FLASH 4 - postupné odkrývání textu - tzv. maskovací efekt - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Webdesign

FLASH 4 - postupné odkrývání textu - tzv. maskovací efekt

22. února 2001, 00.00 | Při vytváření animovaných firemních log se někdy nevyplácí moc kombinovat a vymýšlet. V takovémto případě je nejlepší vymyslet jednoduchý, ale poutavý efekt - a o tom je tento další díl.

Dnešní díl bude trošku uvolněnější. Nebudeme se zabývat žádným scriptováním ani ničím podobným, ale ukážeme si, jak pomocí základních vlastností flashe vytvořit docela hezký efekt. Tzv. maskovací efekty jsou velmi oblíbené. Dají se použít např. jako upoutávka před nahráním celého projektu vytvořeného ve flashi, tzv. preloader, nebo jako jednoduchá animace firemního loga. V našem dnešním případě jsem si zvolil něco prozaičtějšího a "lepšího" - mé jméno.

Takže, vzhůru do toho. Takto bude naše práce, s trochou štěstí, vypadat:

Pracovní plochu si upravíme na velikost 500 x 100 pixelů a pozadí vytvoříme zelené (MODIFY - MOVIE ... BACKGROUND). V knihovně symbolů si vytvoříme pouze jeden symbol a to "graphics", což bude jen čtverec, nic víc. V dnešním případě, bude knihovna vypadat asi takto chudě:

 

Ve "scene 1" si vytvoříme 2 vrstvy. Je jedno, jak je pojmenujeme. V našem případě "layer 1" a "layer 2". Z vrstvy "layer 1" si teď vytvoříme tzv. vrstvu maskovací. Je to jednoduché - na název vrstvy klikneme pravým tlačítkem a z kontextové nabídky zvolíme MASK. Nic víc. Nic míň"

 

Maskovací vrstvu máme hotovou. Teď vytvoříme vrstvu MASKOVANOU. To je ještě jednodušší. Naše časová řada by měla zatím vypadat takto:

 

Abychom z vrstvy "Layer 2" udělali vrstvu maskovanou, tak stačí pouze kliknout na ni levým tlačítkem myši, držet toto tlačítko a přetažením přesunout tuto vrstvu POD vrstvu "Layer 1". Na této vrstvě se pak objeví malá šipka zahnutá doprava, což značí, že jde o vrstvu maskovanou. Snadné, že?!

Nyní se nastavíme na první rámeček vrstvy "Layer 1" a z knihovny symbolů "přetáhneme" jediný symbol, který tam je, na plochu (někam do levého rohu). Z kontextové nabídky vyvolané pravým kliknutím zvolíme, stále na 1. rámečku vrstvy "Layer 1", CREATE MOTION TWEEN, poté se nastavíme na rámeček č. 35 a zvolíme INSERT KEYFRAME. Čtvereček následně přesuneme na pravou stranu plochy.

Posun masky je tedy hotov. Teď vytvoříme tu část, která bude maskovaná - mé jméno (popř. VAŠE jméno, nebo jiné jméno, nebo...).

Přesuneme se na 1. rámeček vrstvy "Layer 2". Pomocí nástroje "Text Tool" - kláv. zkratka T - si vytvoříme již zmiňovaný text. Velikost a jeho roztažení zvolíme podle toho, kam až "dojede" čtvereček z maskovací vrstvy. Zbývá zajistit, aby byl text viditelný po celou dobu animace masky. Časová řada tedy musí vypadat takto:

V případě, že vytvoříme text na prvním rámečku vrstvy "Layer 2", tak tento text bude POUZE na 1. rámečku. My ho musíme "roztáhnout" na VŠECH 35 RÁMEČKŮ. Nejrychlejší cestou je tato: " ...klikneme levým tlačítkem na rámeček č. 1 - držíme tlačítko - přesuneme se na rámeček č. 35 - pustíme tlačítko. Řada vypadá tak, že 34 rámečků je bílých a 35. je šedý. Klikneme na rámeček č. 35 - držíme tlačítko - přesuneme se na rámeček č. 1 - pustíme tlačítko. Řada vypadá tak, že VŠECH 35 RÁMEČKŮ JE ŠEDÝCH. A to chceme.

Zdrojovy soubor naleznete ZDE

 

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: