Hledáček u digitálního fotoaparátu. - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


Digitální fotografie

Hledáček u digitálního fotoaparátu.

17. srpna 1999, 00.00 | Dvě dobré rady, jak si odstranit problémy s hledáčkem u digitálního fotoaparátu. Možná se vám budou hodit.

Hledáček u digitálního fotoaparátu je stejný jako u klasického. Konstrukčně ani funkčně se neliší, pokud se jedná o běžný optický hledáček. Někdy je nahrazován displejem, který je pochopitelně zcela odlišný. Optické hledáčky mají své výhody i nevýhody a hlavně se o ně musíme umět starat. Proto přinášíme dvě drobné rady z praxe.

Koupil jsem použitý Olympus Camedia 1000L a mám pocit jako by měl rozostřený hledáček. Přitom fotografie jsou ostré. Čím to může být?
Tento model stejně jako některé další digitální fotoaparáty je vybaven optickou korekcí hledáčku. Najdete ji na levé straně hledáčku v podobě malého kolečka. Optická korekce slouží k optimálnímu nastavení hledáčku s ohledem na zrak fotografa. Předchozí majitel měl zřejmě trochu jiný zrak, než vy a proto se vám zdá obrázek v hledáčku neostrý. Stačí nastavit správnou hodnotu a vše bude v pořádku. U profi fotoaparátů je korekce hledáčku zcela běžnou záležitostí, protože ostrost obrazu je velmi závislá na oku fotografa. U malých kompaktních přístrojů takovou funkci většinou nenajdete, protože ostření stejně jako většina ostatních funkcí probíhá zcela automaticky.

Jak mám vyčistit hledáček fotoaparátu? Je velmi špatně dostupný.
Fotoaparát je citlivý přístroj, o který je potřeba pečovat. Když už se dostane nečistota na krycí sklíčko hledáčku jsou dvě možnosti postupu. Pokud zle sejmou okolní krycí gumu, použijte pro čistění speciální hadříky na optické sklo. Používají se třeba i na brýle. Pokud guma sundat nejde, nebo je hledáček jinak nedostupný, použijte vatičku na tyčce. Opět běžně dostupná záležitost.
Pokud se snad nečistota dostala do hledáčku samotného, pak vám nezbude, než vyhledat autorizovaný servis. Hledáčky většinou obsahují optickou soustavu, kterou v běžných domácích podmínkách jen stěží vyčistíte.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Poradna  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: