Internetová reklama - díl I. - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Design

Internetová reklama - díl I.

26. května 2000, 00.00 | Dnes Vám nabízíme první díl seriálu o internetové reklamě. Jde zatím o zahřívací kolo, ale doporučujeme číst seriál od samého začátku.

Svět WWW serverů je jednou z nejrozmanitějších částí Internetu. Rozhodně nejde o jediný typ služeb, ale představuje určitou výkladní skříň soudobého Internetu. Noví uživatelé většinou začínají poznávat virtuální svět právě prostřednictvím služeb WWW. Servery se liší designem i obsahem, ale jedno mají společné, skoro všechny se živí reklamou. Reklama v nerůznějších podobách je s www stránkami spojena a tento stav se v podstatě již zažil stejně jako v případě časopisů.

Tento miniseriál by měl osvětlit problematiku internetové reklamy v nejširším slova smyslu. Pokusíme se probrat nejčastěji používané pojmy, rozebrat různé formáty či vysvětlit pojem účinnosti. Dále se chceme věnovat i tomu, jak vytvářet elektronickou reklamu a jak jí nejlépe začlenit do svých stránek a pochopitelně jak nejlépe využít rostoucí potenciál Internetu. Na úplný závěr přijdou na přetřes výměnné systémy reklamy, prodejní kanály a ceny. Přes jisté odlišnosti se budeme snažit hovořit nejen o České republice, ale o problematice v celosvětovém pojetí. Ve srovnání se zahraničím se jistě najde mnoho inspirativního.

Názory na reklamu se samozřejmě různí. Většina uživatelů chápe reklamu jako nucené zlo. Reklama zpomaluje natahování stránek, přináší často informace, o které čtenář nestojí. Navíc z pohledu provozovatelů je reklama také v podstatě přítěží. Není snadné začlenit reklamu do struktury stránek, není snadné reklamu vytvářet a dokonce prodávat. Tolik negativní pohled na věc. Na dobrou reklamu se však dá nahlížet i opačně. Připravit opravdu kvalitní kampaň vyžaduje zkušenosti, cit a kreativitu. I když se mnou nebude možná někdo souhlasit, tak výrobu reklamy považuji za umění. Navíc kvalitně připravená kampaň může mít informační hodnotu i pro čtenáře. Vždyť hlavním cílem reklamy je informovat.

Proč se vlastně pouštíme do tak rozsáhlého pojednání o reklamě nebo chcete-li inzerci v elektronické podobě? Prvním důvodem je její odlišnost od klasické tištěné nebo televizní propagace. Internet nabízí jiné možnosti a vyžaduje zcela jiné prostředky oslovení klientů. Kromě toho trh s internetovou reklamou není zatím příliš vyzrálý a některé informace šířené o tomto odvětví nejsou příliš korektní. Našim zájmem je co nejširší osvěta, která zajistí objektivní informace. Pokud zadavatelé inzerce budou přesně chápat její zákonitosti, povede to k jejímu lepšímu využití a všeobecné spokojenosti.

Seriál je zaměřen na tři různé cílové skupiny. Tou první jsou běžní uživatelé Internetu. Těm by měl poskytnout základní informace o tom, co od reklamy mohou očekávat a jak poznají kvalitní reklamu od té špatné. Druhou cílovou skupinou jsou tvůrci webových stránek a tvůrci reklamy samotné. Těm by mohl seriál trochu pomoci při tvorbě a naznačit, kterým směrem se ubírá reklamní tvorba nejen u nás, ale i v zahraničí. Pouze kvalitní tvorba má šanci na dlouhodobý úspěch a čím dříve se vytratí určitý amatérismus z prestižních serverů, tím dříve se český Internet stane plnohodnotným. A poslední cílovou skupinou jsou samozřejmě zadavatelé.

Závěrem dnešního prvního dílu bych rád předešel diskusím a kritice směřované na náš server. Tvůrci Grafiky On-line nejsou vševědy moralizujícími z výšin svojí dokonalosti okolní nicotný svět. V seriálu se objeví celá řada pravidel, která současná podoba serveru porušuje, což je jen důkazem, že vše se vyvíjí a nikdo není dokonalý. Ano, ani tento server není bez chyb, což však podle našeho názoru neznamená, že nemůžeme publikovat seriál o tom, jak se těmto chybám vyvarovat. Ostatně již nyní se můžete těšit na změny, kterými Grafika projde v průběhu letních měsíců.

V příštím dílu seriálu si vysvětlíme pojem reklamního proužku a jeho nejčastějších podob.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Design  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: