Paint* pro 3D Studio MAX - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:3dscena

Paint* pro 3D Studio MAX

23. července 1999, 00.00 | O produktu Paint* společnosti Discreet Logic jsme již informovali. Dnes přinášíme podrobnější informace o tomto velmi zajímavém nástroji pro tvůrce 3D grafiky.

Důsledkem akvizice společností Discreet Logic s Autodeskem se na našem trhu před časem objevily nové produkty, které jsou kompatibilní s daty 3D Studia Max. Mezi tyto produkty patří Paint*, Effekt*, Edit* a LightScape*. V tomto článku se zmíním o Paintu a v dalším pokračování o dalších produktech této akvizice.
Zařadit Paint* do některé z dosud používaných škatulek grafických aplikací je úkolem velice nesnadným nebo spíše nemožným, a to ze zcela prozaického důvodu - taková škatulka dosud neexistovala. Nejvýstižnější pojmenování by znělo "plně animovatelný na rozlišení nezávislý vektorový videopaint. Paint* v sobě integruje nástroje známé z bitmapových grafických editorů (např. Adobe Photoshop) s nástroji pro vektorové kreslení (např. Adobe Illustrator), přičemž si vybírá z obou světů to nejlepší a rozšiřuje je ještě o animační schopnosti.
Tato aplikace si najde mnoho příznivců zejména v řadách video tvůrců, počítačových grafiků, animátorů a multimediálních a webovských tvůrců. Paint* existuje jak ve verzi pro Windows (95/98/NT) na platformě Intel a Alpha, tak i pro platformu Macintosh. Dodává se ve dvou variantách, které se liší počtem nabízených funkcí. Každá funkce a každý parametr v Paintu* je animovatelný, což přináší dosud nevídané možnosti. Rozšířená verze Paintu* (Option 2) nabízí dokonce integraci s 3D Studiem MAX, motion tracking a řadu dalších vlastností, které ještě více podtrhují výjimečnost Paintu* ve srovnání s dosud známými aplikacemi.

Paint* Option 1
Základní verze, která nabízí kompletní sadu vizuálních efektů a tvůrčích nástrojů jako jsou geometrická primitiva, selekce, masky, titulky, štětce, režimy kreslení (zesvětlování, prokreslování, mozaika, reliéf...),gradienty, speciální efekty a filtry, barevné korekce, klíčování či animování pomocí klíčových bodů v čase. Paint* je od základu koncipován jako nástroj pro video painting (kreslení do videa).

Paint* Option 2
Paint* Option 2 v sobě zahrnuje všechny funkce základní verze Paintu* Option 1 a ještě mnohem víc. Uživatelé Option 1 mohou snadno upgradovat na Option 2, přičemž veškeré projekty z Option 1 lze bez potíží importovat do Option 2. Mezi nejvýznamnější funkce, kterými Option 2 disponuje, patří pokročilý motion tracking a stabilizace, provázanost s 3D Studiem MAX, podpora více procesorů a přehrávání videa v plné kvalitě přímo z paměti.

Integrace s 3D Studiem MAX
3D Studio MAX je nejrozšířenějším profesionálním nástrojem pro 3D animace a vizualizace na platformě Windows. Jeho velice ceněnou vlastností je otevřenost rozšiřujícím modulům dalších výrobců. Jako jeden z takových modulů může fungovat i Paint*, který se po nainstalování stane nedílnou součástí 3D Studia MAX a umožní jeho uživatelům snadno vytvářet textury nezávislé na rozlišení a malovat přímo na objekty v 3D scéně. Při využití funkce "Displace" v 3DS MAX, lze dokonce štětec používat jako modelovací nástroj. Pouhými tahy štětce po povrchu objektu jej v reálném čase deformujeme, což připomíná práci sochaře, který nevzhledného kamenného kvádru dokáže vytvořit mistrovské dílo "pouhým" odstraněním nadbytečné hmoty. Vzhledem k tou, že textury vytvořené v Paintu* nejsou bitmapy, nýbrž projekty Paintu*, zachovávají si svůj vektorový charakter i po aplikaci na 3D objekt. V praxi to znamená, že lze 3D objekt libovolně zvětšovat či se k němu přibližovat kamerou a textura zůstane vždy perfektní bez jinak nezbytných zubatých a nevzhledných hran a čar uvnitř textury. Další příjemnou vlastností je okamžité zanášení změn vytvořených v Paintu* do scény v 3D Studiu MAX. Jakýkoli tah štětcem je okamžitě aplikován na texturu a namapován na 3D objekt. Animační schopnosti Paintu přímo vybízejí k tvorbě animovaných textur, přičemž časová osa Paintu* je plně synchronní s časovou osou 3D Studia MAX.

Podpora víceprocesorových systémů
Od své poslední verze prošel Paint sérií optimalizačních kroků, takže určité části programu byly zrychleny až o 20%! Bylo přidáno množství zjednodušujících prvků, jejichž kombinací lze nastavit systém tak, aby přesně odpovídal výkonu Vašeho počítače a práce byla svižná i na pomalejších strojích. I přes neustálé zvyšování výkonu procesorů je někdy výkon jediného procesoru nedostatečný. Pro tyto případy přichází Paint* Option 2 s podporou víceprocesorových pracovních stanic. Přidání dalšího procesoru se projeví zejména při výpočtu finální kompozice.

Přehrávání videa v plné kvalitě
Častým problémem při zpracování videa bývá kvalitní přehrávání vytvořené videosekvence v plném rozlišení a při plné snímkové frekvenci, jednoduše řečeno tak, jak bude výsledek vypadat při přehrávání na videorekordéru. Až dosud bylo pro tyto účely nezbytné vlastnit speciální dedikovaný videohardware, který zajišťoval přehrávání spočítaných videosekvencí. Paint* Option 2 ovšem přichází s unikátní funkcí přehrávání přímo z operační paměti, čímž dosahuje 100% kvality přehrávání videa bez potřeby dodatečného hardwaru. Jedná se opět o jednu z klíčových funkcí, která ubere vrásek na čele video tvůrců.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » 3dscena  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » 3D grafika  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: