Extensis WebINK: online písma pro web - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce
Soutěž

Sponzorem soutěže je:

IDIF

 

Kde se koná výstava fotografií Luďka Vojtěchovského?

V dnešní soutěži hrajeme o:Webdesign

Extensis WebINK: online písma pro web

3. srpna 2010, 00.00 | Nový způsob využití online distribuce písem pro webové stránky, dokumenty či webové prezentace nabízí společnost Extensis v rámci technologie WebINK, která používá volitelné licencované vektorové fonty doručované centrálním serverem a zobrazované prostřednictvím kaskádových stylů.

WebINK je nová online služba či spíše technologie známé společnosti Extensis, která se v posledních letech věnuje především softwarovým nástrojům pro centralizovanou správu písem pro firmy i koncové uživatele. Hlavní úkolem WebINK je umožnit webdesignérům a provozovatelům libovolných webserverů používat nové, alternativní a „neokoukané“ řezy písem pro nadpisy i běžný text, který se v současné době na webu zobrazuje pouze relativně malým počtem druhů fontů.

Sama o sobě není technologie doručování písem uživatelům respektive jednotlivým webovým stránkám nijak zásadně revoluční a spoléhá se na kaskádové styly a centrální font server. Rozmanitost nově využívaných řezů písem by měla zajistit spolupráce Extensis s několika písmolijnami, v jejichž čele vévodí velmi známá značka URW++ doplněná několika méně známými výrobci písem jako například exlibris, P22, ShinnType, TypeTogether a další.


Extensis WebINK - ilustrační ukázka jednoduchého procesu výběru a aktivace písem

Jak WebINK funguje?

Poměrně jednoduše. Vyberete si písmo, které chcete na webu používat, zvolíte si licenci a písmo aktivujete. Samotné zobrazování fontu či fontů je pak realizováno s pomocí kaskádových stylů v HTML/XHTML atp. dokumentu přes vlastnost @font-face, jejímž prostřednictvím se načte a do dané webové stránky příslušným serverem doručí licencované písmo (ve vhodném formátu), to vše bez flashe či JavaScriptu. Velikost jednotlivých písem se pohybuje v rozsahu od cca 35 kB výš, přičemž datové objemy transferu písem jsou přímo vyhrazeny v nabízených typech licencí.
Extensis WebINK - online serverem doručovaná písma si můžete před jejich použitím prohlédnout a otestovat v různých barvách a velikostech (zatím pouze ve webové aplikaci, později i v Suitcase Fusion)

Každé písmo si můžete před použitím prohlédnout v online aplikaci a vyzkoušet si jeho použití na celé odstavce textu včetně barvy a velikosti písem. Náhledové funkce budou navíc integrovány do nové verze správce fontů Extensis Suitcase Fusion (WebINK v podstatě bude v Suitcase Fusion fungovat jako plugin), která bude pravděpodobně jednoduše vykreslovat stránky s jádrem některého z webových prohlížečů a automaticky modifikovanými kaskádovými styly.

K čemu se WebINK hodí?

Celá technologie WebINK je zatím spíše malý experiment, jak oživit a vnést vizuálně zajímavé typografické prvky do textů na webu. Zásadním problémem WebINK z hlediska naší milé české abecedy je zatím obsah knihoven s fonty, přesněji řečeno podpora kódových stránek v jednotlivých písmech. Prakticky všechny v současné době dostupné fonty pro WebINK totiž nepodporují všechny české znaky, což ale nemusí být v budoucnu zase takový problém.

Dalším faktorem je pochopitelně cena jednotlivých písem, které sice nejsou nijak drahá, licence se ovšem týká výhradně webových stránek (respektive webového obsahu) a písma nakoupená přes WebINK tedy momentálně nelze využít žádným jiným způsobem. Do licence se přitom počítá například měsíční serverový přenos dat písem, počet websitů a také typ webových stránek. Zatím jsou na výběr licence typu PERSONAL pro blogy a soukromé weby (cena písma od 1 USD měsíčně), BASIC s objemem dat do 3 GB měsíčně a cenou 3 USD měsíčně, PRO s cenou od 10 USD/měsíc a také dražší a datově velkorysejší licence BUSINESS a ENTERPRISE.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Webdesign  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: