Flash - mořská hladina. - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Webdesign

Flash - mořská hladina.

Macromedia Flash tutoriál žlutý yellow

21. září 2001, 00.00 | Animace přírodního jevu - v tomto případě mořské hladiny. Vlny, bublinky, útesy atd. atd. atd.

A je tady další díl seriálu o animacích. Dnes - jak jsem již sliboval - si ukážeme animaci přírodního jevu a to ... moře.

Zarytí ilustrátoři mne teď jistě proklejou, ale ... nejlepší bude, když si ze svých sbírek vyberete nějakou hezkou fotku moře, nejlépe i s oblohou a útesy a tu si ve Flashi překreslíte. Já jsem to udělal stejně, ovšem na stáhnutí ji tady dát nemůžu, protože jsem ji někam založil do svých mnoha adresářů a teď ji nemohu najít - ani pomocí vyhledávání - (možná jsem ji smazal -:(-) No nic.... do práce.

Fotku si do Flashe importujeme pomocí Soubor-Import a dále ji pomocí Modifikace-Převod bitmapy převedeme do vektorů. S tím se však spokojit nemůžeme, protože ať má Flash jak chce dobré stupně trasování, tak to nikdy není přesně to, co potřebujeme a ještě k tomu všemu má výsledný obrázek takovou velikost, že to až ani hezké není. Vezmeme tedy do rukou svá tabletová pera, popř. myši, ťukneme na nástroj "výběr" a jedeeeem ..... Klidně můžeme vymazat celou oblohu, ovšem oblaka doporučuji nechat, vymažeme zbytečné odstínky na hladině moře, ať nám tam moc "nestraší" atd., atd., atd.

Já jsem se ve výsledku dobral asi k něčemu takovému:

Části obrázku jsou popsány, stejně jako jednotlivé vrstvy. Pořadí níže odpovídá faktickému pořadí ve výsledném souboru ve směru zhora.

1. voda u skály

2. bublinky

3. voda na písku

4. vlny uprostřed

5. moře

6. ryba

7. mraky

8. vlna vzadu

9. nebe

Ad 1.)

Voda u skály je charakterizována pouze nepravidelným pruhem , jehož animace probíhá tím způsobem, že se pouze objevuje a ztrácí - aplikace efektu alfa 100% - 0%.

Ad 2.)

Ve vrstvě bublinky se nachází tento "symbol" , jehož funkce začíná tehdy, když vlna dojde hodnoty alpfa 0% a simuluje tak vytváření bublin na pobřeží.

Ad 3.)

Voda na písku má totožný princip jako "voda u skály" s tím, že je umístěna jinde a vypadá takto:

Ad 4.)

Vlny uprostřed mají rovněž podobný princip jako ad 1.) a ad 3.):

Ad 5.)

jde vidět, že moře samotné není nijak náročným dílem. Hladina je vytvořena lineárním přechodem tmavě modré do bílé, pláž je vybarvena tmavším okrem s výseky ještě sytějšího odstínu a útesy jsou provedeny v klasické hnědé barvě.

Ad 6.)

Tento symbol je zde pouze na oživení poklidné hladiny a vzhledem k tomu, že samotný tento živočich jest ukryt daleko, tak není třeba ho nějak "vyšperkovávat"

s tím, že u tohoto symbolu musí být vytvořena animace, kdy na políčcích 1 - 3 je výskok ryby, dále na 3 - 10 udělá tento živočich malý oblouček a 10 - 13 opět padá dolů. Ve vrstvě nad rybou bude umístěna kresba výstřiku vody po výskoku a dopadu a to na políčcích 3,4 a 10. Animační řada bude vypadat takto:

Ad 7.)

U mraků žádná animace není, ale možná by nebylo špatné ji vytvořit a to pouze posun do levého spodního rohu, avšak pouze o asi 3 mm a velmi, velmi pomalu.

Ad 8.)

"Vlna vzadu" je opět (podobně jako ryba) pouhým oživením ...

... kdy u tohoto symbolu je animace provedena tím způsobem, že na políčcích 1 - 50 se vlna pouze posunuje asi do poloviny pracovní plochy a poté na 50 - 120 pomalu, velmi, velmi pomalu klesá dolů.

Ad 9.)

Nebe je opět statické a je vytvořeno radiálním gradientem, při míchání 6ti barev.

Táááááák a máme všechny kresby hotovy. Nyní zbývá pouze celý obrázek vhodně rozpohybovat.

Vrstvy "nebe", "vlna vzadu", "mraky" a "moře" budou statické a jejich statičnost se bude projevovat na políčcích 1 - 80.

Vrstva "ryba" bude též statická, ovšem pouze na políčcích 43 - 55.

Vrstva "bublinky" bude animovaná a to opět pouze použitím alfy, avšak na políčcích 35 - 40 a 75 - 80. Záleží jen na nás jestli použijeme stejné bublinky, nebo vždy rozdílné.

Vrstva "vlny uprostřed" bude animovaná na políčcích 1 - 80, kdy alfa se bude přibližovat k 0% a celý objekt se bude pomalu zplošťovat.

U vrstvy "voda na písku" bude na políčcích 1-35 docházet ke zplošťování, 35 - 40 bude alfa --> 0%, 41 - 70 půjde alfa od 0% do 100% a na 71 - 80 bude opět alfa --> 0%.

A nakonec "voda u skály" ... to již nechám na vás - jde o to, aby se pomalu objevovala a opět ztrácela.

Výsledek by měl vypadat takto:

Už chybí jen takové "vychytávky" jako zvuk šplouchání vody, již zmiňovaná animace oblak, popř. animace paprsků.

No a opět ... zdroják ZDE.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: