Meta Creations CANOMA 1.0 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:3dscena

Meta Creations CANOMA 1.0

12. srpna 1999, 00.00 | Nový program společnosti Meta Creations přináší nový pohled na vytváření 3D modelů podle fotografií. Jednoduchý způsob jak vytvořit 3D model je na světě.

Společnost Meta Creations je známa tvorbou velmi netradičních programů určených pro grafickou práci. V poslední době se začíná více soustřeďovat na profesionální nástroje, ale stále je vidět ten zdravý novátorský duch. Nejinak je tomu u první verze zcela nového nástroje nesoucího jméno Canoma.

Canoma je zcela novým produktem určeným pro všechny zájemce o rychlé a bezproblémové převody 2D obrázků na 3D modely. Program přesně odpovídá filosofii společnosti Meta Creations. Přináší zcela nový pohled na tvorbu 3D modelů. Za použití několika fotografií jednoho objektu může skoro každý vytvořit jednoduchý 3D model nebo dokonce animaci. Podívejme se jak se s programem pracuje.

Ovládání Hned v úvodu musím konstatovat, že prvních několik hodin jsem v ovládání značně tápal. To je pro produkty této společnosti poměrně typická situace. Ovládání je natolik netradiční, že opravdu budete muset sáhnout po manuálu, aby jste objevili všechny funkce. Na druhou stranu zhruba po prvním dni jsem si přivykl a ovládání se ukázalo velmi snadné a praktické.

Prostředí

Práce začíná načtením 2D obrázku. Načíst můžete obrázky formátů JPG, TIF, BMP, PDS nebo PGN. Pokud obrázek v počítači ještě nemáte, můžete přímo z programu obrázek naskenovat. Když již obrázek máte, musíte programu v obrázku ukázat jednotlivé objekty. K tomu slouží základní objekty od kvádru až po schodiště. Vybraný objekt vykreslíme jednoduchým posunutím jednotlivých krajních bodů objektu. Na spojování je k dispozici lepidlo, zarovnávání či skládání. Postupným umístěním objektů na první fotografii vytvoříme snadno základní model.

Vytváření objektů

Abychom získali kompletní objekt je samozřejmě potřeba několik fotografií, na kterých jsou nasnímány všechny části objektů. Snímky mohou být snímány pod různým úhlem, mohou mít různé rozměry a mohou se překrývat. Program přesto dokáže zpracovat informaci v obrázcích a získat tak potřebné textury.

Pokud máme vytvořený objekt podle první fotografie. Na ostatní fotografie jej pouze umístíme a upravíme tak, aby byly zohledněny jiné podmínky fotografování. Čím více snímků s lepší kvalitou máme, tím přesvědčivější bude výsledek. V průběhu práce si můžeme kdykoli nechat spočítat rychlý náhled nebo nechat vyrendrovat mezivýsledek a podle toho kontrolovat výsledek.

Pokud máme objekt a program pro něj přidělí potřebné textury, můžeme s ním dále pracovat. Například pouhým poklepáním na plochu se otevře Photoshop, kde máme možnost texturu opravit. Přímo v prostředí programu lze připravit jednoduché animace. Pokud nám prostředí programu nestačí, lze využít možnost exportu do různých formátů. Pro zpracování v 3D programech jsou k dispozici formáty SCM nebo DFX. Pro použití na Internetu je zde VRLM2 nebo Metastream a nechybí podpora Poseru nebo Wavefrontu.

Výsledek

Pokud zhodnotíme možnosti programu, získáme zajímavý obrázek. Na jedné straně je program poměrně jednoduchý, jednoduše ovladatelný a je hodně produktivní. Na straně druhé právě jeho efektivnost může posloužit i mnoha profesionálům. Není vhodný pro tvorbu detailních modelů či příliš komplikovaných scén, ale pro modelování jednoduchých objektů či scén jde o strašně efektivní nástroj. Cena je na českém trhu bohužel dost vysoká. Za 25.000 Kč si program koupí asi málokdo, ale podle společnosti Quentin, která nám Canomu zapůjčila, probíhají jednání o snížení ceny.

Program nás natolik zaujal, že jsme se rozhodli připravit miniseriál, který vás provede prací v Canome. Rozhodně se máte na co těšit.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » 3dscena  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » 3D grafika  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: