Jak cestovat s technikou bezpečně? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální fotografie

Jak cestovat s technikou bezpečně?

27. září 1999, 00.00 | Chystáte se na cestu a povezete sebou drahou techniku? Jak je to s pojištěním? Zde je naše praktická zkušenost...

Možná jste zaregistrovali zprávu, že jsem odjel do USA na služební cestu. Kupodivu se nejedná o žádnou pomluvu, cesta se opravdu uskutečnila a v následujících dnech se na serveru budete setkávat s nejrůznějšími postřehy, praktickými zkušenostmi a radami. Zdrojem všech informací je praktická zkušenost fotografa a kameramana, který strávil 12 dní v novém světě.

Dnešní článek nebude věnován zkušenostem z pobytu, ale tomu, co jsem zažil před cestou. Nevím, kdo z Vás má zkušenosti s cestováním, a hlavně s cestováním s drahou technikou, ale mě některé skutečnosti opravdu zaskočily. Ono totiž vycestovat do USA s technikou za skoro 1/4 miliónu korun není vůbec snadné.

Kamenem úrazu, na který jsem narazil ještě před cestou bylo smysluplné pojištění techniky. Součástí běžných takzvaných "cestovních" pojištění je pojištění zavazadel do celkové hodnoty 20 - 50.000 Kč. Bohužel kromě toho, že se jedná o částku opravdu nedostatečnou, s případným pojistným plněním na běžnou techniku je také trochu problém. Na můj přímý dotaz mi bylo v jedné nejmenované pojišťovně sděleno, že pokud klient neprokáže, že mu byl odcizen nebo poškozen konkrétní přístroj, že se plnění nedočká. Dále mi bylo řečeno, že toto pojištění je vhodné spíš na kufr s oblečením a možná tak na videokameru.
Nezbylo tedy nic jiného, než se poohlédnout po jiném druhu pojištění. Můj požadavek byl následující: Krátkodobé pojištění konkrétní foto/video techniky a elektroniky pro všechna rizika s pokrytím cesty a pobytu v USA.
Mohu svědomitě prohlásit, že jsem se obrátil na drtivou většinu komerčních pojišťoven působících v Praze s neuvěřitelně špatným výsledkem. Kromě dvou pojišťoven jsem byl razantně odmítnut, že podobná pojištění nejsou nabízena, že jsou příliš riziková a nepřicházejí tudíž v úvahu. Pojišťovna Alianz, resp. její pobočka v Římské ulici připustila podobnou službu, ale pouze na území Evropy vyjma rizikových oblastí. Druhou pojišťovnou, u které jsem nakonec pochodil byla Česká Kooperativa. Musel jsem se sice obrátit na jakési oddělení speciálních služeb, ale tam mi vyšli maximálně vstříc a během 24 hodin jsem měl podepsanou pojistku a to dokonce za velmi příznivých podmínek.

Závěrem bych rád konstatoval, že jsem byl opravdu překvapen, na jak nízké úrovni se naše pojišťovnictví nachází. Z neustálých nabídek životních pojištění, které pravidelně dostávám, jsem nabyl dojmu, že konkurenční prostředí v ČR funguje, a že v pojišťovnictví panuje boj o klienta. V oblasti běžných služeb tomu tak možná je, ale individuální služby jsou zřejmě pole neorané. Pokud pracovník či pracovnice pojišťovny narazí na nestandardní žádost klienta je pro něj zřejmě stále jednodušší klienta odmítnout a zbavit se tak starostí. Doufám, že můj článek se nedotkne některé konkrétní pojišťovny, ale opravdu jsem se týden usilovně snažil pojistit s nulovým úspěchem. Přístup mnoha pracovníků v pojišťovnictví mě opravdu překvapil a doufám, že pokud se rozhodnete někam cestovat, budete mít lepší zkušenost než já.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Poradna  

 » Rubriky  » Reportáže  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: