Pentax X-5 s výklopným LCD - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Aktuality

Pentax X-5 s výklopným LCD

28. srpna 2012, 14.32 | Společnost Pentax Ricoh Imaging představila nový výkonný kompaktní fotoaparát typu „bridge“, s ergonomicky tvarovaným tělem s výraznou rukojetí na pravé straně. Nabízí 26× optický zoom s rozsahem 22–580 mm po přepočtu na 35mm formát, obrazový senzor typu BSI-CMOS s rozlišením 16 milionů pixelů a výklopnou třípalcovou LCD obrazovku a umožňuje pořizovat i Full HD video.

Pentax X-5 je vybaven obrazovým snímačem CMOS BSI – „back illuminated“, tedy s přímým osvětlením fotodiod, který má rozměry 1/2,33 palce (6,08 × 4,56 mm) a 16 milionů efektivních pixelů. Největší snímek má rozlišení 4608 × 3456 pixelů. Základní poměr stran obrazu 4:3 lze uživatelsky změnit na „fotografický“ 3:2, širokoúhlý 16:9 a čtvercový 1:1. Senzor je součástí systému stabilizace obrazu (typ Sensor-shift; SR – Shake Reduction); k dispozici je kromě stabilizace pohybem senzoru také dvojí redukce neostrosti SR & Pixel Track SR a režim anti-shake při vyšší citlivosti – Digital SR.

 

Pentax X-5

 

Snímky jsou pouze formátu JPEG (Exif 2.3) se třemi stupni kvality (Best, Better, Good), soubory RAW pořizovat nelze. Video formátu Motion JPEG/MPEG-4 AVC s kodekem H.264 má maximální rozlišení Full HD/1920 × 1080 px s frekvencí 30 obr./s, možné je nastavit i HD/1280 × 720 px á 60, nebo 30 obr./s a VGA/640 × 480 px á 30 obr./s. Mikrofon i reproduktor jsou monofonní. Samozřejmostí je typicky označené tlačítko na zadní stěně vedle displeje, vyhrazené pro spuštění a ukončení záznamu videosekvence. Pro video je k dispozici digitální stabilizace obrazu. Videoklipy lze ve fotoaparátu jednoduše editovat (stříhat).

 

Pořízené soubory snímků a videoklipů lze ukládat na paměťové karty SD, SDHC i SDXC, k dispozici je i malá vnitřní paměť s kapacitou 75,3 MB a podporovány jsou také karty Eye-Fi umožňující využívat pro přenost dat technologii Wi-Fi.

 

Pentax X-5

 

Předností fotoaparátu je kvalitní, univerzálně použitelný objektiv smc Pentax, jímž je 26násobný optický zoom 4–104 mm 1:3,1–5,9. Optická konstrukce obsahuje i  tři asférické členy. Po přepočtu na 35mm formát odpovídá rozsahu 22,3–580 mm. Začíná tedy u ohniska s výrazně širokým úhlem záběru, který je možno využít třeba pro široké záběry krajiny, při fotografování v omezených prostorech a při pořizování snímků skupinek osob, ale v makrorežimu s minimální zaostřovací vzdáleností 1cm lze pořizovat i působivé záběry květin nebo hmyzu. Při použití zoomu pak lze pořizovat třeba působivé portréty a nejdelší ohnisko umožňuje výrazně přiblížit vzdálené objekty, například při snímání sportů nebo zvířat a ptactva ve volné přírodě. Používáte-li, máte k dispozici ještě až 7,2násobný zoom digitální a také zoom inteligentní (cca 39× při 7 Mpx a cca 187,2× při VGA; včetně optického

zoomu).

 

Pentax X-5: vhodné umístění hledáčku pro pohodlné snímání

 

Systém devítibodového automatického zaostřování pracuje metodou detekce kontrastu a nabízí režimy vícebodového i bodového ostření, také režimy krajina, nekonečno a hyperfokální vzdálenost, funkci sledování objektu Tracking s předvídáním pohybu a detekci tváří AF&AE pro maximálně 32 osob, na kterou jsou navázány také funkce Zachycení úsměvu, Detekce mrknutí a Detekce zvířat. Zaostřovat je možno i ručně. Základní rozsah zaostřovacích vzdáleností je od 40 cm do nekonečna.

 

Pro měření světla jsou připraveny tři režimy, vícebodový, vyvážený na střed a bodový. Použít je možno funkci rozšíření dynamického rozsahu pro optimalizaci stínů a světel, nebo autobracketing. Expozici lze kompenzovat jen v rozsahu ± 2 EV. Citlivost ISO lze nastavit na hodnoty 64, 100, 200, 400, 800, 1600, 3200 a 6400. Pro vyvážení bílé barvy je připraveno několik režimů (auto, denní světlo, stíny, žárovky, zářivky), možné je i vyvážení uživatelské. 

 

Pentax X-5 - shora a výklopný blesk

 

Výklopný blesk s integrovaným řízením má systém automatické aktivace při slabém osvětlení, režimy manuální zapnut/vypnut a předblesk pro snížení efektu červených očí. Nejdelší dosah záblesku je cca 11,6 m (při ISO Auto a použití krátké ohniskové vzdálenosti).

 

Pentax X-5 - pohled zezadu

 

Fotoaparát je vybaven elektronickým hledáčkem s LCD panýlkam s rozlišením cca 230 kpx, který výborně poslouží kupříkladu při snímání za silného svitu slunce, kdy je těžko použitelný i sebelepší displej, zvláště pokud uživatel nemá přípojné stínítko. Barevná obrazovka typu TFT LCD má délku úhlopříčky 3 palce (asi 7,6 cm) a rozlišení cca 460 kpx.

 

Pentax X-5 s výklopným LCD

 

Obrazovka je umístěna na výklopném panelu, který lze dolů sklopit o cca 60 ° a nahoru až o 90 °, což umožňuje pružné použití fotoaparátu i při snímání z méně častých úhlů či stanovišť, chce-li uživatel třeba využít tzv. žabí perspektivu nebo se pohodlněji přiblížit ke květu či hmyzu, anebo naopak když potřebuje snímat s přístrojem vysoko nad hlavou, stojí-li třeba před zdí či plotem, anebo v hloučku fotografujících kolegů a kolegyň na některé sportovní, kulturní, školní nebo společenské akci.

 

Pentax X-5 - výklopný displej

 

Fotoaparát umožňuje snadné a pohodlné použití díky díky systému automatické expozice včetně „zeleného režimu“ a široké nabídce scénických programů s tím, že některé volí v plně automatickém režimu systém přístroje samočinně. Jedná se o tyto scény: krajina, portrét, noční scenerie, portrét v noci, standard, květina, sport, světlo svíčky, modrá obloha, západ slunce, text, skupinové foto, domácí zvířata, portrét proti modré, jasné obloze, portrét v západu slunce, portrét v protisvětle a pro videoklipy je připravena momentka z ruky v noci. A scénické programy, které může volit sám uživatel, jsou květina, modrá obloha, západ slunce, noční scenerie, portrét v noci, ohňostroj, HDR, pláž & sníh, mimina, děti, domácí mazlíčci, jídlo, digitální SR, pódiové osvětlení, text, muzeum a k dispozici jsou také programy digitálně širokoúhle, digitální panorama a kompozice s rámečkem. 

 

Disponuje ale samozřejmě i pružným programovým automatickým režimem, programem s prioritou clony (základní clonová čísla jsou 3,1 a 5,9), programem s prioritou času expozice (1/1500–4 s) a nechybí ani režim s ručním nastavením všech parametrů expozice. A nabízí také možnost připravit si uživatelské nastavení, které je poté pohotově a rychle k dispozici. Možné je využít i funkci souvislého snímání s rychlostí až 10 obr./s a expozice v dávkách (L: od 5–10 obr./s, H: od 10–30 obr./s).

 

Přístroj nabízí také digitální filtry, simulující snímací filtry používané v černobílé fotografii, sépiově hnědé zbarvení, funkce dětský fotoaparát, retro, barva, výtažková barva, zdůraznění barvy, vysoký kontrast, měkké zaostření, efekt rybího oka, jasový, miniatura. Při prohlížení lze vytvářet různé prezentace, snímky lze otáčet, k dispozici je filtr malých tváří, filtr miniatur, filtr HDR a další digitální filtry, rámečky a kompozice s rámečky, editování videoklipů, kompenzace červených očí, změna rozměrů, výřezy nebo kopírování snímku.

 

Pentax X-5 v akci

 

Zdrojem energie jsou čtyři tužkové napájecí články (AA). Přibaleny jsou primární alkalické, používat je ale možno i lithiové, anebo nabíjecí NiMH včetně nejnovějšího typu s prodlouženou výdrží kapacity. Alkalické články umožňují pořídit asi 330 snímků (CIPA), NiMH akumulátory mají výdrž delší, záleží ale také na zvolené kapacitě a modelu. Dokoupit lze síťový napájecí zdroj; přístroj má zdířku pro zástrčku adaptéru.  

 

Pro připojení je přístroj vybaven rozhraním USB 2.0 (PC/fototiskárna, ale také AV výstup) a výstupem HDMI typu D pro snadné přehrávání videozáznamů ve vysokém rozlišení a prohlížení fotografií na HDTV. Fotoaparát má přibližné rozměry bez výstupků 12 × 8,7 × 10,7 mm a váží 507 g bez napájecích článků a karty, s nimi 599 g.

 

Pentax X-5 bude v prodeji od konce září 2012 ve dvou barevných verzích, klasické černé a elegantní černo-stříbřité, za doporučenou prodejní cenu 6350 Kč. Součástí balení jsou tužkové primární alkalické napájecí články (AA), řemen O-ST92, USB kabel I–USB7 a softwarový balíček S-SW 129, který obsahuje Arcsoft Media Impression 3.0 for PENTAX pro operační systémy Windows, respektive Arcsoft Media Impression 2.1 for PENTAX pro Macintosh. Ve volitelném příslušenství najdete třeba AV kabel I-AVC7, neoprenové pouzdro nebo různá dálková ovládání.

 

_______________________________________________________________________________________ 

Megapixel - logoChcete znát názor prodejce, zhlédnout krátkou videoprezentaci prodejního balení, znát aktuální prodejní cenu a vidět nové snímky z výkonného kompaktního fotoaparátu Pentax X-5?

 

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Digitální video  

 » Rubriky  » Zprávy  

 » Aktuality  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: