Filip Turek: Přídělový systém - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Aktuality

Filip Turek: Přídělový systém

18. října 2013, 17.49 | V pražském Centru současného umění, architektury a designu DOX můžete od 25. 10. do 9. 12. 2013 navštívit výstavu Filipa Turka, který patří ke generaci „porevolučních umělců“. Jeho jméno se objevuje ve většině historizujících materiálů, publikací a přehledových výstav o tomto období.

 

Oproti jeho vrstevníkům, Davidu Černému, Mileně Dopitové či Jiřímu Černickému, je Turkův pohyb na poli české scény nenápadný, pro nezasvěcené často až neviditelný. Pro někoho nedostatek ambicí, pro jiné upřímná skepse a nechuť se podílet na nemilosrdném kulturním průmyslu. O tom koneckonců vypovídají i webové stránky autora, které jakoby zamrzly v čase 90. let, nebo potřeba tematizovat a tím zpochybňovat zbožšťující roli umělce ve společnosti a punc jedinečnosti, který s sebou umělecká tvorba přináší.

 

Výstavu Přídělový systém, ve které představí sérii nových objektů a instalací vytvořených speciálně pro ni, lze chápat ve dvou rovinách. První je v přímém vztahu k aktuálním společensko-politickým otázkám, jako je pocit nedostatku, možnost výběru a s ní spojená omezení, nebo vztah přítomnosti a minulosti, tedy formy dvou odlišných totalit, té komunistické a té neoliberální. Druhou rovinu lze chápat ve vztahu k problematice uměleckého provozu a umělecké tvorby obecně. Jedná se o úsměvný pohled na tvůrčí proces, materiál a omezení, které výtvarné prostředí a jeho provoz nabízí a o snahu tyto procesy tematizovat a kontinuálně zpochybňovat.

 

Filip Turek: Přídělový systém

 

Jako ilustrace posloužila pozvánka spolu se snímkem Josef Sudek Revisited z roku 1997, který je na výstavě vytištěn z digitální předlohy a prezentován ve formátu 40 × 55 cm. Centrum současného umění, architektury a designu DOX najdete na adrese Poupětova 1, Praha 7. Otevřeno je v pondělí 10–18, ve středu 11–19, ve čtvrtek 11–21, v pátek 11–19 a v sobot u a neděli od 10 do 18 hodin. Více info: DOX.cz.

 

 

 

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Ze společnosti  

 » Aktuality  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: