CINEMA 4D R12 (7) – pružina a mechanické vazby - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



3D grafika

CINEMA 4D R12 (7) – pružina a mechanické vazby

25. listopadu 2010, 00.00 | Pomalinku, polehoučku se dostáváme k dynamickým jevům a jejich simulacím. Na dnešních návodech posuneme naše znalosti do dalších sfér, prozkoumáme si na jednoduchém příkladu objekt Pružina a získané znalosti aplikujeme i na další, již trošinku náročnější příklad: na mechanické vazby s motorem.

Pružina

Pružina je dnes prvním návodem. A to návodem poměrně snadným, který by měl uvést celou problematiku. Je totiž objektem, který spojuje dva objekty skrze hierarchii, dva objekty mají nějakou vlastnost dynamiky a tyto objekty ovlivňujeme pružinou. Je přitom samozřejmě podstatné, zda jsou objekty plně dynamické, či zda je jen jeden dynamický a druhý je například plně ovladatelným kolizním objektem. Můžeme tak jeden objekt zavěsit na objekt další a hlavním objektem bez skrupulí pohybovat, či mohou být oba objekty ovlivněny gravitací a podobně. Na tomto návodu si sice ještě tuto možnost neukážeme (vyjde najevo v díle navazujícím), ale samozřejmě nám systém nebrání v tom, abychom na sebe vázali celý řetězec pružin, spojujících jednotlivé objekty. Ty samozřejmě pruží podle parametrů těchto pružin, a také podle svých vlastních parametrů, zejména absolutní hmotnosti.

01

Soubor scény ke stažení najdete zde

Mechanické vazby a motor

Druhé téma je již podstatně širšího rázu. Využijeme ale znalosti z prvního příkladu, protože mechanické vazby, které nám nyní CINEMA 4D umožňuje, mají velmi obdobný systém nastavení jako v případě pružin. I tyto vazby se definují pomocí speciálně nastavených objektů, i tyto vazby spojují objekty skrze hierarchii a nakonec i objekty, které jsou takto spojené, je nutné obohatit vlastností dynamického objektu.

Dlouze jsme si to opsali. Co si tedy spolu vyzkoušíme? Vyzkoušíme si vytvořit plně funkční řetěz, který bude poháněn nějakým ozubeným kolem. Mimo to bude náš řetěz kolidovat se zemí, na které bude ležet, a to vše vznikne velmi snadno. Pravda, nastavení není úplně snadné, ale je rychlé a po plném pochopení se nejedná o složitou úlohu. I když si pro vyšší efektivitu vypůjčíme i techniky, které s tématem nesouvisí.

02

Řetěz jako takový je v našem příkladu dosti podrobný a vytvořený je objektem Klonování Mographu. Jenže, takovéhle klony bychom asi na sebe navzájem špatně mohli provázat. Musíme tedy vše převést a pospojovat skutečně jednotlivé objekty. A to může být dosti zdlouhavá operace, pokud na každý jednotlivý objekt článku řetězu musíme vytvořit požadovaný konektor, ten správně umístit, natočit a nakonec nalinkovat oba dva objekty. Dost pracné. Tedy mimo probírané téma si připravíme jeden jediný konektor a na tomto objektu si vyrobíme až brutálně primitivní XPresso. Toto XPresso nám zajistí, mimo konstant relativní polohy a rotace, že se nám také vždy navážou ty správné objekty na sebe. Automaticky. A není to opravdu složité, stačí využít relativní cesty a vše je hotové.

03

Jakmile budeme mít přípravu hotovou, stačí jen nastavit na všechny články řetězu vlastnost dynamického objektu (tuhé těleso) a řetěz bude fungovat. Ale slíbili jsme si, že jej také budeme posouvat motorem a ozubeným kolem.

04

Další práce se tedy bude týkat právě této problematiky. Vytvoříme si vazbu dalšího konektoru, kterým propojíme skříň motoru s ozubeným kolem, a nakonec vytvoříme motor. Objekt Motor, jímž budeme ovládat jak kroutící moment (parametr mající vliv na účinnost motoru v závislosti na hmotnost elementů, kterými pohybuje), tak i úhlovou rychlost.

05

A to bude vše. Uvidíte, že to v závěru nebude tak složité a vytvoříme velmi efektní simulaci...

Soubor scény ke stažení najdete zde

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » 3dscena  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » 3D grafika  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: