Apple konečně uvedl modernizované MacBooky Pro - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Apple

Apple konečně uvedl modernizované MacBooky Pro

14. dubna 2010, 00.00 | Včera Apple začal prodávat dlouho očekávané nové MacBooky Pro, avšak procesory Core i5 a Core i7 dostaly pouze 15“ a 17“ modely, které navíc podporují automatické přepínání integrované a samostatné grafiky. Všechny modely však nyní déle vydrží na baterii a pro všechny se nabízejí volitelné SSD disky.

Dlouho jsme na našich stránkách nepsali o žádné videokameře. Nebyl důvod, protože tento web je zasvěcen fotoaparátům a ne videokamerám. Dnes ovšem uděláme výjimku. Panasonic totiž představil novou videokameru AG-AF100, která stírá hranice mezi fotoaparátem a videokamerou.

Jedná se totiž o videokameru, u které lze vyměňovat objektivy, protože obsahuje stejný bajonet, jaký mají dnešní Micro Four Thirds fotoaparáty (například Panasonic Lumix GF1 a další) Tím ovšem podobnost AG-AF100 kamery s tímto druhem aparátů nekončí. Daná kamera totiž také disponuje podobně velikým senzorem, jakým jsou vybavené Micro Four Thirds fotoaparáty.

Micro Four Thirds videokamera Panasonic AG-AF100

Není pochyb, že Panasonic takový přístroj vyvinul po předchozím úspěchu, který sklidil s fotoaparátem Lumix GH1, který dokázal nahrávat videa na téměř profesionální úrovni (jako jeden z fotoaparátů disponoval konektorem pro připojení externího mikrofonu).

Kombinace velkého snímače (4/3palcový 16:9 MOS senzor; přesné rozměry snímače zatím nebyly zveřejněny) a dispozice na videokameře používat různé Micro Four Thirds objektivy (například skla řady Lumix G) filtry a adaptéry (díky nim lze na kameře používat nespočet starých objektivů značek Nikon či Canon pro kinofilmové fotoaparáty, což výrazně snižuje náklady při nákupu objektivů), poskytne filmaři větší prostor pro uplatnění některých kreativních efektů (například práce s nízkou hloubkou ostrosti).

V tiskové zprávě však chybějí informace, které by nějak uváděly, jaké má uvedený snímač videokamery rozlišení a zda je možné také v příslušném režimu s danou kamerou fotografovat.

Micro Four Thirds videokamera Panasonic AG-AF100; Foto: Miko Wilson via Crunchgear.com.com

Pomocí této kamery lze nahrávat videonahrávky ve Full HD rozlišení (1 920 x 1 080 pixelů) při nativní snímkovací frekvenci 24 sn./s (plus je možné nastavit další rychlosti záznamu). Nahrané video je ukládáno na paměťové karty (přístroj je vybaven duálním slotem) typu SD/SDHC ve formátu AVCHD/H.264. Přístroj má v sobě zabudovaný stereomikrofon, což umožňuje s kamerou nahrávat zvuk ve kvalitě Dolby-AC3.

Sečteno podtrženo, nově představená videokamera Panasonic AG-AF100 může představovat technologický mezník, kdy se hranice rozdělující dnešní digitální fotoaparáty a videokamery stanou možná v blízké budoucnosti daleko méně znatelná, než bychom očekávali. Rovněž je signálem, že platforma Micro Four Thirds přístrojů neztrácí technologický "tah na branku", takže bude zajímavé sledovat, jak se tato technologie bude vyvíjet do budoucna a jaké nové překvapení nám v dohledné době přichystá.

Pokud by Panasonic u chystané novinky AG-AF100 (na trhu by se tato kamera měla objevit až na konci tohoto roku) nastavil cenu v rozumné výši (výrobce předpokládanou cenu u tohoto přístroje ještě neoznámil), tak by se tato videokamera mohla stát pro začínající tvůrce, koketující s myšlenou nahrávat film, cenově přijatelnější alternativou například k současným RED systém videokamerám (tyto kamery umožňují rovněž výměnu objektivů), jež se dnes prodávají s cenou okolo 5 000 USD.

Více informací o nové Micro Four Thirds videokameře naleznete v tiskové zprávě výrobce (v angličtině), kterou naleznete například ZDE.

Zdroj:
Dpreview.com
Crunchgear.com.com
Photographyblog.com

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Apple  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: