Apple uvolnil Mac OS X 10.6.3 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Apple

Apple uvolnil Mac OS X 10.6.3

1. dubna 2010, 00.00 | V pondělí se konečně objevil Mac OS X 10.6.3 (v klientské i serverové variantě) přinášející řadu oprav. Nová verze systému zahrnuje též desítky oprav bezpečnostních chyb, ty Apple vydal i jako samostatnou aktualizaci pro Leoparda.

Lze fotografovat reportáž z Afganistanu iPhonem?
Nemálo lidí si představuje válečné fotožurnalisty jako větrem ošlehané muže, kteří se bez bázně a hany derou na bojiště ověšení špičkovou fotografickou technikou, jež se jim s cinkotem houpe na šíji.

V tomto kontextu působí velmi neobvykle zpráva, že renomovaný fotožurnalista David Guttenfelder z agentury AP používá při své fotografické práci v Afganistanu, kromě standardní techniky, také fotoaparát v telefonu iPhone . A navzdory všem kvalitativním předsudkům, jež se váží obecně k fotografování skrze mobilní telefony, je třeba podotknout, že David Guttenfelder pořídil s telefonem iPhone zajímavé fotografie.

Guttenfelder iPhone nosí v kapse své fotografické vesty a pokud po něm zrovna někdo nestřílí, tak s tímto telefonem fotografuje denní život amerických a afgánských vojáků. Při fotografování s iPhonem používá Guttenfelder aplikaci pro simulaci Polaroid filmu, aby fotografie jím pořízené měly charakteristickou barevnost a kontrast. Uvedené fotografie (30 snímků), na které vás odkazujeme níže, dokáží zaujmout, kromě fotografického obsahu, také svým čtvercovým formátem, se kterým se v soudobém fotožurnalismu můžeme setkat jen zřídka.


Jak se fotografovala obálka pro časopis Macworld
Pokud se rádi koukáte pod ruce fotografických profesionálů, tak by vás mohlo například zaujmout časosběrné video, které před časem publikoval fotograf Peter Belenger. Tento fotograf mimo jiné spolupracuje s časopisem Macworld, pro který čas od času vytváří titulní fotografie.

Ve zmiňovaném videu vám Belenger poskytne zajímavý pohled do zákulisí fotografování titulní strany pro jmenovaný časopis, jejíž hlavním motivem byl telefon iPhone. Zrychlený videoklip vám během cca 3 minut ukáže, jak vypadá celý proces vytváření fotografie pro titulní stranu časopisu (příprava scény ve studiu + vlastní fotografování + designový postproces v počítači), jenž trval podle Belengera asi půl dne. Uvedené video tak může například pomoci méně zkušeným fotografům, kteří se zajímají o problematiku produktové fotografie.

Fotograf Greg Du Toit a jeho téměř „podvodní“ fotografie z Afriky
Pořízení originálních snímků se jen zřídka obejde bez určitých obětí ze strany fotografa. V duchu této teze lze exemplárně poukázat na fotografa Grega Du Toiteho, který velmi neobvyklým (a dosti nepohodlným) způsobem fotografoval divou zvěř v Africe. Tento 32letý fotograf totiž strávil během 3 měsíců cca 270 hodin až po krk potopený v louži, ke které chodila pít vodu nejrůznější africká zvířata. Díky tomuto maskování se Greg Du Toit ocitl vůči divé zvěři na účinný „fotografický dostřel“, což mu umožnilo pořídit celou řadu ojedinělých snímků.


Foto: via Dailymail.co.uk

Ovšem nic na světě není zadarmo, a tak se nelze divit, že Toit se musel po takové „lázni“ delší dobu léčit z několika tropických nemocí. Výsledek ovšem za takové útrapy rozhodně stál, jak se koneckonců můžete přesvědčit při pohledu na níže odkazovanou sérii Toitových snímků.


Rozhovor s fotografem Greg Du Toitem na americké televizi MSNBC Video: via Msnbc.msn.com

Když vás fotoaparát „donutí“ se smát...
Naprostá většina kompaktních fotoaparátů dnes umí detekovat nejen obličej ale i úsměv fotografované osoby. Všechny tyto vymoženosti jsou fotografovi k ničemu v situacích, kdy se snímaný člověk před objektivem fotoaparátu nechce smát. Samozřejmě nejednoduší je danou osobu při fotografování nějak rozesmát. V případě, že to není možné a fotograf mermomocí chce mít na fotografii usměvavý obličej, tak mu nezbývá nic jiného než ve Photoshopu dodělat fotografované osobě úsměv digitální cestou.

Pokud ovšem fotografovi nepostrádá smysl pro hravost a zároveň mu chybí patřičné zkušenosti v digitálním postprocesu, tak ho může zaujmout například originální fotoaparát, jenž vymysleli dva designéři ( Stefan Stubbe, Andreas Schmelas) z umělecké univerzity v Berlíně. Tento fotoaparát totiž, kromě svého hodně neobvyklého designu, nabízí rovněž inteligentní software, který dokáže digitálně přeměnit rty neusmívající se osoby tak, aby budily dojem „normálního“ úsměvu.


Samozřejmě je třeba výtvor uvedených designerů brát s patřičnou rezervou (na internetu chybějí praktické ukázky), neboť se jedná tak trochu o recesi skloubenou s konceptuálním uměním. Ale kdo ví, třeba se daná technologie časem objeví u kompaktních fotoaparátů vedle dnes již standardních funkcí, jakými jsou například detekce tváře, úsměvu či mrknutí.

Zdroje:
Denverpost.com
Youtube.com
Dailymail.co.uk
Msnbc.msn.com
Ubergizmo.com
Digital.udk-berlin.de

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Apple  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: