Apple uvedl modernizované MacBooky a MacBooky Pro - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

 

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:Apple

Apple uvedl modernizované MacBooky a MacBooky Pro

27. února 2008, 02.00 | Apple včera podle očekávání představil inovované MacBooky Pro, modernizace se však dočkaly také MacBooky.

Již od počátku nového roku (respektive od amerického veletrhu PMA) to vypadá, že japonská společnost Sony hodlá převálcovat všechny konkurenty v oblasti foto/video (určitě tedy alespoň, co se počtu nových produktů týče). Po uvedení celé řady digitálních přístrojů (jak kompaktů, tak i hned tří DSLR řady alfa) však tento rozjetý vlak zdaleka nezastavuje (ani nezpomaluje) a po zatím poslední - nedávno uvedené novince H10, útočí tento výrobce na trh dalším modelem digitálního kompaktu (resp. EVF) - Cyber-shot H50. Nejnovější model je určen náročnějším amatérským uživatelům a vychází z (hruba rok staré) "há-devítky". H50 však nabídne vyšší rozlišení, (o fous) větší snímací čip a vylepšené funkce usnadňující fotografování (jako například stále populárnější "Face Detection" neboli funkce "Priority tváře").

Sony CyberShot DSC-H50
Po stránce designu nedoznala novinka oproti svým předchůdcům téměř žádných zásadních změn. Vzhledově není aparátu moc co vytknout. Naopak právě "kabát" H50 patří mezi příjemné praktické aspekty fotoaparátu. Tělo je opět robustní, přesto však kompaktní, povrch odolný proti poškrábání. Nepřekvapí ani již standardní optika Carl Zeiss s 15násobným optickým zoomem nebo velký 3" výklopný display Clear Photo LCD Plus. Z funkcí ještě stojí za zmínku (kromě již zdokonalené detekce obličeje) dále také detekce úsměvu, optimalizace dynamického rozsahu s režimem DRO Plus (pro přirozeně vypadající snímky vysoce kontrastních scén), dvojitá ochrana proti rozmazání snímku - stabilizátor Super SteadyShot, nebo možnost nastavení vysokých citlivostí (což má však na kvalitu výstupu - vzhledem ke stále malým rozměrům snímače, spíše degradující vliv). Zajímavou funkci představuje také pokročilý režim Bracket Shooting, ve kterém aparát pořídí tři záběry s různou expozicí, s různě nastaveným vyvážením bílé nebo v různých barevných režimech.

Technická specifikace
Sony Cybershot DSC-H50 disponuje snímacím čipem Super HAD CCD s efektivním rozlišením 9,1 MPix a úhlopříčkou 1/2,3". To nám dává možnost záznamu do velikostí 3 456 x 2 592, 2 592 x 1 944, 2 048 x 1 536, 640 x 480 bodů. Fotografovat lze také v poměru 3:2 (3 452 x 2 304 bodů) nebo širokoúhlém 16:9 (3 456 x 1 944 a 1 920 x 1 080 bodů). Od svého předchůdce H9 převzala novinka funkci NightShot - aneb možnost snímání i v naprosté tmě pomocí infračerveného světla. Citlivost lze nastavit v rozsahu ISO 80, 100, 200, 400, 800, 1600 a 3200 ve formátu JPEG. Ozvučené videosekvence se ukládají ve formátu MPEG VX a můžeme natáčet s rozlišením 640 x 480 bodů s frekvencí 30 nebo 16 snímků za sekundu. O zpracování dat se stará obrazový procesor BIONZ nové generace - a právě ten by ještě spolu se snímacím čipem a lepšími algoritmy zpracování obrazu teoreticky měl dosáhnout lepších výsledků než předešlé modely (to však ukáží až praktické testy). Objektiv Carl Zeiss Vario-Tessar nabízí 15x optický zoom, rozsah ohniskové vzdálenosti 5,2 - 78 mm (ekvivalent kinofilmu je 31 - 465 mm), při světelnosti objektivu F2,7 - 4,5 (s maximálním clonovým číslem F8). Automatické pasivní zaostřování porovnává kontrast na 9 bodech, nechybí ani automatické zaostřování na obličeje ve scéně. Minimální zaostřovací vzdálenost je 50 cm v normálním režimu a 1 cm v makro režimu. Na objektiv je také možno nasadit předsádky (nejsou součástí balení).

Fotoaparát je vybaven optickou stabilizací Super Steady Shot a vzhledem k zaměření nechybí samozřejmě ani možnosti nastavení expozice od plně automatické, přes poloautomatické i plně manuální módy. V závislosti na režimu se mění i čas závěrky - 1/4000 - 30 sekund. Měření expozice probíhá celoplošně (měří se kontrast na 49 zónách), s důrazem na střed nebo bodově. Sériové snímání pořídí až 100 snímků rychlostí cca 1,6 snímku za sekundu. Vyvážení bílé barvy pracuje plně automaticky, pomocí 7 předvoleb (den, zataženo, 3 zářivky, blesk a žárovka), nebo můžete zkalibrovat WB manuálně (pomocí střední šedé nebo bílé tabulky). Vestavěný blesk pracuje v režimech: auto, zapnuto vždy, pomalá synchronizace, s redukcí červených očí, synchronizace s delším či kratším časem. Jeho rozsah udává výrobce 0,2 - 9,1 m (na nejkratším ohnisku) nebo 1,2 - 5,5 m (na nejdelším ohnisku). Elektronický (EVF) hledáček má rozměr 0,2" (úhlopříčka) a rozlišení 201 000 bodů. Výklopný LCD displej disponuje úhlopříčkou 3" a rozlišením 230 000 bodů. Pro ukládání snímků slouží karty typu Memory Stick Pro/Duo nebo případně nouzová interní kapacita 16MB. Pro přenos snímků slouží rozhraní USB 2.0. K dispozici jsou video výstupy s formáty PAL/NTSC a Full HD 1080 výstup. Rozměry a hmotnost přístroje jsou: 116 x 81 x 86 mm a 547 g.

Další funkce
Obrazový procesor BIONZ řídí vylepšenou funkci detekce obličeje (Face Detection), která rozezná a dokáže zaostřit až na osm tváří v jednom záběru a automaticky nastaví zaostření a expoziční hodnoty tak, aby výsledný portrét byl optimální. Další praktickou funkcí je detekce úsměvu (Smile Shutter), která stiskne spoušť až poté, co v záběru detekuje úsměv. Pro fotografování rychlých dějů se uplatní pokročilý režim sportovního snímání (Sports Shooting), který kombinuje krátké časy s průběžným prediktivním. Pro záběry objektů v protisvětle a vysoce kontrastních scén je vhodná optimalizace dynamického rozsahu (DRO), která automaticky zpracovává snímky kombinující ostře osvětlené části s tmavými stíny tak, aby byly světelně rovnoměrně vyvážené.

Režim DRO Plus také analyzuje jednotlivé oblasti snímku, aby nedocházelo ke ztrátám detailů v přesvětlených nebo neosvětlených plochách. V režimu Bracket Shooting aparát pořídí tři záběry s různou expozicí, s různě nastaveným vyvážením bíle nebo v různých barevných režimech. Po uložení snímku je možné využít jednu z mnoha retušovacích funkcí nebo speciálních filtrových efektů a záběry snadno upravit i bez použití počítače nebo speciálního softwaru. Příjemnou možností je také Slideshow s hudebním doprovodem. Mezi dodané příslušenství patří i dálkové ovládání spouště a zoomu s tlačítky „Home“, „Menu“ a Control“. V nabídce je i celá řada volitelných doplňků včetně širokoúhlých objektivů a teleobjektivů, filtrů, baterií, cestovních nabíječek a obalů.

Závěr
Sony Cyber-shot DSC-H50 je dobře vybaveným EVF přístrojem, určeným pro nadšené fotoamatéry, kteří požadují dobrou funkční výbavu, velký zoom, optickou stabilizaci obrazu, manuální a polomanuální režimy a zároveň mnoho praktických funkcí. H50 navíc disponuje zajímavými funkcemi jako „NightShot“ (fotografování za tmy), „Face Detection“, „Smile Detection“, výklopným displejem atd. Na druhou stranu však oproti svému předchůdci (H9) nenabízí novinka (vyjma jiného snímače, resp. vyššímu rozlišení) žádnou výraznou inovaci – veškeré další změny jsou vesměs kosmetické. Opakuje se tak stejná situace jako v případě následovníků Alfy 100 (modelů Alfa 200/300/350). Otázka nyní zbývá, jakou kvalitu nám H50 nabídne v případě výsledných snímků - na to si ale budeme muset ještě nějaký čas počkat. Uvedení do prodeje uvádí výrobce koncem dubna.

:. Technická specifikace .:

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Apple  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nabídka bazar

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: