Adobe InDesign: Čáry nejsou žádné čáry (1. díl) - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Design

Adobe InDesign: Čáry nejsou žádné čáry (1. díl)

26. srpna 2008, 00.00 | Pojďme se podrobně podívat na linky a tahy v InDesignu. Pokud zde využijete naplno vlastnosti tahů, obrysů a čar, objeví se před Vámi velmi silný a kreativní nástroj, jež leckdy dokáže svojí, řekl bych až rafinovaností, velmi příjemně překvapit.

Před celkem drahnou dobou jsem narazil na easter egg pro InDesign, které má na svědomí vytvoření několik „nových“ stylů tahu. Jedním z nich jsou i stopy nohou. Pak jsem na něj úspěšně zapomněl a vylovil jej z hlubin paměti až nedávno, kdy jsem potřeboval vyrobit právě cestičku z tlapiček. A to byl okamžik, kdy jsem si začal všímat tahů a čar v InDesignu CS3 daleko více.

V následujícím článku si spolu vytvoříme následující obrázek. Není to žádný zázrak kreativity, ale snad by vás mohlo trochu zaujmout sdělení, že je to jediný textový rámeček, v němž je napsán pouze text. Ostatní je jen o nastavení všemožných hejblátek. Laskavého čtenáře však nemůžeme odbýt pouhým popisem kde a do jakých kolonek co napsat. Proto se na tahy a čáry podíváme podrobněji. A nebojte, o zmiňovaný easter egg také nepřijdete.

Jediný textový rámeček s textem.

Na tahu

Panel „Tah“ (v menu Okna/Tah) je ve svojí základní podobě vůči ostatním panelům takový chudý příbuzný. Pokud si ale u něj zobrazíte další volby (v menu panelu Tah položka Zobrazit volby), tak je to hned o něčem jiném. Nás dnes budou zajímat především typy tahů.

Panel Tah opravdu není chudým příbuzným.

Pro lepší pochopení si nakreslíme testovací křivku (použil jsem nástroj Tužka a prostě udělal dvojitou vlnovku). V panelu Tah nyní zkusíme namátkově přiřadit různé typy tahu. Seznam stop je rozdělen do dvou, resp. tří částí. V první jsou přednastavené styly tahů, druhá část je v podstatě pouze jediná „čárkovaná“ čára. Tahle čárkovaná je taková VIP ve stylech tahů. Lze u ní parametricky řídit délky čar a mezer (děr) a navíc přizpůsobení rohů, tedy to, jak se budou čáry a mezery chovat, když se „nevejdou“ mezi dva uzly. Podrobněji toto chování probereme, až budeme zakládat nový styl tahu. A konečně třetí částí seznamu (která nemusí existovat) jsou uživatelsky definované stopy. Smůla, budete se svými výtvory na konci.

Všimněte si, že mimo typu Plná čára lze u všech dalších doplnit barvu mezery. Tuto informaci zatím ponechme stranou, brzy se k ní ale vrátíme.

Existuje celá řada přednastavených typů čar, další si lze samostatně definovat. Čárkovaná čára je pak taková VIP mezi styly.

Budiž styl

Zkusme si nyní vytvořit nový styl tahu. V menu palety Tah vyberte položku Styly tahu a v objevivším se dialogovém okně se seznamem stylů tahu, které lze upravovat, vyberte tlačítko Nový.

Místo, kde se zakládají styly tahů.

Důležitým rozhodnutím v tento okamžik je, jaký typ stylu čáry budete vlastně chtít zakládat. Máme na výběr ze tří možností: proužkovaná, tečkovaná a čárkovaná. Tyto jednotlivé typy si probereme hezky popořadě.

Který typ čáry zvolit?

Proužkovaná čára je vlastně několikanásobná čára, jde tedy o nejjednodušší způsob, jak vytvořit například dvojitý či vícenásobný obtah. V editační části okna si můžete nadefinovat vlastní vzhled. Zadáni šíře se udává v procentech. Jestliže vytvoříte styl, který bude obsahovat dva proužky 0-25 % a 75-100 %, pak pro desetibodovou čáru to bude znamenat šíři proužků 2,5 b a mezery 5 b. Proužek přidáte kliknutím a táhnutím v editačním okně. Šipky nalevo vám umožní kurzorem měnit šíři jednotlivých proužků, případně ji můžete definovat číselně v polích Začátek a Šířka pod editačním oknem. Pokud uděláte proužek navíc, smažete jej vytažením ven z editačního pole. Na klávesy Backspace nebo Delete pro tentokrát zapomeňte.

Pomocníkem při zakládání nebo editaci stylu tahu je část Náhled, kdy vidíte jak bude čára vypadat. Bohužel horní hranice pro náhled síly tahu je omezena 20 b, což někdy může být na škodu. Stejně i výška editačního okna by mohla být větší, pro editaci složitějších stylů.

Tečkovaná čára se skládá z teček, tedy koleček. Na jiná tvarová primitiva raději nepomýšlejte. Editační okno funguje obdobně, jen s tím rozdílem, že do něj přidáváte klepnutím tečky (kolečka). Jejich pozici můžete číselně definovat v poli Střed. Velikost teček pak ovlivňuje parametr šířky tahu. Velmi důležitým faktorem ovlivňující možnosti vzhledu se pak stávají další dvě volby pod editačním oknem – Délka vzoru a Rohy.

Délkou vzoru se rozumí délka segmentu, ze kterého se bude opakováním výsledný tah skládat. Volba rohů pak určuje, jak se tento segment bude chovat v případě delšího (kratšího) úseku čáry mezi dvěma uzlovými body. Složité? Nikoliv – vyzkoušíme to na příkladě – založte tečkovanou čáru, přítomna bude jediná tečka. Délka vzorku bude 30 mm, v Rozích vyberte volbu „Žádné“. Tím říkáme, že po celé trvání čáry se budou tečky opakovat každých 30 mm.

Milý InDesigne, zopakuj mi tečku každých 30 mm...

Je to pravdu tak? Není nad to si to vyzkoušet. Vytvořte úsečku o délce 45 mm a aplikujte na ní tento styl tahu (barvu tahu dejte například černou, mezerám žlutou, a abyste kolečka dobře viděli, tak sílu tahu např. 3 body).

Aby bylo na čáru dobře vidět, nastavte jí 3 body tloušťky a barvu mezery zvolte například žlutou.

Jak vidíte, čára je delší, ale segmenty se opakují bez jakéhokoliv přizpůsobení po 30 mm, tedy vidíte jen dvě tečky. Aby se objevila třetí, bylo by nutné délku prodloužit na 60 mm.

Tečky každých 30 mm

Chování v čáře s více uzlovými body je stejné – segment má svých 30 mm a po tomto úseku se zopakuje. Jestliže délka obvodu polygonu pak vyjde o něco větší než násobek 30 mm, objeví se u počátečního (koncového) uzlu dvě tečky vedle sebe (no není to skvělé pro vytvoření jakéhosi pseudoměřítka obvodu?).

Co se ale stane, když volbu Rohy změníme na „Přizpůsobit mezery“? Pak se tečky na naší úsečce dlouhé 45 mm hezky zarovnají na konec a navíc jsou tři. Kouzla, čáry? Ne - mezera se mezi uzlovými body úsečky přizpůsobí (její velikost se mění až o +-50 %). Stačí úsečku zkrátit na 44 mm a máme tečky zase dvě, ale hezky na konci. Větší zahuštění má tedy přednost. U polygonů nebo u čáry s více uzlovými body je chování obdobné – prostě do každého uzlového bodu se umístí tečka a pak se zjistí vzdálenost mezi uzlovými body. Vyhodnocení a umístění dalších teček probíhá stejně jako u úsečky.

Tečky přesně každých 30 mm vlevo (výchozí uzel je ten úplně vlevo). Vpravo s přizpůsobením mezer se tečky způsobně usadí na uzly.

Čárkovaná čára je pak logicky „nejsložitějším“ typem. Můžete určit až 5 čar, ze kterých se bude čárkovaná čára skládat (skvělé pro „simulaci“ čárového kódu). Opět můžeme volit délku vzoru (opakujícího se segmentu). U volby Rohů má smysl se zmínit o tom, že můžete přizpůsobovat nejen mezery, ale i čáry nebo dokonce obojí najednou. Navíc můžete volit ukončení.

Náhodné umístění několika svislých čárek a imitace čárového kódu je na světě.

Easter Egg

Kde je slíbený textový rámeček? No, nejdříve teorie a pak aplikace v praxi. Počkejte si na druhý díl. Tam dostanete praktickou dávku měrou vrchovatou. Ale abyste nepřišli tak úplně zkrátka a také za odměnu, že jste se prokousali až sem, tak prozradím, jak založit extra styly tahů. Pokud je chcete ve svých dokumentech užívat, zakládejte je ve chvíli, kdy nemáte otevřen žádný dokument. Založte tedy nový styl tahu a vyberte typ čáry čárkovanou. Do pole Název napište Feet (pozor na velká písmena). O další se nestarejte a potvrďte OK. Tím máte na světě styl tahu se stopami. Pro vánoční světýlka napište do názvu Lights. A pokud chcete mít čáru duhovou, tak vyberte typ Proužkovaná a napište do názvu Rainbow.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Design  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: