká nové ještě lepší verze, která snad vychytá některé nedostatky.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: