Nová Xara 3D 4.0 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:3D grafika

Nová Xara 3D 4.0

23. května 2000, 00.00 | 3D nápisy všech druhů a typů, to je doména programů Xara3D. Program je určen široké veřejnosti a přichází v nové verzi.

     Xara3D firmy Xara je společně s CorelXara 2.0 (tohle velmi nadějné vektorové kreslítko zakoupila a vzhledem k možné konkurenci CorelDrawu dokonale pohřbila firma Corel) a několika dalšími balíky na tvorbu webové grafiky hlavním produktem této malé firmy s nadějnou budoucností. Xaru3D jistě budete znát, je to velmi známý a přitom nenáročný nástroj na výrobu nejrůznějších stínovaných 3D nápisů, log, tlačítek, symbolů apod.     Vizuálně zůstalo vše při starém, hlavní pracovní plocha s horní řadou ovládacích ikon a spodním řádkem pro rychlý výběr fontu a všeho co s písmem souvisí, to je celé prostředí programu. Kvalitu zobrazení můžete stejně jako u předchozích verzí nastavit v několika stupních pro zobrazení na screenu, v animacích i pro export.     Jednou z novinek je možnost aplikovat barvy a 3D efekty na jednotlivé znaky v textu - s pomocí 3D textového kurzoru označíte požadovanou část textu a pak už s ní pracujete stejně jako dřív s celým nápisem. Xara3D si vždy nepříliš dobře rozuměla s češtinou a české znaky bylo nutno pracně vytvářet jinde a do výsledné kompozice je poté importovat. Verze 4.0 už umí s češtinou pracovat SKORO na jedničku. Z ukázek je patrné, co Xara3D ještě nezvládne - ano, je to písmenko "ž" i "Ž", které jsou i přes CE kódování (lze ho vybrat přímo v textovém nástroji stejně jako si můžete aktivovat tabulku s jednotlivý znaky ve fontu) zcela ignorována. Inu, chybička se vloudila a alespoň mají autoři programu co opravovat.


     Při výběru 3D efektů máte k dispozici několik standardních nástrojů známých z předchozích verzí, můžete tedy nastavit barvu u pozadí, textu, okrajů písma, barvu světelných zdrojů, stínu apod. Dále je zde paletka pro práci s texturami a Bevel options pro samotné 3D efekty s šesti novými efekty.


     S pomocí nového nástroje Button Tool můžete snadno vytvářet / konvertovat tlačítka a 3D obrazce všech druhů a typů - s programem dostanete už několik desítek připravených tlačítek (viz ukázka). Při práci se scénou můžete dále využít rotace kolem třetí osy, při animacích zase máte k dispozici multipage animace, stejně jako nové fade in/out přechodové efekty, výběr a práci s barvami usnadní známý Color Picker alias kapátko.     Celé ovládání programu je natolik jednoduché, že bude určitě vyhovovat všem uživatelům, při tvorbě animací ale nečekejte žádné animační efekty typu exploze apod., na to není program zařízen. Rychlost renderingu je vynikající, práce s světelnými zdroji je také velmi snadná. Xara3D přináší ve verzi 4.0 dostatečný počet novinek, které dále rozšiřují možnosti programu, zamrzí však nedotažená podpora českých TrueType fontů v CE kódování, s AT1 fonty program bohužel neumí pracovat vůbec.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » 3D grafika  

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: