Kai´s Photo Soap - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


Digitální fotografie

Kai´s Photo Soap

9. června 1998, 00.00 | Fotosoup od Káje, nebo Kájovo fotomejdlo? To už zní Čechovi vcelku rozumně. Tento program je něco jako mýdlo či prací prášek na fotografie.

Fotosoup od Káje, nebo Kájovo fotomejdlo? To už zní Čechovi vcelku rozumně.

Obal A opravdu, kdo by to byl čekal. Když přijdete do prodejny s počítačovými programy leží tam mezi jinými obaly krabice, za kterou by se nemohl stydět žádný prací prášek. Modrá, spousta krásných mýdlových bublinek a uprostřed nápis znamenající: "Kájovo fotomejdlo - vyčisti si svoje obrázky"
K čemu tento program slouží? O tom vypovídá název. Lidem zběhlým v digitálním zpracování obrazu vyvstane před očima profesionální program PhotoShop od Adoube, to čteme "fotošop". Při porovnáním s názvem "fotosoup" je zcela jasné, že název nebyl zvolen náhodou. Budiž, autoři si o to říkají, tak tyto dva nesrovnatelné programy porovnáme a to díky firmě Quentin, která nám mýdlo zapůjčila.

Oč vlastně jde ?
Konečně odpovíme k čemu Photo Soap slouží. Ke "Snadnému" vylepšování digitálních obrázků. Snadnému s velkým S. To je hlavní přínos tohoto programu. Možná se ptáte co je třeba na digitálních obrázcích vylepšovat. Odpověď zní je toho dost. Málokdy je fotografie ideální. Jedna je do zelena, druhá do červena, další moc tmavá či světlá, máte na ní červené oči. Pokud jste jí scanovali a šlo o starou fotku mohla být také zažloutlá a různě popraskaná. To vše se dá pomocí fotomejdla odstranit či vylepšit.
Na co je tedy ten druhý jmenovaný program od firmy Adobe? S ním přeci mohu zpracovávat obrázky také. Jistě že můžete, ba co více PhotoShop vám umožní nesrovnatelně více efektů a možností zpracování. Je to ovšem něco podobného jako když střílíte dělem po mouše. Já myslím, že tu mouchu nakonec opravdu zabijete. Ovšem asi vás to bude stát hodně práce s nastavováním složitého mechanismu děla. Myslím, že několik výstřelů na zkoušku bude nezbytných. Naopak Photo Soap je v tomto ohledu něco jako plácačka na mouchy. Těžko s ní budeme schopni zabít něco moc jiného než mouchu, ale mouchy třeste se. Myslím, že ovládnout muší plácačku dokážete podstatně rychleji. Pak jeden, dva pokusy a problém je vyřešen.

Jak se ve fotomejdlu pracuje?
Autoři se rozhodli, že vás jakoby provedou nutnými úpravami, které jsou na obrázku třeba udělat. Vy v každé "místnosti" děláte pouze ty úpravy, které dovoluje a až jste spokojeni pokračujete dále. Probereme si místnosti podrobně:

IN Room:
IN Room Tady si vybereme obrázek, který budeme upravovat. Obrázky můžeme brát po jednom ze souborů, jako celé adresáře plné obrázků a můžeme je přímo odebírat ze scaneru, kamery či fotoaparátu, pokud jsou toho tyto přístroje schopny. Nejvíce mě zaujala možnost uspořádávat si obrázky po stole tak jak chci. Navíc si je mohu dávat do alb, která si také rovnám na stůl. Já osobně si vždycky špatně pamatuji, jak se jmenuje který adresář, kam jsem si dal ty obrázky. Teď si je vysypu na stůl a zařadím kam chci, tak abych je příště našel. Na druhou stranu poněkud mi chybí možnost rychle si obrázky prohlížet. Vadí mi, že abych si mohl obrázek prohlédnout detailněji musím jít do další místnosti a to chvíli trvá. Takže obrázek si vezmeme dvojkliknutím z desky stolu, nebo si ho nahrajeme ze souboru či fotoaparátu a můžeme pracovat program se přepne do další místnosti.

Prep Room: Velikost, Otáčení a Oříznutí
Přesně tyto úpravy a velice snadno provedeme. Ukážeme,jaký výřez z obrázku chceme, narovnáme, pokud byl vyfocen nakřivo, nebo pokud byl naležato. Také zvolíme na pravé stupnici jak má být výsledek veliký. To vše můžeme dělat najednou. Udělat si výřez, posunovat ho a otáčet obrázkem pod výřezem. Navíc výsledek práce neustále vidíme před očima! Nemusíme pracovat naslepo, jako v jiných programech. Když jsme spokojeni klikneme na tlačítko map nahoře, případně vybereme, jakou úpravu budeme dělat dále.

Tone Room: Uprav Jas a Kontrast
Můžeme obrázek zesvětlovat, ztmavovat a měnit jeho kontrast a to buď na celém obrázku, nebo si vysypeme z šuplíčku nástroje a budeme upravovat lokálně. Jakmile jsme s dílčí operací spokojeni zmáčkneme zelený čudlíček a změny se provedou nejsme-li spokojeni červený čudlíček nás vrátí k poslednímu schválenému stavu. Až skončíme klikneme opět na tlačítko nahoře uprostřed a vybereme další místnost.

Color: Uprav Tón a Sytost barev
Ovládání je podobné jako v minulé místnosti, ale tentokráte upravujeme barvičky. Až jsme spokojeni půjdeme dále.

Color room

Detail: Ostrost a Skvrny
Tady je spousta zajímavých prostředků, které jsem se sám nenaučil používat. Odstaraňování červených očí, prasklin či skvrn na fotce, lokální i globální zaostřování a rozmazávání, kopírování. Kopírování nejspíše k zamazání skvrny kvalitním kusem z jiné části fotografie. Až si vyzkoušíme úpravy jsme již téměř hotovi. Další místnost se nazývá:

Finish: Rámečky a Okraje
Pokud se nám samotný obrázek zdá poněkud fádní můžeme si k němu něco přidat. Kromě praktických věcí jako je nějaký popisující text si můžeme obrázek zarámovat, dát za něj do pozadí slona, písek či moře a před něj postavil kresbu ufona, fotku otvíráku, nebo fialovou planetu. Doufám, že se nenecháte unést možnostmi a nebudete tvořit příšerné přeplácané kýče. Daleko lépe vypadá obrázek, na kterém je použit jsou použity jeden či dva efekty. Tady prakticky vždy platí přísloví méně někdy znamená více. Pojďme dál.

OUT Room:
Poslední co potřebujeme udělat je obrázek uložit, nebo vytisknout. Přesně to vám umožní tato poslední místnost.

Závěrem:
Program je velice snadno ovladatelný a mohu ho k úpravě fotografií doporučit, na druhou stranu za pěkné prostředí musíme něčím zaplatit. Tou daní je ohromný prostor na disku, který program zabírá. Je to zhruba 50MB pro rozumnou instalaci. To je dvakrát více, než potřebuje mnohem schopnější Phostoshop. Navíc nahrávání takového množství grafiky může silně zpomalovat práci na méně výkonných počítačích.
Osobně jsem program testoval na počítači PC Windows 95 s procesorem AMD K6-233 MMX (výkonem odpovídá PENTIU-266), s 32MB. I tak byla místy práce nepříliš rychlá. Program občas musel odkládat paměť na disk což práci zpomalovalo, takže doporučuji mít k dispozici alespoň 64 MB paměti nebo více. Rychlost procesoru byla více než dostatečná, nicméně PENTIUM alespoň na 90 potřebujete, ovšem pamatujte, že program je schopen využít rychlé MMX instrukce.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: