Užitečné skripty pro InDesign: Henryk Jursz - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

Užitečné skripty pro InDesign: Henryk Jursz

Adobe InDesign sazba

1. prosince 2006, 00.00 | Čištění a pokročilé náhrady textového obsahu, inkrementální zálohování, odstranění
problémů v dokumentech převzatých z QuarkXPressu či zajímavé možnosti transformace
objektů. Takové jsou některé z funkcí, které nabízí skripty InDesignu z dílny polského
autora Henryka Jursze. Pojďme se na ně nyní podívat trochu blíže.

Na stránkách Grafiky se snažíme průběžně věnovat nasazení programových doplňků - skriptů - při práci s různými publikačními aplikacemi, přičemž největší pozornost věnujeme Adobe InDesignu. Dnes bychom takto rádi našim čtenářům přiblížili sadu skriptů z dílný polského autora Henryka Jursze. Mnohé z těchto skriptů jsou zdarma, a i komerční produkty jsou nabízeny za cenu spíše symbolickou. Nejedná se přitom o nějaká převratná řešení, mnohá z nich ale rozšiřují základní funkcionalitu InDesignu způsobem, který mnohý uživatel jistě ocení. A v potaz je pak třeba brát i to, že dané skripty jsou psány v jazyce JavaScript, takže zájemce si je může dále upravit podle svých potřeb. Podle informací ze stránek autora (které jsme dopodrobna neověřili) jsou pak všechny dané skripty použitelné s InDesignem CS i CS2 na Macovi i ve Windows.

UseMyTypo

Bezesporu nejzajímavějším skriptem v nabídce pro mnoho uživatelů bude bezplatný skript UseMyTypo. Jedná se totiž o jednu z variací skriptu pro hromadné záměny, resp. čištění textu dokumentu. Narozdíl od třeba takového TextCleanUpu O. Kverna, jenž je přímo součástí skriptů dodávaných s InDesignem, a tudíž nejznámějším a zřejmě nejpoužívanějším skriptem svého druhu, nabízí UseMyTypo několik výhod. Ta hlavní spočívá v tom, že uživatel může řadu obvyklých požadavků nastavit interaktivně, v dialogu skriptu, a tyto pak případně uložit, další záměny lze navíc volat z externího souboru zadaného názvu.

idscript2006-2-1f.jpg

UseMyTypo

Při interaktivních náhradách myslí skript především na nesprávné použití mezer či záměnu spojovníku a pomlčky, odstraňuje vícenásobné mezery, tabulátory či konce řádků, dokáže vkládat i nezlomitelnou mezeru za zvolené řetězce (jednoznakové předložky, zkratky apod.), poradí si rovněž se změnou uvozovek podle jazyka (včetně českých) aj. Výhodou je, že pokud uživatel zaškrtne odpovídající volbu, uloží se jeho nastavení pro příští použití. Protože pak soubor preferencí skriptu je textový soubor s jasným umístěním, lze snadno vytvořit systém (resp. samostatný skript), jak typické konfigurace uložit do více souborů a těmito pak podle potřeby preference měnit. Každopádně je ale škoda, že na danou možnost nemyslel přímo autor ve svém skriptu, těžko v tuto chvíli říci, jak moc náročné by bylo přidat odpovídající volbu.

Nicméně je zde i zajímavá možnost aplikovat při náhradách mimo toho, co se nastavuje interaktivně, i předkonfigurovanou sadu záměn uložených v textovém souboru, v rámci interakce si pak uživatel zvolí, kterou z takovýchto sad chce použít. Syntaxe popisu náhrad je jednoduchá, v podstatě se vždy na jeden řádek zapíše hledaný řetězec, na řádek druhý pak způsob jeho náhrady. Při náhradách daným stylem lze použít i zástupné znaky používané v InDesignu (^p, ^t apod.), ne však regulární výrazy.

Záměny je možno v UseMyTypo aplikovat na aktivní dokument nebo pouze výběr. To dává uživateli dostatečnou míru flexibility při použití. Při našich testech se nám ovšem zdál být chod skriptu ne právě svižný a rovněž bezchybnost nasazení jsme do hloubky nezkoumali, přivítáme jakékoli ohlasy našich čtenářů v daném směru. Jinak každopádně považujeme UseMyTypo za skutečně užitečné řešení, které si vzhledem k nulové ceně najde určitě dost příznivců.

QxdCleaner

Komerční skript QxdCleaner je opět založen na systému textových záměn, tentokrát ale slouží k vyčištění souborů, jež vznikly převodem dokumentů QuarkXPressu do InDesignu (pravděpodobně jsou míněny převody provedené s pomocí odpovídající importní funkce InDesignu). Demoverze dovoluje pouze konvertovat znaky různých abeced a odstranit jednobodové vsazení z textových rámečků. Plná verze (10 euro) pak řeší výrazně více komplikací, včetně třeba plné kontroly vsazení, úprav dělítek a mezer, vodítek, nastavení dělení nebo odstranění nepoužitých barev ve vzorníku.

idscript2006-2-2f.jpg

QxdCleaner

BackupSaver

Zajímavý je skript BackupSaver. Ten dovoluje inkrementálně ukládat verze dokumentu, přičemž tyto jsou odlišeny číslem zálohy. Při prvním spuštění skriptu uživatel určí, do jaké složky se má zálohování provádět. Skript je k dispozici v demo a komerční (10 euro) verzi. Demo dovoluje vytvářet pouze 5 verzí zálohy, komerční verze až 999. Liší se rovněž způsob značení záložních verzí (číslo k příponě názvu vs. číslo k názvu), po dosažení maximálního počtu verzí se u demo verze zálohování zastaví, komerční verze začne automaticky přepisovat nejstarší zálohy aj. Pro efektivní použití skriptu doporučuje autor přiřadit spuštění skriptu klávesové zkratce pro ukládání souborů (Ctrl-S nebo Option-S).

SetObjectsSize

Skript SetObjectsSize slouží nejen ke změně velikosti objektů (jednoho či více ve výběru), ale též dalším transformacím: jedná se zde tedy o šikovné sdružení funkcí několika příslušných nástrojů InDesignu s přidáním další funkcionality. Dialog skriptu dovoluje nastavit změnu šířky, výšky, rotace a zkosení objektu. Možné jsou přitom jak přímá změna daných parametrů na nastavené hodnoty, tak i přičtení hodnoty ke stávajícím parametrům. Při nastavení šířky a výšky lze zadat nejen podporované měrové jednotky a procenta, ale též počet řádků textu pro zvolený odstavcový styl. K dispozici je proporční i neproporční změna velikosti.

Uživatel pak může změnit i další, tentokrát méně obvyklé parametry transformace. Konkrétně je takto k dispozici možnost aplikovat všechny změny nejen na zvolené objekty, ale rovněž jejich obsah. Kalkulace velikosti se může odvíjet od dimenzí včetně či bez šířky tahu transformovaného objektu. Konečně lze určit i referenční bod, podle kterého se transformace provádí. Popsané možnosti nabízí komerční verze skriptu v ceně 10 euro, demoverze dovoluje pouze měnit šířku daných objektů.

idscript2006-2-3f.jpg

SetObjectsSize

Další skripty

Spíše jen základní funkcionalitu nabízí skript OpenInCS2. S jeho pomocí lze otevřít zvolené obrázky v Photoshopu či Illustratoru (nabízí se příslušné verze skriptu), přičemž otevřít lze takto i více obrázků najednou: tím je skript výhodnější než obdobná funkce InDesignu, jež dovoluje z palety Links (Vazby) otevřít vždy pouze jeden obrázek. Daný skript je pak k dispozici i pro Illustrator.

Obdobně jednoduché užití nabízí skript ZeroStepsOneRepeat. Jedná se o skript, který vybraný objekt či skupinu objektů duplikuje s nulovým přesahem. Stejně tak toho nepříliš mnoho nabízí skript TextFrames2Layer, byť je za něj třeba zaplatit 10 euro (ostatní skripty uvedené v této části jsou zdarma). Konkrétně lze s pomocí tohoto skriptu přemístit všechny textové rámečky dokumentu do samostatné vrstvy dokumentu a to při zachování jejich pozice. (Uvedenou funkcionalitu i mnoho dalších manipulací s vrstvami podle nás zvládne schopný uživatel jistě naprogramovat sám a poměrně snadno na základě odpovídajících dílů našeho seriálu o skriptování InDesignu.)

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: