Fujifilm X-E1 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Digitální fotografie

Fujifilm X-E1

9. října 2012, 09.53 | Fujifilm na výstavě Photokina prezentoval své produkty a služby napříč všemi oblastmi, v nichž působí, tedy od kinematografických a televizních videosystémů přes fotografickou techniku včetně 3D zobrazování až po oblast tisku a adjustace fotografií. Velký zájem pochopitelně vzbudily dva nové kompaktní fotoaparáty série X v retrospektivním stylu, XF1 a X-E1.

Druhý jmenovaný si představujeme jako první, i když do prodeje bude uveden později. Je první v nové sérii fotoaparátů X s výměnnými objektivy a s kvalitou obrazu srovnatelnou s digitálními zrcadlovkami. Fujifilm X-E1 na trhu doplní špičkový X-Pro1, s nímž má stejný obrazový snímač a procesor, je však menší, má zabudovaný nikoli hybridní, ale čistě elektronický hledáček, má malý výklopný blesk a také aktivní sáňky pro externí blesky nebo jiné příslušenství, typicky stereofonní mikrofon.

 

Fujifilm X-E1 ve srovnání s modelem X-Pro1

 

A samozřejmě má bajonetový přípojný systém X pro výměnné objektivy Fujinon XF, jejichž nabídku výrobce postupně rozšiřuje – něktré nové objektivy se na trhu objeví ještě během letošního podzimu, další na začátku roku 2013, kdy jich má být k dispozici celkem deset.

 

Fujifilm X-E1: nabídka objektivů Fujinon XF a via adaptér také s bajonetem M

 

Fujifilm X-E1: vlevo dvě barevná provedení plus nabídka objektivů Fujinon XF, vpravo pak ukázka některých objektivů Leitz Camera/Leica s bajonetovým připojením M, které jsou použitelné pomocí adaptéru.

 

Nabízen bude ve dvou designových variantách, Black a Silver, tedy jeden bude kompletně černý a druhý bude kombinovat černé části s těmi, které zůstanou v barvě kovu se speciální povrchovou úpravou a bude oslovovat hlavně ty potenciální uživatele, kteří preferují „cool-retro“ styl. Fotoaparát má horní, spodní a přední části vyrobeny z tlakově litého hořčíku, a to nejen z důvodu čistě technických, tedy kvůli vlastnostem hořčíkové slitiny, která je lehká, ale přitom velmi pevná, odolná, ale právě i kvůli designu. Díky nízké váze a celkově dobře vyváženému provedení a gumovým úchytům se dobře drží.

 

Pro potenciální uživatele je velmi důležité, že jeho klasický design podporuje příjemné, intuitivní ovládání a že fotoaparát nabízí sadu pokročilých programů a funkcí. Má několik mechanických ovladačů, soustředěných hlavně v pravé části horního panelu, kde je kromě spoušti se závitem pro kabelovou dálkovou spoušť a páčky pro zapnutí a vypnutí také otočný volič časů expozice, otočný volič kompenzace expozice a na zadní stěně otočný kroužek pro volby funkcí a nastavování hodnot u vybraných parametrů expozice. Nemá ovšem otočný volič režimů expozice ani vyhrazené tlačítko pro aktivaci a ukončení videozáznamu, pro řadu voleb je třeba použít „rychlé“ ovládací menu, případně vybírat v hlavní nabídce. 

 

Fujifilm X-E1: detailní pohled na pravou horní část přístroje

 

Na přední stěně napravo od obruby bajonetu je páčka pro výběr základních režimů zaostřování (automaticky po jednotlivém záběru a souvisle, nebo ručně). A stejně jako u ostatních modelů řady X je možno prsty levé ruky nastavovat clonová čísla pomocí otočného clonového kroužku na objektivu a prsty pravé ruky nastavovat čas závěrky, kompenzovat expozici, anebo realizovat další volby nastavení a funkcí pomocí otočného voliče anebo tlačítek, z nichž některá jsou vyhrazena pro důležité funkce. Nechybí ani „funkční tlačítko“, které umožňuje individuálně přiřadit ty funkce, které uživatel během snímání často používá, což zlepšuje pružnost použití přístroje.

 

Fujifilm X-E1 a objektiv Fujinon XF 18-55 mm

 

Černý Fujifilm X-E1 s objektivem Fujinon XF Super EBC 18–55 mm 1:2,8–4,0 R LM OIS Aspherical, který výrobce nabízí jako základní setový zoom.

 

Fotoaparát je vybaven obrazovým senzorem typu X-Trans CMOS, který není součástí systému pro stabilizaci obrazu, a obvodem s procesorem EXR Pro. Snímač je formátu APS-C s rozměry 23,6 × 15,6 mm a rozlišením 16,3 milionu efektivních pixelů. Největší snímek má rozlišení 4896 × 3264 px, základní poměr stran obrazu 3:2 může uživatel změnit na širokoúhlých 16:9, nebo čtercových 1:1. Je možno pořizovat snímky ve formátu JPEG (s volbou dvou úrovní kvality, jemnou a normální), ale také nekomprimované obrazové soubory RAW (formát RAF). Samozřejmě také lze simultánně ukládat data RAW + JPEG.

 

Ozvučené video formátu H.264 nabízí rozlišení Full HD a HD, 1920 × 1080, nebo 1280 × 720 obrazových bodů, a snímkovou ftekvenci 24 obr./s. Mikrofon je stereofonní, reproduktor monofonní. K fotoaparátu je možno pomocí aktivních sáněk připojit externí stereofonní mikrofon s kompatibilní paticí a propojovacím kabelem s 2,5mm konektorem. Data lze ukládat na paměťové karty SD, SDHC i SDXC.

 

Fujifilm X-E1 - bajonet

 

Čelní pohled na tělo přístroje bez nasazeného objektivu, tedy s možností vidět jeho přípojný bajonetový systém Fujifilm X pro vyměnitelné objektivy Fujinon XF. Kvůli velikosti použitého obrazového snímače platí pro přepočet ohniskové vzdálenosti objektivů na 35mm formát koeficient 1,5×.

 

Výrobce uvádí, že systém automatického zaostřování je velmi rychlý a spolehlivý. Pracuje na principu detekce kontrastu, umožňuje ostření vícebodové a bodové ve středové oblasti záběru, po jednotlivých snímcích i v souvislém režimu. Nechybí pomocné světlo autofokusu, umožňující snímat i při nedostatku světla. Samozřejmostí je možnost zaostřovat plně manuálně pomocí otočného prstence na objektivu.

 

Fujifilm X-E1 - okulár hledáčku

 

Fotoaparát má digitální hledáček se OLED panýlkem s rozlišením 2,36 milionu obrazových bodů, poskytuje 100% zobrazení záběru scény a disponuje dioptrickou korekcí. Kromě své špičkové technické kvality má také okulár vhodně umístěn zcala vlevo, tudíž pravé oko je možno pohodlně přiložit bez jakýchkoli starostí, „kam s nosem“. 

 

Fujifilm X-E1 - zadní stěna s displejem

 

Barevný displej je do zadní stěny vsazen napevno, je typu TFT LCD, má délku úhlopříčky 2,8 palce (asi 7 cm) a rozlišení 460 tisíc obrazových bodů. Není dotykový, umožňuje ale samozřejmě snímání v režimu živého náhledu. Menší displej je použit proto, aby nový fotoaparát mohl být menší než je X-Pro1 – velikost X-E1 víceméně odpovídá kompaktu X100.

 

Pro měření světla je možno použít režim vícebodový, poměrový (s použitím průměrných hodnot) a bodový. Použití proprietárního systému měření TTL umožňuje pořizovat i záběry zblízka s využitím pouze momentálně dostupného množství světla. Expozici lze kompenzovat v rozsahu ± 2 EV, použít je možno funkci automatické expoziční řady snímků AE Bracketing. Ekvivalent obecné citlivosti ISO má základní rozsah od  200 do 6400, v rozšířeném režimu jsou navíc dostupné ještě hodnoty ISO 100, 12 800 a 25 600. Pro vyvážení bílé barvy je připraveno 7 režimů a možnost provést vyvážení uživatelsky.

 

Fujifilm X-E1 - externí příslušenství: stereomikrofon a kompaktní blesk EF-X20

 

Fotoaparát je vybaven vestavěným výklopným bleskem se směrným číslem 7 (m/100 ISO) a má aktivní sáňky pro externí zábleskové jednotky, jako jsou EF-X20, EF-20 nebo EF-42. Záblesková synchronizovaná rychlost závěrky je 1/180 s. Blesk nabízí základní funkce včetně Slow Sync a synchronizace se zadní lamelou závěrky.

 

Fujifilm X-E1 shora

 

Pro fotografování je k dispozici pružná programová automatika, program s prioritou clonového čísla, program s prioritou času expozice (1/4000–4 s + A, B a T) a režim s ručním nastavením všech parametrů expozice. Souvislé snímání má rychlost až 6 obr./s.

 

Fujifilm X-E1 - ukázky příslušenství: madlo HG-XE1 a pouzdro BLC-XE1

 

Zdrojem energie je dobíjecí lithium-iontová baterie NP-W126. Na jedno nabití umožňuje pořídit cca 350 snímků (CIPA). Fotoaparát má rozměry 129 × 75 × 38 mm a i s baterií váží 350 g. Má univerzální sériové rozhraní USB 2.0 a výstup mini HDMI. Uživatel může dokoupit řadu příslušenství, kromě objektivů, snímacích filtrů, blesků a mikrofonu také třeba dálkovou spoušť RR-80 nebo různá pouzdra.

 

Doporučená prodejní cena samotného těla ani nabízených kitů nebyla v době uveřejnění tohoto článku oznámena. Po 25. říjnu ale uveřejníme další informace, možná i první zkušenosti s tímto fotoaparátem a také s modelem XF1.

 

_______________________________________________________________________________________ 

Megapixel - logoChcete znát názor prodejce, zhlédnout krátkou videoprezentaci prodejního balení, znát aktuální prodejní cenu a vidět nové snímky ze systémového kompaktního fotoaparátu Fujifilm X-E1?

 

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Digitální video  

 » Rubriky  » Zprávy  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Dobrý objektív

Autor: Milan Muž

Založeno: 16.10.2012, 12:11
Odpovědí: 1

Držal som tento fotoaparát v ruke i urobil zopár záberov na Foto Slovakia, ktoré som si nafotil na svoju kartu a doma pozrel. Zdá sa mi, že ten obejktív 18-55 je vynikajúci. Kresba dobrá aj v okrajoch snímku. Minimálna aberácia, dobrá stabiluizácia. Prekvapila ma rýchosť ostrenia i spúšte. Zdá sa, že realita zodpovedá papierovým údajom.

Odpovědět na příspěvek

Re: Dobrý objektív

Autor: OM Muž

Založeno: 17.10.2012, 11:54

Dobry den,
mohl bych vas poprosit o zaslani nekterych vasich zkusebnich fotografii... na oumik @ seznam.cz moc toho neni k sehnani.

Puvodne jsem chtel vzit x-pro, ale tohle odpovida vice mym predstavam, hlavne velikosti, cenou a zminenym objektivem. Mam ho uz predobjednany a tak hltam kazde info o nem.

Doufam, ze stihnou slibeny termin 15.11. jednnak proto, ze mam 1 prosince fotit akci, kam by ho chtel vzit a jednak proto ze mam narozeniny :)

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: