Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
10. července 2024
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
15. července 2024
-
9. srpna 2024
Design
Proč nové logo Národního divadla?
3. září 2002, 00.00 | Redesign loga je šáhnutí do vosího hnízda. V tomto případě to navozuje širší souvislosti. Má mít nový prezident republiky právo změnit státní znak?
Lidové noviny z 30. srpna t. r. obsahovaly článek "Národní divadlo má nové logo" od autorky Jany Machalické. V týchž novinách vložený magazín uveřejňuje rozhovor s Alešem Najbrtem "Češi neumí pracovat s písmem". To je na celostátní deník poměrně dost textu o vizuální komunikaci. Možná to ale byla náhoda.
Náhoda ale není, že ND má opravdu nové logo. Jeho autorem je podle paní Machalické grafik Milan Jaroš, který mj. navrhl řadu originálních firemních prezentací, je také autorem logotypu společnosti CID, která se specializuje na tvorbu corporate identity.
Logotyp Corporate identity design
A teď je podepsán pod značkou nejslavnější české scény (na webu prezentované doslova jako zlatá kaplička) a dostává co proto.
Nové logo ND od Milana Jaroše
Paní Machalická píše, že logo "trochu připomíná vývěsní štít obchodu z uzeninami". Myslí tím jistě řeznictví a řezníkům trochu křivdí, většina z nich by si takto jednoduchý štít nad krám nedala.
Vzhledem k černobílé novinové reprodukci se mohu jen dohadovat, zda barva značky ND je (řeznická) červená. Na internetových stránkách Národního divadla, zlatavě vypečených, se do konce srpna nové logo, respektive žádné logo, neobjevilo, i když je zde už uveřejněno úvodní slovo ředitele ND k nové sezoně, mimo jiné s pasáží o tom, že "je každý 100 % zodpovědný za svoji práci". Ano, takto chybně, neboť s mezerou, napsáno stoprocentně…
Zacituji závažnější pasáž ze zmíněného úvodního slova. "Dnešní zahájení odlišuje od předchozích skutečnost, že přináší změnu na všech vedoucích místech - uměleckých i provozních. Máme tak příležitost ověřit i u nás letitou zahraniční praxi, kdy ředitel - intendant - přivádí s sebou i všechny klíčové spolupracovníky. Budiž. Jenom mne udivuje, že má při tom vzít za své i atmosféra určité důstojnosti, svátečnosti, která se vždy k Národnímu divadlu vázala, a která byla jedním z mála projevů českého vlastenectví v tom dobrém slova smyslu, poněvadž odkazovala na obecněji povznášející pocity než jen na fangličkaření a státní symboly (nic proti nim). Ty má mít ve štítě úřad, ale ne divadlo. Hesla uvedená v čele prvního slavného pražského kamenného divadla, Nosticova-Stavovského – Vlasti a múzám, a poté na vlastním Národním – Národ sobě, tyto přesahy mají. Podle mne ho mělo i předchozí logo Národního divadla z ruky Jiřího Rathouského.
Bývalé logo ND od Jiřího Rathouského
Je v něm noblesa, důstojnost i citace národní symboliky nenásilnou a přirozenou formou v podobě lipových listů, které tvoří korunu nad iniciálami ND.
Nové logo podobné asociace rozhodně nevzbuzuje, je velmi civilní a kresebně nádherný lvíček v kroužku nebezpečně připomíná úřední razítko. Kulaté státní!
Volbou písma má nový logotyp blízko ke grafické identitě města Zlína Babáka a Machka, ale tam strohost fontu má své historické opodstatnění jako reminiscence baťovského funkcionalismu.
Nechci soudit tvůrce nového loga ND, na svůj výtvarný názor má právo, určitě zvažoval, proč má být nové logo takto strohé, trochu jak opasek s přezkou. Mne rozpor mezi bohatou kresbou královského lva vtěsnaného do přesného kruhu technickým výrazem trochu obdelníkového písma rozlaďuje, nerozumím mu. U divadla bych očekával nadsázku, ba patos, ta civilnost mne mate.
Další otázkou je, zdali změna ředitele ND vůbec ospravedlňuje tak vážný zásah do vizuální identity instituce s celonárodním (opravdu prosím nezaměňovat s celostátním) charakterem, kterou bezpochyby ND je. Z jistou nadsázkou to lze přirovnat k situaci, kdy nový prezident republiky, poněvadž bude mít asi jiný styl práce, změní státní znak.
Abychom ale zůstali v oblasti divadla. I jiné scény prošly organizačními, personálními změnami a vystřídaly různé ředitelky či ředitele (namátkou Na zábradlí, Činoherní klub, Vinohradské divadlo), ale dobrou, osvědčenou značku, podle mne, moudře a rozumně ponechaly.
Logotyp Činoherního klubu od Libora Fáry z 60. let!!!
Poslední připomínkou k novému logu ND je mechanismus jeho výběru. Je jistě v pravomoci ředitele zadat design značky, komu on uzná za vhodné. Možná proběhl tendr pro okruh vyzvaných grafiků; někdy ani toto nevyjde. Ale že Bulletin Designcentra České republiky, který pravidelně informuje o veřejných soutěžích na značky i méně prestižních subjektů, by to opomenul zrovna v tomto případě, se mi nezdá pravděpodobné. Nechtěl bych končit výkřikem Aleše Najbrta. Mnozí Češi totiž umí pracovat s písmem přímo parádně.
Poslat článek
Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
22. září 2024