Phantasm CS: multifunkční prepress plugin pro Adobe Illustrator - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Vektory

Phantasm CS: multifunkční prepress plugin pro Adobe Illustrator

1. prosince 2009, 00.00 | Chybí vám v Adobe Illustratoru funkce pro úpravy barev stylem Photoshopu s pomocí histogramu, nastavením jasu/kontrastu či manipulací s barvovými křivkami? Phantasm nabízí nejen speciální filtry na korekce barev a práci s polotóny či duplexy, ale také řadu šikovných funkcí pro separace dokumentů a jejich náhledy v rámci předtiskové přípravy.

Phantasm CS společnosti Astute Graphics je trochu netradiční, avšak nesmírně zajímavý plugin pro Adobe Illustrator. Phantasm CS nabízí celou užitečných filtrů pro korekce barev s pomocí funkcí adekvátních Adobe Photoshopu a jiným grafickým editorům a současně pracuje jako prostředník pro tvorbu separací barev i náhledů dokumenty v rámci prepressu.

Doplněk podporuje Adobe Illustrator od verze CS2 až po CS4 a existuje ve verzích pro Windows i Mac OS X. K dispozici jsou tři varianty Phantasm CS s odstupňovanou cenou i funkčností - edice Phantasm CS Designer se prodává za 55 EUR, edice Studio za 99 EUR a nejnovější edice Phantasm CS Publisher za 155 EUR.

Edice Phantasm CS Designer obsahuje sadu jedenácti filtrů pro úpravy a korekce barev a efekty s polotóny pro bitmapové a vektorové objekty, verze Studio pak přidává speciální náhledy separací pro předtiskovou přípravu a pracovat s přímými barvami u filtrů pro manipulaci s barvovými křivkami a úrovněmi. Nejdražší edice Publisher pak ještě přidává filtr Exposure, umožňuje linkovat do ilustrací grafické objekty, pracovat s průhledností u filtrů Curves a Levels a má ještě další efektové a prepress funkce.

Linkování obrázků, filtry a live efekty

Bitmapové obrázky a fotografie v ilustracích můžete upravovat pomocí inline editační funkce Phantasm CS s napojením na libovolný externí bitmapový grafický editor. Další speciální funkce pluginu označená jako Link Embedded Images pak umí převést přilinkované bitmapy na dynamické externí soubory Adobe Photoshopu.


Phantasm CS - funkce pro vkládání zpětně editovatelných (dynamických) obrázků do dokumentů

Pokud jste si v Adobe Photoshopu zvykli na funkce pro úpravy barev a všeho co s barvami souvisí, jistě oceníte stěžejní součást Phantasm CS, kterou je sada color a image processingových filtrů. Nejedná se ovšem o prosté filtry, které fungují jen na bitmapové objekty, Phantasm CS jde mnohem dál a nabízí poměrně pestrou škálu filtrů pro korekce barev především pro vektorové ilustrace.

Možnosti jednotlivých filtrů se přitom liší v rámci edicí Phantasm CS, nejvyšší verze Publisher ve filtrech zohledňuje i práci s přímými barvami a spoustu různých vychytávek pro předtiskovou přípravu. Všechny filtry pochopitelně umí pracovat v barvových prostorech RGB a CMYK (což je u Adobe Illustratoru nezbytná nutnost), a protože jsou dost podobné svým obdobám z Photoshopu, není jejich používání nijak složité. Jakákoliv změna a korekce barev ve filtrech funguje na bázi tzv. Live efektů a po následné editaci vektorového objektu nemusíte daný tvar či objekt opět upravovat ve filtru.


Phantasm CS - přehled color/image processingových filtrů


Phantasm CS - úprava jasu a kontrastu


Phantasm CS - manipulace s barvovými křivkami pro barvový prostor CMYK

Hodně užitečné jsou v některých filtrech podobná nastavení pro práci s průhledností, již zmíněnými přímými barvami a také volba Safe CMYK, která zajistí vhodnou paletu barev při (jinak jen obtížně realizovatelných) korekcích barev pro ilustrace v tiskovém barvovém prostoru CMYK, při přetisku barev a v různých jiných situacích. Průhlednost můžete využít především u filtrů Curves a Levels pro manipulaci s barvovými křivkami a úrovněmi, s pomocí kterých lze například velmi snadno ovlivnit například standardní live efekty měkkých stínů, vnějšího záření a gaučovské rozostření.

Filtry také umožňují i snadné „přeplátování“ kanálů u separací barev, pro které má Phantasm CS vlastní nástrojovou paletu a umí mimo jiné vytvořit i obvyklé registrační a trimovací značky.


Phantasm CS - úprava odstínu a saturace barev je "bitmapová" klasika, kterou v Illustratoru běžně nenajdeme


Phantasm CS - podrobná nastavení filtru pro "odbarvování" grafických objektů


Phantasm CS - novým filtrem v edici Publisher je Exposure simulující mimo jiné expozici fotografií


Phantasm CS - filtr Levels zprostředkuje práci s úrovněmi barev


Phantasm CS - posuvy barev lze jednoduše provést s filtrem Shift to Color


Phantasm CS - prohazování jednotlivých CMYK barvových kanálů


Phantasm CS - detailní nastavení filtru pro nastavení teploty a tónování barev

Polotóny a duplexy

Halftone a Duotone rovněž patří mezi poměrně zásadní efektové funkce Phantasm CS. Chcete-li používat polotóny a duplexy, může je plugin vytvořit z vás s pomocí sady předdefinovaných vzorků, nebo rekonstrukcí zdrojové podoby ilustrace, přičemž v dražších edicích pluginu si můžete opět stanovit vhodné přímé barvy. Filtr Halftone přitom produkuje s pomocí sady přednastavení úžasné efekty, které se generují přímo z vektorové předlohy jejím dělením, tříštěním či kouskováním na drobné segmenty podle přesně stanoveného geometrického vzoru. Mezi vzory patří i efekt „písmenkování“, kdy se jednotlivé grafické vzorky převádějí na písmena ve zvoleném fontu.


Phantasm CS - jednou z nejzajímavějších funkcí pluginu je filtr Halftone simulující především speciální efektové gradienty


Phantasm CS - manipulace s duplexy ve filtru Duotone


Phantasm CS - další ze speciálních variant filtru Halftone





























Phantasm CS - přehled některých z přednastavení dodávaných pro filtr Halftone

Rychlé separace

Poslední z primárních funkcí Phantasm CS je tvorba rychlý barvových separací. V samostatné nástrojové paletě si můžete zapnout vytvoření color barů a trimovacích i registračních značek, na jedno kliknutí pak Phantasm CS vyseparuje celý grafický dokument Illustratoru a výsledky umístí do příslušných vrstev. Plugin současně integruje do Adobe Illustratoru nový typ náhledu pro rychlé separace, přetisk (využívá se především pro kontrolu barev v rámci prepressu) a tzv. Ink Coverage, s jejichž pomocí můžete rychleji získat přehled o výsledku separací a pokrytí pro všechny procesní a libovolné přímé barvy. Separované PDF dokumenty lze generovat s pomocí volně dostupného skriptu.


Phantasm CS - rychlé vytvoření separací (v trial verzi pluginu je povolen pouze kanál Magenta) včetně registračních a trimovacích značek




Phantasm CS - nové druhy náhledů a informací o separacích (pokrytí inkoustem apod.) + detail jejich nastavení

Závěr

Phantasm CS je typickým příkladem workflow pluginu, který v sobě za zajímavou cenu kombinuje poměrně dost užitečných funkcí v oblasti „Photoshop like“ korekcí barev, linkování dynamických grafických souborů a rozšířených možností separací i jejich náhledů. Podobně koncipovaných pluginů je na trhu velmi málo a pokud chcete v Adobe Illustratoru využívat nástroje pro techniky úprav a korekce barev (zejména ve spojení se separacemi) běžné v bitmapových grafických editorech, může být Phantasm CS dobrou volbou.

Zkušební verzi Phantasm CS si můžete stáhnout zdarma z webových stránek pluginu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Vektory  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: