Genuine Fractals Print Pro 2.5 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální fotografie

Genuine Fractals Print Pro 2.5

Genuine Fractals

24. června 2002, 00.00 | Dostali jste za úkol z obrázku či digitální fotografie s malým rozlišením vytvořit předlohy vhodné nejen na web, ale také pro tisk? Že je to jen velmi těžko řešitelný úkol? S pomocí Genuine Fractals Print Pro je to naopak velmi snadné.

Genuine Fractals Print Pro má sice "na svědomí" firma Altamira, pod jejíž hlavičkou se původní verze tohoto velmi zajímavého Adobe Photoshop kompatibilního plug-inu prodávala (v České republice prodává Genuine Fractals Print Pro 1.x SIR Computers za cenu 15 890 Kč bez DPH), protože ale celou produktovou řady Genuine Fractals odkoupila společnost LizardTech, lze už nové verze Genuine Fractals zakoupit pouze u LizardTechu, v ČR pokud vím zatím v prodeji nejsou respektive nevím o nikom, kdo by novou verzi Genuine Fractals nabízel. Plug-in je částečně unikátní právě ve své schopnosti zvětšit obrázek, fotografii či libovolnou další grafickou předlohu až na relativně bezproblémové použití dané předlohy pro tisk. Genuine Fractals podporuje jak zvětšení obrázků bezeztrátovou technologií (typicky 2 až 5x), tak s vizuálně nepozorovatelnou ztrátou (přesněji řečeno jen velmi těžko pozorovatelnou ztrátou) některých obrazových informací (zde je udávaný poměr zhruba 5 až 20x) a ideálně se tak hodí zejména pro zvětšování a výřezy z digitálních fotografií či skenovaných předloh s velikostí pohybující se až v desítkách tisíc procent. Patentované algoritmy jsou samozřejmě "top secret", takže Vám o nich nemohu sdělit nic bližšího až na jejich základní princip, kterým je použití pokročilé fraktálové analýzy obrazových dat.

Produktová řada Genuine Fractals obsahuje hned několik verzí lišících se především podporou jednotlivých barvových prostorů a u LE verzí také maximální možnou velikostí vstupního a výstupního souboru (10 MB/65 MB). Genuine Fractals 2.5 s cenou 159 USD umí pracovat s grafikou v barvových prostorech RGB, Grayscale, Duotone, Multichannel (maximálně 16 kanálů) a v indexovaných barvách, Genuine Fractals Print Pro 2.5 s cenou 299 USD pak navíc ještě v barvových prostorech CMYK a CIE-Lab, jiné zásadní rozdíly mezi těmito verzemi produktu nejsou. Výrazně levnější jsou LE verze bundlované s některými digitálními fotoaparáty (Nikon) a tiskárnami (Epson), které mimo omezení ve velikosti vstupních a výstupních souborů umějí pracovat pouze s předlohou v barvovém prostoru RGB. K dispozici jsou verze pro Windows i pro Macintosh, testovaná trial verze Genuine Fractals Print Pro 2.5 pro Windows je určena pro Windows 98/2000/XP (osobně ale nevidím důvod, proč by program nemohl fungovat i pod jinými verzemi Windows) a ke své funkci potřebuje Adobe Photoshop 5.0 a vyšší verzi nebo další programy 100% kompatibilní s plug-in architekturou Photoshopu - LizardTech oficiálně udává podporu pro Adobe PhotoDeluxe, PaintShop Pro 7.x a v omezené míře pak také funkčnost v Corel PhotoPaintu 9 a několika málo dalších grafických editorech. Zkušební verze Genuine Fractals Print Pro 2.5 je limitována 20 spuštěními (do čehož se počítají se i ukládané obrázky), což ale pro vyzkoušení možností plug-inu bohatě stačí a po vymazání příslušných záznamů v registrech Windows (odpovídající záznamy v registrech Vám ale rozhodně neprozradím) je navíc možné nainstalovat plug-in zase znovu a zkoušet dál a dál. Je třeba si také uvědomit, že Genuine Fractal není retušovací nástroj a až příslušně zvětšení dané předlohy žádným způsobem neupravuje žádné její další vlastnosti jako například vyvážení barev, jas/kontrast, zaostření apod. Pro ty z Vás, kteří už mají tu čest vlastnit Genuine Fractals 1.x jsem dal dohromady seznam novinek, které obsahu0je nová verze plug-inu, není jich příliš mnoho a rozhodně nijak zásadním způsobem neovlivňují samotnou funkci Genuine Fractals / Genuine Fractals Print Pro. Mimo výše uvedenou kompatibilitu s dalšími grafickými editory v čele s Adobe Photoshopem možná oceníte kosmetické úpravy grafického rozhraní plug-inu s mírně "překopanými" či novými funkcemi pro případné oříznutí předlohy / definovaní výřezu a nastavení požadovaného zvětšení, hlavní novinkou je pak možnost použití plug-inu i v dávkovém módu (hlavně při ukládání předloh do formátu STN) s využitím akcí Adobe Photoshopu.


Stejně jako u první verze Genuine Fractals, je i u verze 2.5 nejprve nutno uložit danou grafickou předlohu do nativního formátu Genuine Fractals (který je samozřejmě stále formát STN), což provedete zcela primitivně prostým přeuložením předlohy s výběrem formátu STN chcete-li do formátu STN zkonvertovat více obrázku najednou, stačí si v Photoshopu nadefinovat patřičnou akci. Při uložení předlohy máte na výběr dva algoritmy - bezeztrátový Losless a Visually Losless redukující podobně některé obrazové informace, které vizuálně nejsou pozorovatelné, funguje to tedy obdobně jako oříznutí "neslyšitelných" frekvenčních pásem u konverzí zvukových souborů do formátu MP3, ovšem samozřejmě s tím rozdílem, že se pomocí fraktálové analýzy vynechají některá obrazová data. Proč je třeba i u nové verze Genuine Fractals předlohu nejprve uložit do formátu STN a proč si to nemůže udělat plug-in před jeho použitím rovnou sám, to se mne opravdu neptejte, důvody jsou ale na první pohled jasně patrné - značná úspora času při následných případných experimentech se zvětšováním předlohy. Po otevření STN formátu v Adobe Photoshopu či jiném grafickém editoru se automaticky objeví hlavní okno Genuine Fractals se všemi dostupnými volbami. Při zvětšování předlohy máte v sekci "Scale" na výběr jeden ze tří stupňů kvality následných přepočtů obrazových dat a v sekci "Original" samozřejmě také nezbytné informace o velikosti a rozlišení předlohy (v bodech na čtvereční palec nebo v bodech na čtvereční cm). V sekci "Crop" si můžete předlohu dle potřeby oříznout nebo nastavit libovolný pravoúhlý výřez a v už zmíněné sekci "Scale" si zvolíte požadované zvětšení předlohy v procentech nebo dle rozměrů předlohy a zbytek pak už s klidným svědomím můžete nechat na plug-inu.


V rámci možností zkušební verze Genuine Fractals Print Pro 2.5 jsem plug-in podrobil několika testům, ve kterých jsem použil několik předloh v různých barvových prostorech a s různým rozlišením od typických fotografií pro web (SVGA/VGA a nižší rozlišení) až po fotografie z 2 megapixelového digitálního fotoaparátu s rozlišením 1600x1200 bodů. Na několika ukázkách si můžete prohlédnout výřezy z výsledně zvětšených předloh, které jsem v Genuine Fractals Print Pro zvětšoval 3 až 6x. Nalevo je pro porovnání nijak dál upravená předloha zvětšená přímo v Adobe Photoshopu 6 s algoritmem "bicubic", vpravo je pak stejné zvětšení s Genuine Fractals Print Pro. Výstup z Genuine Fractals Print Pro je výrazně ostřejší, což se projevuje zejména na ostrosti "hran" a obrysů a samozřejmě i výrazně menší ztrátou ostrosti celé zvětšené plochy než výsledky u předloh zvětšených přímo v Adobe Photoshopu, to vše navíc s viditelně lepším zobrazením detailů zvětšené předlohy. Lepší ostrost a prokreslení detailů se při použití Genuine Fractals Print Pro projevuje prakticky u všech stupňů zvětšení, takže nevidím důvod, proč nevyužít jeho služeb především v oblasti DTP, velkoformátových tisků a také hlavně v oblasti zpracování digitálních fotografií a vlastně i všeobecně při zpracování některých typů grafiky. Cena plug-inu je ovšem stále dost vysoká (uvidíme, za kolik se bude nová verze plug-inu prodávat v ČR) a pokud máte dostatek času k experimentům s postupným zvětšováním předloh přímo v Adobe Photoshopu s použitím zaostřování/unsharp maskingu (vynikající článek o zvětšování digitálních fotografií vyšel před časem například na serveru DigiNeff), můžete ušetřit dost peněz a docílit v některých případech alespoň částečně srovnatelného výstupu jako u Genuine Fractals. V grafickém či DTP studiu, kde je dost často zapotřebí zvětšit nějakou předlohu na požadované tiskové rozlišení, se ovšem investice do Genuine Fractals či Genuine Fractals Print Pro může velmi rychle vrátit nejen v kvalitním výsledném grafickém výstupu poskytovaného plug-inem, ale také hlavně v úspoře času, který je jinak nutno věnovat více či méně "pochybným" experimentům se zvětšováním předloh.









Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: