Secese/Vitální umění 1900 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Ze společnosti

Secese/Vitální umění 1900

31. října 2013, 22.00 | Výstavní sály pražského Obecního domu od 1. listopadu 2013 do 31. prosince 2015 nabízejí návštěvníkům možnost vychutnat si exkluzivní výběr špičkových děl české a evropské secese ze sbírek Uměleckoprůmyslového musea v Praze.

 

 

Cílem expozice v Obecním domě je ukázat užité secesní umění jako reformní umělecký proud, který byl součástí převratného modernizačního a emancipačního úsilí závěru 19. století. Přibližuje proto secesi jak z hlediska uměleckých ambicí moderních tvůrců, tak z hlediska nového životního pocitu, zasahujícího celou společnost. Ukázány jsou mistrovské práce dekorativního umění ze slavné Světové výstavy v Paříži 1900, vlivy dobových ideových proudů (vitalismu, spiritismu a dalších), obdivuhodné inovace secesního skla a keramiky i díla dokumentující proměny životního stylu, které se projevily v tvorbě obytného interiéru, ve vizualitě plakátové reklamy nebo v secesní módě. Mezi tvůrci zde najdeme věhlasné umělce, jako byli Henri Toulouse-Lautrec, Alfons Mucha nebo Gustav Klimt, nábytkové umění zastupují návrháři a architekti jako Louis Majorelle, Leopold Bauer či Jan Kotěra, cennou muzejní sbírku skla reprezentují práce proslulých firem Lötz, Tiffany, Daum a Gallé.

 

Secese/Vitální umění 1900

 

Secese bývá charakterizována jako umění závěru jedné epochy – období nazývaného fin de siècle, jehož ornamentální styl často evokuje snění, únik před narůstajícím sociálním i duchovním napětím doby. Tato expozice, opírající se o bohaté sbírky Uměleckoprůmyslového musea v Praze, umožňuje ukázat jiný pohled – představit secesi jako umělecký proud, který usiloval o úzké propojení s životní každodenností a směřoval ke „zmnožení a stupňování života“. V tomto smyslu má secesní umění, symbolizované pohybem ornamentálních linií a příznačnými představami Jara a Mládí, velmi blízko k širším dobovým snahám o moderní reformu životního způsobu společnosti. Tyto snahy nabývaly na síle kolem roku 1900 zvláště v zemích střední Evropy, v návaznosti na starší reformní proudy, především britské hnutí Arts and Crafts. Byly reakcí na negativní důsledky industrializace, kterým chtěly čelit novou „etickou kulturou“ – mimo jiné důrazem na uměleckou a řemeslnou kvalitu obytného interiéru a užitných předmětů, na jejich tvarovou krásu, účelnost a „ušlechtilost“, a také požadovaným návratem k přírodě a prosazením zdravého životního stylu, zahrnujícího i hygienu, sport a tělesný pohyb. V tomto nadějném tvůrčím kvasu přelomu století se rodila umělecká moderna, vitální hnutí, z nějž čerpaly svou energii avantgardy 20. století.

 

Secese/Vitální umění 1900

 

Hlavní budovu Uměleckoprůmyslového musea v Praze čeká rozsáhlá rekonstrukce. I díky této expozici bude moci muzeum nadále zpřístupňovat svoje unikátní sbírky veřejnosti. Návštěvníkům expozice jsou k dispozici tablety se samoobslužným programem, přinášejícím další informace o vybraných exponátech, jejich tvůrcích a o dobovém kontextu. Prezentace nabídne rovněž 3D skeny secesních předmětů, které vznikly v rámci evropského projektu Partage Plus, a on-line propojení na portál Europeana s digitalizovanými fondy evropské secese z významných evropských institucí. K výstavě bude vydán reprezentativní katalog, přibližující více než 400 vystavených exponátů.  

 

Pořadatelem výstavy v Obecním domě je Uměleckoprůmyslové museum v Praze. Vedoucí projektu je Helena Königsmarková, koncepci expozice připravili Iva Knobloch, Lucie Vlčková a Radim Vondráček. Odborná spolupráce: Jiří Fronek, Konstantina Hlaváčková, Daniela Karasová, Iva Knobloch, Petra Matějovičová, Marie Míčová, Jan Mlčoch, Jan Schöttner, Michal Stříbrný, Petr Štembera, Eva Uchalová, Lucie Vlčková, Radim Vondráček, Filip Wittlich. K výstavě je připraven rozsáhlý edukativní program. Podrobnosti najdete na webu upm.czObecní dům, náměstí Republiky 5, Praha 1, web ObecniDum.czOtevírací doba: denně od 10 do 19 hodin. Vstupné: plné 150 Kč, snížené 80 Kč, rodinné 250 Kč.

 

 

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Ze společnosti  

 » Aktuality  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: