Digitální fotoaparáty AGFA pro každého? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální fotografie

Digitální fotoaparáty AGFA pro každého?

4. října 2000, 00.00 | Agfa představila dva nové digitální fotoaparáty určené pro nejširší veřejnost. Za velice zajímavou cenu bude již na vánočním trhu možno koupit dvě novinky, které mohou sloužit i jako miniaturní kamerky.

Jednu z nejgigantičtějších prezentací, která probíhaly na letošní photokině, předvedla firma Agfa (viz. naše reportáž). Velikosti prezentace odpovídalo i množství představovaných novinek, především na poli výrobků určených domácím uživatelům. Právě jim jsou uzpůsobeny i dva nové digitální fotoaparáty řady ePhoto - CL20 a CL34, jež jsou zajímavé především tím, že je lze použít i jako on-line kameru například pro internetové konference.

ePhoto CL20
Přístroj má příjemný jednoduchý design (107 x 39 x 65 mm) a také velmi úsporné ovládání, což už samo sobě zařazuje přístroj do třídy low-end. Kromě spouště, ovládání pro nastavení rozlišení, vestavěného blesku a konektorů na něm nenaleznete ani LCD displej (kromě malého informačního). Celý přístroj jde s trendem jednoduchého ovládání, a tak se v podstatě opravdu jen namíří hledáček a zmáčkne spoušť. Fotografie jsou snímány pomocí CCD senzoru pracujícího s maximálním rozlišením až 1280 x 960 pixelů, při 24-bitové barevné hloubce, přičemž citlivost je adekvátní 200ISO. Pro další zkvalitnění výsledné fotografie CL20 používá technologii PhotoGenie, která má za úkol eliminovat následky JPEG komprese (barevné mapy), posterizace a vyhlazovat zubaté okraje. Pro ukládání vlastních snímků lze použít buď vnitřní 1MB paměť, jež pojme až 24, nebo CompactFlash kartu. Mimo použití přístroje jako klasického digitálního fotografování lze CL20 požít i zároveň jako on-line kameru. V tomto režimu se kamera připojí přes USB rozhraní (300 kbytes/s) a poté se objektiv namíří na snímaný objekt a video konference může začít. Záznamovou rychlost je, v závislosti na rozlišení, buď 30 snímků/s (320 x 240 pixelů), nebo 20 snímků/s (640 x 480 pixelů).

Společně s přístrojem je dodáván i poměrně velké množství softwaru, který je určen pro úpravu fotografií (Agfa PhotoWise 3.0, Corel Photo House 5), animaci (ArcSoft VideoImpression 1.6), vytváření dokumentů a webových stránek (Corel Print Office 2000) tak i pro provozování video konferencí a připojení po Internetu (AgfaCam Mounter, Microsoft Netmeeting, AgfaNet Print Service Client 3.0).

Cena přístroje plus balíku programů by se na českém trhu měla pohybovat kolem 8 720 Kč (vč. DPH), přičemž by měl být k dispozici v polovině října. Bohužel, ale nebude k výrobku přibalena CompactFlash karta, kterou si bude muset zákazník dokoupit sám, pokud si nevystačí s interní pamětí.

ePhoto CL34
Lepšími vlastnostmi a rozsáhlejším ovládáním se může pochlubit další fotoaparát řady ePhoto - CL34. Ten sice ve své fyzické podobě na photokině ještě k vidění nebyl, ale specifikace již je k dispozici. Oproti CL20 MÁ již implementován LCD displej s úhlopříčkou 4,5 cm. Dále pak lze u přístroje nastavovat řadu parametrů, počínaje manuálním zaostřením (65 cm až nekonečno; makrosnímek 25 - 65 cm), přes volbu různých druhů vyvážení bílé barvy(white balance) a konče nastavováním finálního rozlišení. Vlastní kvalitou snímků se však fotoaparáty příliš neliší. Stejně jako CL20, tak i CL34 má CCD senzor s rozlišení 1,3 megapixelů a umožňuje ukládat obrázky ve třech stupních rozlišení (1280 x 960, 1024 x 768, 512 x 384 bodů). Zároveň se používá i výše popisovaná technologie PhotoGenie. Ukládání snímků je realizováno na interní paměť (2 MB). Samozřejmostí je pak slot pro CompactFlash karty (Typ I) a přípojka na USB port.

ePhoto CL34 nabízí ale kromě fotografování i jednoduché natáčení video záznamů. Výsledkem je pak záznam ve formátu AVI, při rozlišení 320 x 240 pixelů a rychlosti záznamu 30 snímků/s. Podobně jako u předešlého přístroje, tak i CL34 je možné použít jako on-line kameru, která ale oproti CL20 poskytuje snímání rychlostí 30 snímků/s při rozlišení 320 x 240, popřípadě 160 x 120 pixelů. Stejně jako s předcházejícím modelem i s CL34 je dodáván balík programů se stejným obsahem jako u CL20.

Firma Agfa uvede na český předvánoční trh i tento fotoaparát, a to sice za cenu přibližně 11 160 Kč, přičemž stejně jako u CL20 ani k tomuto fotoaparátu nebude přibalena ComapactFlash karta.

AgfaNet Print Service
Kromě běžných fotografických funkcí nabízí fotoaparáty možnost jednoduchého připojení na server AgfaNet Print Service (www.agfanet.com). Samotné připojení je realizování tak, že se fotoaparát fyzicky (přes kabel) spojí s počítačem, který je napojený na Internet a poté se stiskne na fotoaparátu speciální ovládací tlačítko (tzv. press button). Po zmáčknutí tohoto tlačítka, se přístroj automaticky připojí na zmiňovaný server.

Hlavním úkolem AgfaNet serveru je on-line vyvolávání digitálních snímků. Zákazník si vybere snímky ze svého fotoaparátu, které chce vyvolat, zvolí si fotolab nejblíže svému domovu (vzhledem k nám je zatím nejblíže v Rakousku, nebo Německu), zvolí druh materiálu a požadavky odešle. O pár dní později jsou snímky hotové a je možné si je vyzvednou osobně, nebo si je nechat zaslat poštou. Zajímavé na této službě je fakt, že veškeré funkce včetně načítání dat z digťáku je možné provádět s pomoci klasického internetového prohlížeče. Kromě vyvolávání nabízí server ještě spoustu dalších funkcí, jako například on-line kurz fotografování, odborné kritiky fotografií zaslaných na server, přehled produktů, obchod apod.

Hodnocení
Celosvětového trendu - více produktů pro domácím uživatelům se, jak vidno chytla i společnost Agfa, což není s podivem, protože právě tento segment trhu by měl přinášet nemalé zisky. Konkurence však sílí, za všechny jmenujme například Kodak se svým fotoaparát EZ 200. Tohoto trendu si konec konců můžete všimnout i v naší soutěži o Digitální fotoaparát roku 2000, kde se v kategorii low-end objevila celá řada fotoaparátů.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: