CorelDRAW tutoriál: Interaktivní deformace při tvorbě kytice - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Design

CorelDRAW tutoriál: Interaktivní deformace při tvorbě kytice

11. srpna 2010, 00.00 | V dnešním tutoriálu si ukážeme tvorbu motivu barevné kytice v CorelDRAW. Hlavním nástrojem nám zde přitom bude interaktivní deformace. Tutoriál je takto vhodný i pro méně zkušené uživatele CorelDRAW.

Po otevření CorelDRAW a vytvoření nového dokumentu ponecháme standardní nastavení beze změn. Aktivujeme Nástroj elipsa a za pomoci stisknuté klávesy Ctrl během tažení vytvoříme kruh. Aktivujeme nástroj Interaktivní deformace a změnu, kterou je možné intuitivně provádět myší, provedeme v Panelu vlastností. Při označeném prvním typu deformace – Tlak a tah – vepíšeme do textového pole Amplituda deformace např. -30 a 30. Při záporném čísle je kruh ve čtyřech místech jakoby vtlačen dovnitř a tvoří čtyřlístek, při kladném čísle jsou naopak čtyři body kruhu vytaženy vně, přetváří tedy kruh v pokroucený čtverec.

Dva zdeformované kruhy odstraníme a na dalším kruhu zvolíme druhý typ deformace Kostrbatost. V Panelu vlastností vepíšeme do políčka Amplituda 30 a Frekvence 3, k dokonalosti stačí už jen ikonka zvaná Hladká deformace.

Tento výsledný tvar nakopírujeme a na kopii použijeme ještě jednou nástroj Interaktivní deformace, tentokrát první typ (tlak, tah), do pole Amplituda vepíšeme 30. Tyto dva objekty nyní vyplníme pomocí nástroje Přechodová výplň (F11 – dialogové okno). V dialogovém okně zvolíme typ Radiální a vybereme barvy, například žlutou a oranžovou.

Nyní označíme jeden z objektů a s pomocí některého z rohových táhel budeme měnit velikost, při tažení držíme stisknutou klávesu Shift (změna symetrická vůči středu) a navíc klepneme pravým tlačítkem myši nebo stiskneme klávesu +, tím je vytvořen duplikát o novém rozměru. Poté použijeme klávesovou zkratku Ctrl+R (opakování posledního kroku), dokud není objekt namnožen například desetkrát. Jednotlivé objekty ještě pootočíme (druhé klepnutí, rohová dvojšipka/Panel vlastností – úhel otáčení). U druhého objektu postup opakujeme. Výsledné tvary označíme a odstraníme obrys – pravé tlačítko myši na proškrtnuté pole ve vrchní části Palety barev. Pro úpravu barev (resp. výraznější oddělení objektů) označíme celou sestavu objektů a klávesou F11 vyvoláme dialogové okno. Doporučuji zvolit Barevný přechod-Vlastní a přidat (poklepáním do barevného přechodu) další barvu/y.

Prostřední tmavé kruhy můžeme překrýt světle vybarveným kruhem, pokud bude třeba, použijeme efekt Interaktivní průhlednost-Radiální typ aby kruh splýval. Také můžeme nakopírovat největší z objektů, zvláště u žluto-oranžového případu a různě pootáčet tak, aby byl okraj rovnoměrněji vyplněn.

Vyzkoušejte různé typy a postupy nástroje Interaktivní deformace, ty nejvhodnější pro tvorbu květin si ponecháme a budeme opakovat postup výše uvedený pro rozkopírování atd. Také přetvářením čtverce vzniknou zajímavé tvary – čtyřlístek apod. Jeden z kruhů převedeme klávesami Ctrl+Q na křivky, všechny uzly označíme pomocí nástroje Tvar a v Panelu vlastností 2x klepneme na ikonku +. Tím se vytvořily nové uzly, nyní aktivujeme nástroj Interaktivní deformace a do textového políčka Amplituda vepíšeme např. -60 (viz poslední objekt).

Pokud máme vytvořeny další květy, můžeme vyzkoušet, co udělá Nástroj Interaktivní deformace s jinými než geometrickými tvary. Vytvoříme obdélník, který po převedení na křivky (Ctrl+Q) přetvarujeme na kapkovitý tvar – za pomoci nástroje Tvar. Použijeme Interaktivní přechodovou výplň, Lineární typ. Aktivujeme nástroj Interaktivní deformace a zvolíme typ deformace Kostrbatost, Amplituda 60, frekvence 30, označíme ikonky zvané Místní deformace a Hladká deformace. Tím máme vytvořený list.

Posledním krokem před sestavením kytice bude tvorba stonků, postačí nám nástroje Ruční režim a Interaktivní kontura. Poté už jen sestavíme kytici, proto nakopírujeme květy, listy a stonky. Před rozmisťováním doporučuji květy seskupit (Ctrl+G). Vhodně nastavíme pořadí překrývání, poupravíme stonky (nástroj Tvar) a kytice je hotová.

Doufám, že jste ve článku nalezli zajímavé a nové informace, které pro Vás budou inspirativní při Vaši práci v CorelDRAW.


Poznámka: Námět dnešního tutoriálu byl inspirován tímto návodem Steve Baina

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Design  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: