CorelDRAW na plný plyn - nesem vám soubory - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Vektory

CorelDRAW na plný plyn - nesem vám soubory

3. března 1999, 00.00 | Máte problémy při přenosu corelovských souborů (zejména s písmy) z počítače na počítač? Pak určitě čtěte dnešní pokračování seriálu CoreDraw na plný plyn!

V minulém příspěvku do seriálu CorelDRAW na plný plyn byly námětem možnosti posílání corelovských výtvorů e-mailem, přičemž jako jednu z eventualit jsme uváděli přímé posílání zdrojových souborů CorelDRAW. Krátce jsme se také zmínili o problematice přenosu z hlediska písem použitých v přenášených souborech. V dnešním díle bychom rádi záludnosti přenosu souborů "z Corela do Corela" více rozvedli.

O již popsané záležitosti s písmy tedy jen krátce. Lze říci, že vektorové kreslící programy mají v tomto případě takříkajíc jaksi navrch před ostatními, jež pracují s fonty. Všechny běžně používané vektorové programy totiž umožňují rozbití písem do křivek, což např. u sázecích a zlomových programů nebývá běžným zvykem (bitmapové programy jsou v tomto případě mimo hru, jelikož výsledný produkt je různě hustý čtverečkový rastr bez nároku na nějaké soubory definující písma). Sice se provedením této operace poněkud zvětšuje fyzická velikost souboru, ale problém s fonty je vyřešen. Všeobecně platnou vyjímku potvrzující pravidlo pak jen tvoří odstavcový - Paragraph Text programu CorelDRAW, který se bohužel na křivky převést nedá; ale to již bylo také řečeno v článku Jede jede poštovský panáček.

Na první pohled jednoduchá otázka - jak písma rozbít do křivek, skýtá ve skutečnosti v případě CorelDRAW více odpovědí. Základní škola praví: označit textový objekt a buď příkazem v menu Arrange - Convert To Curves, nebo klávesovou zkratkou Ctrl+Q se rázem stane z objektu hromádka křivek editovatelných maximálně nástrojem Shape Tool, ale zcela určitě ne jako text. Co však, když takových textových objektů máme v souboru desítky až stovky? Typický příklad se nabízí např. při tvorbě orientačních plánů, kdy ke každé jednotlivé části je přiřazen nějaký ten popisek. Kdo má dostatek času a pevné nervy, ten ať si v klidu označuje a převádí do křivek jeden textový objekt za druhým, my, které naše práce živí na to půjdeme praktičtěji. Nejjednodušší varianta spočívá v označení všech objektů souboru (Edit - Select All) a následném Convert To Curves. CorelDRAW totiž při rozbíjení do křivek nebere v úvahu pouze textové objekty, ale všechny objekty jako takové, tedy třeba i kružnice, elipsy, obdélníky aj.; neplatí proto všeobecný omyl, že do křivek se převádí pouze text. Při této akci však hrozí jedno nebezpečí: jak již bylo uvedeno, tím že rozbijeme do křivek i přítomné jiné objekty, ztrácíme možnosti jejich editace vyplývající z jejich charakteru. U obdélníků a čtverců už nebudeme moci zaoblovat rohy, u kruhů tvořit výseče atd. Chtělo by to tedy propracovanější nástroj. Je tady: v menu Edit se ve spodní třetině nalézá položka Find and Replace - Najdi a nahraď, jež v submenu nabízí další možnosti. Naším koňem ovšem nebude Find Text, jak by se na první pohled mohlo zdát, jelikož tato funkce vyhledá požadovaný textový řetězec, nýbrž položka první - Find Objects. Další výklad bych si dovolil poněkud zkrátit. Objeví se nám klasický Wizard - Průvodce, v současné době velmi rozšířená nesmyslnost zbytečně komplikující ovládání programů, pomocí kterého si prostě nadefinujete, že chcete vyhledat textové objekty. Abychom si práci pro příště ulehčili, doporučuji před ukončením Wizarda pracně zvolené hodnoty příkazem Save uložit. Při dalším použití Find Objects potom budeme moci hned v prvním okně Wizarda označit položku Load a search from disk, a uložené hodnoty vybrat z nabídky. Ještě rychlejší alternativa se ale skrývá ve spodní části "podmenu" Find and Replace, kde se uložená hledání přímo nabízejí.

Uložená hledání

Po kliknutí na uloženou definici hledání se nám zobrazí okno-lišta Find, kde již stačí jen zmáčknout tlačítko Find All - Najdi všechno a o zbytek práce se postará sám Corel. Pouze máte-li některé textové objekty seskupené do "grupy", zeptá se vás, jestli je může rozdělit. Tuto akci je třeba povolit, protože v opačném případě budete odkázání na vyhledávání jednoho textového objektu po druhém, a tudíž s tím související převod do křivek jednoho po druhém. Povolíte-li "rozgrupování", Corel označí všechny textové objekty, které je pak následně možné "jedním vrzem" rozbít do křivek. Na tomto místě je nutné ještě zdůraznit, že u vícestránkových dokumentů je třeba vyhledání textových objektů provést zvlášť pro každou stranu. To ale není nijak problematické, jelikož okno-lištu Find si můžete na pracovní ploše klidně ponechat až do finálního provedení konverze, a věřte tomu, že s vámi bude putovat po všech stránkách souboru, než ji stisknutím známého tlačítka s křížkem pošlete do věčných lovišť.

To jsou tedy možnosti rozbití textu do křivek. Nyní by stálo za to vzpomnět heslo "Důvěřuj ale prověřuj". Rada je opět jednoduchá: v menu File se nalézá položka Document Info. Kliknutím na ni se nám zobrazí dialogové okno, jež bude bezesporu lahůdkou pro jedince libující si ve statistice. Okno Document Information nám totiž prozradí veškeré možné údaje o díle, které jsme zrovna spáchali, a mimo jiné také informace o tom, jestli dokument obsahuje textové objekty nebo ne, což zrovna v tomto případě potřebujeme. Není tedy ani zdaleka zapotřebí klikat myškou jeden po druhém na domnělé textové objekty, a ve stavové řádce zjišťovat, jestli jsme na ten či onen náhodou nezapomněli při převodu do křivek.

Okno Document Information

Kromě problematiky fontů při přenášení souborů CorelDRAW se v praxi vyskytuje ještě jeden nezanedbatelný aspekt, se kterým je třeba počítat zejména v případě, kdy výsledným produktem je výtisk z lecjakého technického zařízení k tomu určenému. Hodnota, o níž je řeč se nazývá Miter Limit, a nalézá se na záložce Display - okna Options (Tools - Options). Nastavení Miter limitu ovlivňuje způsob zobrazení/vytištění křivek s obrysy, lépe řečeno hlavně ostrých úhlů křivek s obrysy. Situaci lze asi nejlépe demonstrovat na příkladu: máme nějakou křivku s ostrým úhlem, na níž je aplikovaný obrys. Při nastavení hodnoty Miter Limit někde kolem 11 stupňů je hrot ostrý, tak jak potřebujeme. Zvýšíme-li však parametr, hrot se ořízne; a to stejné se může stát při přenosu souborů na jiný počítač s jiným nastavením CorelDRAW, jelikož hodnota Miter Limitu se do souboru *.CDR neukládá (uvedená čísla jsou pouze modelová, vlastní nastavení musí každý vyzkoušet individuálně). Můžeme se tak dočkat nepříjemných překvapení, kdy třeba při velkoplošném digitálním tisku tento "detail" vynikne do té míry, že klient prostě zakázku odmítne převzít, a my zase budeme mít doma volnou tapetu do obýváku. Abychom se těmto faux-pas vyhnuli, je třeba při předávání souboru přesně specifikovat (nejlépe písemně) hodnotu Miter Limit a nejlépe celé dílo ještě zmérknout na monitoru hostitelského počítače.

Ukázka nastavení Miter Limit

--
ex vizuální zóna

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Vektory  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: