Active Dimensions, PhotoBuilder - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


3dscena

Active Dimensions, PhotoBuilder

11. května 2001, 00.00 | Hledáte jednoduchý a přitom levný modelovací nástroj pro tvorbu 3D objektů s možností exportu do formátu VRML? Pak se vám možná bude hodit Active Dimensions nebo PhotoBuilder.

Modelovacích programů pro Windows existuje víc než dost a řadu z nich najdete i v kategorii freeware. Active Dimensions firmy Micro Instructions sice freeware není (verze pro Windows 95/98/ME/NT4/2000 stojí 56 $), ale může nabídnout velmi přehledné a na první pohled snadno pochopitelné ovládání, což je vlastnost, která mnoha programům tohoto typu dost zoufale chybí. Design GUI Active Dimensions je relativně střídmý a prakticky všechny modelovací funkce se šikovně skrývají pod několika stylově provedenými ikonkami v nástrojovém panelu. Objekty můžete v hlavním okně samozřejmě pohybovat myší, stejně jako je rotovat, měnit jejich velikost apod., ke stejným účelům ještě slouží směrová růžice ve formě prostorového navigátoru.Základní typy objektů alias primitiva můžete vytvářet podle jejich vizuálních ikonkových předloh, z kontextového menu u každé ikonky si většinou můžete vybrat variantu primitiva, v barvové paletě pak zase příslušnou barvu. Active Dimensions pochopitelně nabízí nejen tyto základní modelovací funkce, ale také funkce pro tvarování objektů z jejich 2D řezů jako je lisování, vyřezávání pomocí rotace, extruding z libovolného rozměru a booleanovské operace sloužící především k prolínání a slučování objektů. Samozřejmostí jsou pak nástroje pro kreslení polygonů v jednotlivých řezech, inverzní kinematika (pouze velmi primitivní), umístění pozice světelného zdroje, automatické rotace objektů (například pro prohlížení) a několik typů zobrazení od základního wireframe přes jednoduché stínování až po Gourand a Phong shading včetně vyhlazení.

Nad Active Dimensions určitě ohrnou nos všichni profesionální animátoři a 3D grafikové, kteří mají k dispozici nesrovnatelně dokonalejší pracovní nástroje ve formě modelerů například v 3DStudiu, Cinema4D, Lightwave a dalších podobných programech, jejichž ceny se ovšem pohybují ve zcela jiných kategoriích. Active Dimensions se může hodit třeba webdesignérům, kteří občas potřebují vytvořit nějaký VRML objekt či jednoduchou scénu, pokud ovšem už nemají po ruce nic lepšího, nebo dokonce nějaký stejně dobrý či lepší freewarový modelovací nástroj.PhotoBuilder pro Windows 95/98/ME, NT4.0/2000 je sice také modelovací nástroj, slouží ale k úplně něčemu jinému než Active Dimensions. PhotoBuilder je totiž určen k tvorbě 3D VRML modelů z 2D fotografií. Program pracuje na principu fotogrametrie - zjednodušeně řečeno vidíte-li stejný úsek objektu, budovy atp. ze dvou různých úhlů pohledu, můžete stanovit jak je objekt vzdálený a při troše snahy z těchto údajů pak odvodit informace o jeho rozměrech a proporcích. PhotoBuilder za vás potřebné informace po nadefinování styčných bodů spočítá sám, výstupem z programu je pak objekt ve formátu VRML 1.0 ve "fotografické" kvalitě převzaté z původních fotografických předloh, tedy včetně rozřezaných textur pro potažení jednotlivých ploch modelu. PhotoBuilder je freeware a ačkoliv neposkytuje tak kvalitní funkce jako třeba profesionální (a pochopitelně dost drahá) Canoma firmy MetaCreations, přesto může dobře posloužit při zkoušení možností VRML, zvláště pak u jednoduchých objektů pro použití na Internetu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » 3dscena  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » 3D grafika  

 » Rubriky  » Download  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: