Pravda a lež: Filmování v ghettu Terezín 1942-1945 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


Aktuality

Pravda a lež: Filmování v ghettu Terezín 1942-1945

5. prosince 2013, 18.46 | Výstava Židovského muzea v Praze a Národního filmového archivu sleduje historii vzniku dvou propagandistických filmových projektů. Představuje iniciátory a aktéry filmování a přibližuje podmínky natáčení, kdy se mnozí vězni stali nedobrovolnými herci a statisty, ale i členy filmového štábu.

 

Pro Třetí říši, v níž patřily lež a klam k základním principům, představoval film důležitý nástroj pro ovládání veřejného mínění. Dějištěm dvou propagandistických filmů se v průběhu druhé světové války stalo i ghetto Terezín. Výstava Židovského muzea v Praze a Národního filmového archivu sleduje historii vzniku obou projektů. Představuje iniciátory a aktéry filmování a přibližuje podmínky natáčení, kdy se mnozí vězni stali nedobrovolnými herci a statisty, ale i členy filmového štábu. Klapka prvního inscenovaného příběhu padla na podzim roku 1942. V ghettu se kvůli němu vyrobil střihací stůl a pojízdný vozík na kameru.

 

Pravda a lež. Filmování v ghettu Terezín 1942-1945

 

Foto: Dokumentace průběhu natáčení, 1942; © Filmoteka Narodowa, Varšava.

 

Svědectví o filmu později přinesly filmové fragmenty, které se vězňům podařilo v táboře tajně ukrýt. Už v průběhu války začaly na veřejnost pronikat zprávy o zvěrstvech páchaných v nacistických koncentračních a vyhlazovacích táborech. A byl to opět Terezín, jenž se na přání Adolfa Eichmanna stal „klenotnicí, zralou na návštěvu zástupců tisku a Červeného kříže“. A kulis zkrášleného města Němci využili ještě po skončení návštěvy v létě a na podzim 1944 k natáčení druhého filmu.

 

Výstava „Pravda a lež. Filmování v ghettu Terezín 1942-1945“ zprostředkovává nejnovější výsledky mnohaletého výzkumu historiků holocaustu a filmových historiků v České republice i v zahraničí. Unikátní fotografické a filmové záběry doplňují další písemné a obrazové dokumenty, dosud publikované jen v odborném tisku. Současně s výstavou vychází stejnojmenné DVD. 

 

Výstavu můžete navštívit do 23. února 2014 v Galerii Roberta Guttmanna, U Staré školy 3, Praha 1. Otevřeno je denně kromě sobot a židovských svátků od 9 do 16.30 hodin. Dne 30. prosince 2013 začíná od 16:30 hodin komentovaná prohlídka. Souběžné běží program filmových projekcí v Bio Ponrepo, Bartolomějská 11. Více informací najdete na webech Židovského muzea a Národního filmového archivu.

 

 

 

 

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Ze společnosti  

 » Aktuality  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: