Jak na vlastní fotolaboratoř aneb vybíráme domácí tiskárnu - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Stolní tiskárny

Jak na vlastní fotolaboratoř aneb vybíráme domácí tiskárnu

17. prosince 2007, 00.00 | Vánoce jsou za dveřmi a většina z nás si klade otázku, co pod stromeček? Vedle stále populárních digitálních fotoaparátů, může být zajímavým a praktickým darem také foto-tiskárna.

Vánoce jsou za dveřmi a většina z nás si klade otázku, co pod stromeček? Vedle stále populárních digitálních fotoaparátů, může být zajímavým a praktickým darem také foto-tiskárna! Hned na úvod je třeba zamyslet se nad budoucím praktickým využitím tiskárny. Fotografie vytištěné doma zatím stále jsou (a pravděpodobně ještě nějaký čas budou) dražší než fotografie z minilabů. Prvním krokem tedy bude rozhodnutí, co je pro vás prioritní. Zdali především ekonomická stránka nebo kvalita snímků. V prvním případě není co řešit a dávejte dále raději přednost minilabům. Ovšem pokud spadáte do druhé skupiny (ať již začínajících či pokročilých foto-amatérů), bude pro vás nákup tiskárny dobrou investicí. Nyní již jen zbývá vybrat typ tiskárny. V následujícím článku si shrneme, co všechno je při takovém výběru podstatné a jaké vlastně máme možnosti.


Epson Stylus R340

Jakou tiskárnu zvolit
V současnosti je na trhu široká nabídka různých typů a modelů používajících odlišné technologie. Pro tisk fotografií je jednoznačně nejlepší tisk inkoustový. Alternativou k inkoustovému tisku je termosublimační technologie. Ostatní typy tisku (jako například laserový tisk, ofsetový tisk, sítotisk a podobně) jsou pro tisk kvalitních fotografií nevhodné. Výhody inkoustových (resp. termosublimačních) tiskáren spočívají v nízké pořizovací ceně, slušné barevné věrnosti, širokém gamutu (barevném rozsahu), dobré kresbě a celkově věrném podání výtisků. Nevýhody naopak představují vyšší náklady tisku nebo delší čas potřebný k samotnému tisku (schnutí inkoustu). Předními výrobci v tomto segmentu jsou: Canon, Hewlett-Packard, Epson a Lexmark. Každý z nich má své různé modelové řady pro různé segmenty, každý má svou metodu tisku, způsob lisování tiskových hlav, složení inkoustů i odpovídající typy médií. Co se týče samotné kvality tisku, síly jsou v tomto případě vyrovnané a nelze říci, že jeden tiskne lépe než druhý.


Tiskárna HP Photosmart D7160

Inkjetový tisk
Tisk pomocí tekutého inkoustu je zatím nejlepším systémem pro tisk fotografií, ale nabízí zároveň i univerzální řešení. Jsou tiskárny jak kapesní (10 x 15 cm), tak stolní (A4 nebo A3), až po velkoformátová tisková zařízení (včetně průmyslových aplikací - tisknoucí třeba i na šíři média 10 metrů), podle toho si tedy zvolíme ideální formát. Nejekonomičtější volbou pro domácí tisk je A4, případně A3 (pro ty náročnější uživatele). Profesionální fotografové nebo grafici často sáhnou po nějakém modelu velkoformátů (A2, A1), protože nabízí větší šíři realizovatelných zakázek. Někteří uživatelé přemýšlejí nad nákupem tiskáren formátu 10 x 15 cm. Mají sice nespornou výhodu ve snadné přenositelnosti a mobilitě (lze si je s sebou brát na dovolené, na cesty apod.), na druhou stranu se ale jedná o jednoúčelová zařízení, kde jste značně omezeni formátem. Navíc cenový rozdíl mezi nimi a například adekvátními modely A4 již není tak dramatický.

Barvy
U levnějších modelů tiskáren jsou výrobní náklady tiskové hlavy minimální, ovšem s tím klesá i kvalita. U mnoha modelů se používají jednorázové hlavy spojené s inkoustovou náplní a dále základní složení barev (4-barevný systém CMYK - Azurová "C", Purpurová "M", Žlutá "Y" a Černá "K"). U starších typů se využívaly dvě inkoustové kazety: černá-samostatná a společná - tříbarevná CMY kazeta. Dnes již většina zařízení využívá systému oddělených náplní (i když výrobci se k tomuto systému občas rádi vracejí - hlavně u low-endových modelů). Výhodou oddělených náplní je jejich variabilita a ekonomická stránka - dojde-li jedna barva, nemusíte vyměnit zbytečně i ostatní dvě. Modely tiskáren přidáním světlé azurové a světlé purpurové (tzv. CMYKLmLc) nabízejí širší barevný gamut a lepší prokreslení (zejména pleťových tónů). V případě tisku na formát 10 x 15 cm to není příliš relevantní, ovšem u fotografií formátu A4 a větším již je rozdíl jasně patrný. Vyšší modely tiskáren nabízejí 8, 10, 12 nebo 13 inkoustů (A2 a větší formáty - např. Canon iPF nebo HP Designjety). Jedním z kladů je potenciálně širší barevný gamut a také větší úspora inkoustu, ale se zvyšujícím se počtem barev roste i pořizovací cena. Na první pohled se sice může zdát, že čím více inkoustů, tím vyšší náklady na tisk, ovšem většinou platí pravý opak. Při samotném "nastřelování" kapek inkoustu totiž více barev pokryje větší barevnou škálu, tudíž není potřeba takového barevného "míchání" jako například u nátisku čtyřmi základními barvami. Na druhou stranu, čím více barev, tím je složitější jednak samotné řízení tisku a jednak zajištění přesné správy barev. Pro kvalitní tisk je lepší tiskárna s 6 (popř. 8 barvami), samozřejmě však záleží na tloušťce vaší peněženky.


HP Photosmart 8250

Tiskové hlavy
Dalším faktorem, přímo ovlivňujícím tiskovou kvalitu, je typ tiskové hlavy. Tento mechanismus obsahuje mikrotrysky (řádově jich jsou stovky až tisíce na jednu tiskovou hlavu), vystřelující jednotlivé inkoustové kapičky (s velikostí 1-16 pikolitr). Inkoust putuje z jednotlivých inkoustových náplní, které jsou spojeny s tiskovou hlavou kanálky. Cirkulaci zajišťuje důmyslný čerpací systém. Mikroskopické kapičky inkoustu jsou bezkontaktně přenášeny z trysek na tiskové médium a platí zde obecné pravidlo, že čím více trysek tisková hlava obsahuje a čím menší kapičky inkoustu jsou jednotlivé trysky schopny vyprodukovat, tím máme k dispozici přesnější rastrování, což vede k lepším výtiskům. Na druhou stranu, čím menší kapička inkoustu je, tím více jich musí být pro pokrytí potiskovaného média vystřeleno (což prodlužuje dobu tisku). Současné moderní tiskárny mají až 3 500 trysek, které produkují kapičky o velikosti až 1 pikolitr rychlostí kolem 16 000 kapek/sek. U velkoformátových tiskáren se většinou používají větší kapičky inkoustu a hlavy s větším počtem trysek, aby bylo dosaženo rychlejšího tisku (to znamená snížení rozlišení tisku, ale to u velkých formátů není prioritní, neboť roste pozorovací vzdálenost).


Canon PIXMA iP6310D

Náklady
Zde hraje velkou roli spousta faktorů: typ, umístění/cena tiskové hlavy, spotřeba inkoustu, způsob podávání média, velikost (objem) inkoustových kazet. Jednou cestou je spojit tiskovou hlavu přímo s inkoustovou náplní. Při každé výměně barvy tedy získáte novou tiskovou hlavu pro danou barvu, přitom růst ceny není propastný (ve srovnání se samotnou náplní). Na druhou stranu, pokud výrobce dokáže vyrobit dostatečně kvalitní tiskové hlavy, je levnější je oddělit od inkoustových náplní. Pro objem inkoustových kazet dále platí, že čím větší, tím nižší cena za jeden ml. Dalším kamenem úrazu může být způsob podávání papíru. Nejlevnější fotografický papír je v rolích, což je na druhou stranu omezeno typem tiskáren (platí pouze pro větší formáty). Mnoho tiskáren je také vybaveno plastovým tenkým podavačem, schopným pojmout řádově jednotky, maximálně desítky listů papíru. Čím více umožňuje podavač najednou vložit listů, tím lépe. A nakonec zde máme ten nejdůležitější faktor - a sice cenu tiskových médií. Podmínkou u všech inkoustových tiskáren je speciální fotografický papír s větší gramáží. Fotopapír má vždy několik vrstev a na omak připomíná plast. Každý výrobce nabízí ke svým zařízením originální foto-papír, proto si zjistěte také ceny konkrétních médii pro danou tiskárnu. Není dnes nic neobvyklého, že jednotlivé typy tiskáren (byť od jednoho výrobce) vyžadují odlišný typ média. To určuje jak různé složení použitého inkoustu (dye-base vs. pigmentový inkoust), tak použitý tiskový systém. Je rozhodně lepší používat vždy konkrétní papír pro danou tiskárnu.


Velkoformátová inkoustová tiskárna HP Designjet Z3100

Rozlišení
Samotné fyzické rozlišení je zbytečně přeceňováno a výrobci jej rádi "zneužívají" coby jednoduchý marketingový trik (stejně jako např. rozlišení "MPix" u digitálních fotoaparátů). Rozlišení tiskáren se udává v jednotkách "dpi" (dots per inch) neboli "počet bodů na palec" a tento parametr nám říká, jak jemný rastr je ta která tiskárna schopna vytvořit. Při rozlišení např. 300 dpi je zařízení schopno rastrovat s hustotou 300 bodů na 2,54 cm (což je zhruba velikost jednoho palce v cm). Rozlišení se udává u tiskáren jako dvourozměrná veličina - například 2 400 x 1 200 dpi (hustotu bodů na řádek "X" vs. hustota bodů ve sloupci "Y"), ale můžeme se setkat i s údajem jen jednoho parametru - například 2 400 dpi. Hodnota rozlišení by měla být shodná na obou osách XY (tedy na vertikální i horizontální přímce) - např. 2 400 x 2 400 dpi. Není však ničím výjimečným, že spousta výrobců ráda uvádí vyšší z obou veličin. Ve skutečnosti tedy může být 2 400 dpi například 2 400 x 1 200 dpi. Fyzické rozlišení tiskáren dnes jde výrazně dále, než je rozlišovací schopnost lidského oka, a to proto, aby tiskárna měla možnost lépe rastrovat barvy. Vysoké rozlišení na druhou stranu představuje nevýhodu v přílišném zatížení počítače (pomalejší tisk a vyšší spotřeba inkoustu).


HP a jeho Scalable Printing Technology - průřez tiskárnou HP ps 8250

Rychlost a vybavení
Důležitá je samotná rychlost tisku, jež přímo závisí na dalších faktorech, jako je velikost inkoustových kapek nebo typ a systém tiskových hlav (počet trysek, způsob umístění a pohyb hlavy). Se zmenšující se velikostí kapiček klesá i rychlost tisku (nutnost vyprodukovat více kapek na tiskový bod, tisková hlava má své technické limity - tryska může vystřelit omezené množství kapek za sekundu - řádově několik tisíc). Obecně, rychlejší tiskárny jsou dražší, ovšem rychlost je vždy více či méně na úkor samotné kvality. Na rychlosti se nepřímo podílí funkční vybavení a ovládání. Plusem je určitě přítomnost barevného displeje s možností rychlých úprav přímo v tiskárně, stejně tak práci dost usnadní též tlačítka rychlé volby. Dnešní tiskárny umožňují pomocí displeje provádět úpravy (jako změny velikosti, rotace nebo ořezy). Mezi další praktickou utilitku patří také integrovaná čtečka paměťových karet (načítá data ze všech dnes používaných karet - CF/MD, xD, SD/MMC, SM, MemoryStickPro a Pro Duo).

Konektivita
Každá tiskárna je dnes vybavena USB slotem, kde standard je verze 2.0, některé modely však ještě stále používají USB 1.1, což představuje mnohonásobně pomalejší přenos (USB 1.1 má rychlost cca 12 Mb/s, zatímco USB 2.0 dosahuje rychlosti až 480 Mb/s). Mezi další typy konektivity patří podpora bezdrátových technologií: Wi-fi a Bluetooth nebo zabudovaný infračervený (IrDA) port. Další možností tisku fotografií je přímý tisk z fotoaparátu - přes PictBridge rozhraní, což je dnes již naprostá samozřejmost (jak u tiskáren, tak i u digitálních fotoaparátů). Zejména u dražších modelů je velice podstatným faktorem přítomnost síťového adaptéru (FireWire, Ethernet), což velmi zvyšuje užitnou hodnotu zařízení (neboť síťové připojení v tomto směru stále jednoznačně vede).


Velkoformátová tiskárna Canon imagePROGRAF9000

Závěrem

Jak bylo již řečeno hned v úvodu: chcete-li mít papírové fotografie levně, navštivte fotolab (kde se lze s cenou dostat až na cca 3 Kč za fotografii 10 x 15 cm), chcete-li však kvalitu a zároveň mít plnou kontrolu nad výsledkem, pořiďte si inkoustovou (popřípadě termosublimační) tiskárnu. Tisk fotografií inkoustovou/termosublimační cestou se pohybuje v průměru kolem 7-8 Kč za snímek 10 x 15 cm. Konečná cena závisí samozřejmě na spoustě faktorů jako je cena papírů, náplní, co tisknete, v jakém tiskovém módu atd. V současnosti již je možné dostat se na hranici 5 Kč za fotografii (například s Epsonem u jeho nové řady tiskáren Stylus s inkousty Claria). Je třeba zvážit všechny klady i zápory a nehledět jen na cenu, nýbrž na poměr ceny a kvality. Vybrat si ze současné nabídky tiskáren není snadné, ovšem budete-li se řídit našimi radami a dobře vybírat, neměli by nastat problémy. Kvalita tisku u různých výrobců (Canon, Epson, HP, Lexmark) je dnes již na srovnatelné úrovni, liší se zde jednotlivé modely spíše vybavením, rychlostí, systémem tisku a samozřejmě cenou a servisem (na to vše je třeba brát zřetel). Nelze tedy posuzovat a vybírat jen podle jednoho nebo dvou, tří parametrů, ale brát ohled na všechny (výše popsané) faktory.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: