CES 2004: Olympus Camedia C760UZ tajemství zbavená - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Digitální fotografie

CES 2004: Olympus Camedia C760UZ tajemství zbavená

Olympus C760UZ

12. ledna 2004, 00.00 | Olympus představil tento nový, velmi malý, ultrazoom u příležitosti veletrhu CES 2004, nicméně přístroj je stále zahalen notnou dávkou tajemnosti. Co o něm zatím víme?

Olympus America má poměrně velký stánek v centrální hale Las Vegaského výstavního areálu hned naproti Panasonicu a kousíček od společností jako je Canon, Casio či Fujifilm. Jako jedna z prvních fotografických společností také hned 8.1.2004 uvolnil tiskovou informaci o novince - C760UZ, kterou během chvíle publikovala většina světových serverů. My jsme se snažili před publikováním nejprve fotoaparát vidět a vyzkoušet na vlastní kůži přímo na stánku Olympusu. Bohužel zde není k dispozici jediný vzorek tohoto fotoaparátu, přesto se čekání vyplatilo. Jako jedni z prvních jsme získali kompletní technickou specifikaci.

Konstrukce a design
Nová Camedia C-760UZ nahradí model C-740UZ, ze kterého v jistém slova smyslu i konstrukčně vychází. Uspořádání jednotlivých komponent i ovládacích prvků je v podstatě totožné, ale fotoaparát byl zmenšen. Olympus ve své tiskové zprávě uvádí, že jde o nejmenší ultrazoom s 10x přiblížením na světě, nicméně zmenšení není nijak dramatické. Rozměry 104,5 x 60 x 68,5mm (740UZ: 107,5 x 60 x 68,5mm) ani hmotnost 280gramů (dříve 295g) nejsou zásadní změnou. Jsou však změnou, která stačí k primátu a v kombinaci s větším LCD asi přeci jen znamenaly konstrukční úpravy.

Technické parametry
Fotoaparát bude opět vybaven CCD snímačem s efektivním rozlišením 3,2 mil. bodů, ale s menší úhlopříčkou ( 1/2,7" na místo 1/2,5"). Zde se tedy Olympus rozhodl zachovat rozlišení, pouze použil novější typ snímače. Koneckonců řadě uživatelů toto rozlišení zcela stačí a zvýšení rozlišení by znamenalo i zvýšení ceny. Přesto by měl fotoaparát nabídnout lepší obrazovou kvalitu díky úpravám objektivu. Opět jde o 10x zoom bez optické stabilizace, zato s asférickými a ED členy. Nově však nabízí rozsah ohnisek 42 - 420mm což je zřejmě důsledek zmenšení čipu. Původní rozsah byl 38 -380mm. Nicméně podle našich neoficiálních informací jde o novou optiku nikoli jen o důsledek změny velikosti čipu. Tomu koneckonců nasvědčuje i zachovaná světelnost F2.8 - 3.7.

Nicméně menší snímač sebou nese i omezení. To se nejvíce projevilo tím, že rozsah nastavitelných citlivostí se zmenšil na 50 - 400ISO, 800ISO chybí. Zachované jsou expoziční režimy (P/A/S/M + 4 scénické), systém balance bílé barvy (vč. manuálního naměření) i systém autofokusu. Zachovány jsou i ostatní funkce jako korekce obrazu, histogram, video záznam apod.

Jak jsme již anoncovali, fotoaparát je vybaven větším 1,8" LCD displejem s rozlišením 110.000 bodů. Co však potěší ještě víc je nový elektronický hledáček (EVF) s rozlišením 240.000bodů, což je o 1/3 více něž měla původní C740UZ. Další novinkou je použití USB 2.0, což je poprvé u amatérského modelu od Olympusu. USB 2.0 má z Olympusů pak již pouze model E-1. A poslední zásadní novinkou je nahrazení 4 tužkových baterií Li_Ion akumulátorem LI-10B.


Stánek Olympus na CES 2004

Hodnocení
Pokud se tedy podíváme v souhrnu na to, co Olympus připravil jako první letošní novinku, je poměrně jasné, kam míří. Nový C-760UZ je upgradem, který přináší několik nových technologií (zejména USB 2.0 a nový elektronická hledáček), který dělá fotoaparát atraktivnějším ( větší displej, menší rozměry) a přitom se snaží udržet co nejnižší cenu (menší snímač se stejným rozlišením, zřejmě stejný objektiv). Olympus si velmi dobře uvědomuje, že rok 2004 by se mohl stát rokem, kdy elektronické zrcadlovky (EVF) s ultrazoomem zasáhnou masový trh. Zatím není známa oficiální cena, ale Olympus neoficiálně slibuje poměrně agresivní cenovou politiku a hlavně dostupnost již v průběhu února. Doufejme, že je to signál, že problémy výrobců s dodávkami z druhé poloviny loňského roku se nebudou opakovat a že novinky budou rychle přicházet na trh. C-760UZ se má šanci stát velmi dobrým konkurentem fotoaparátů jako je Minolta Z1 či připravovaný ulrazoom od Canonu.

:: Technická specifikace
:: Uživatelská hodnocení
:: Diskuze o digitálních fotoaparátech Olympus
:: Zpravodajství z veletrhu CES 2004

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: