Upgrade na Snow Leoparda v praxi - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce
Poptávka práce
Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

 

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:

Software

Upgrade na Snow Leoparda v praxi

15. září 2009, 00.00 | Pokud uvažujete o zakoupení Snow Leoparda nebo jej již vlastníte a chystáte se na upgrade počítače, nemáte se čeho bát. Vyzkoušeli jsme v praxi základní instalaci upgradu Snow Leoparda.

Pokud se rozhlížíte po novém teleobjektivu s rozsahem ohniska 70 – 300 mm, tak vás může zaujmout např. nový objektiv 70 – 300 mm f4 – f5,6 DG OS, jenž nedávno přidala do své nabídky společnost Sigma. Uvedené „sklo“ je možné používat jak na zrcadlovkách se snímačem o rozměrech kinofilmového políčka, tak na DSLR s ořezovým APS-C formátem senzoru. Na fotoaparátech s ořezovým formátem senzoru dává tento objektiv atraktivní rozsah ohnisek cca 105 – 450 mm. Takto velký rozsah ohnisek si již přímo „říká“ o systém optické stabilizace („OS“= Optical Stabilizer), který naštěstí Sigma do daného objektivu neopomenula zahrnout (uživatel tedy získá expoziční výhodu až 4 EV oproti fotografování „z ruky“). Existence systému optické stabilizace je tím největším „trumfem“, kterým se uvedená novinka odlišuje od předchozího modelu objektivu Sigma 70-300mm f4 - f5.6 APO DG Macro. Zajímavostí je, že podle výrobce je možné tento systém stabilizace používat i na DSLR, které mají stabilizovaný snímač (Pentax a Sony).

Dalším rozdílem mezi novým a starým objektivem je nižší poměr zvětšení (0,256x vs. 0,5x), díky kterému již nový objektiv postrádá ve svém označení přízvisko „Macro“. Optická soustava objektivu se skládá z 16 elementů (tj. oproti staršímu modelu přibyly 2 čočky), které jsou řazeny v 11 skupinách. Objektiv obsahuje celkem 9 clonových lamel, které se mohou příznivě podepsat na lepší kvalitě bokehu. Pro maximální potlačení barevných vad jsou v optické soustavě objektivu zahrnuty nízkorozptylové SLD („Special Low Dispersion“) čočky. Pro optimální přenos kontrastu a eliminaci nežádoucích odrazů jsou čočky opatřeny speciální povrchovou úpravou („Super Multi-Layer Coating“). Minimální zaostřovací vzdálenost objektivu je cca 150 cm.

Rozměry nového „skla“ 126,5 mm (délka) x 76,5 mm (průměr) napovídají, že oproti staršímu modelu je nový objektiv o cca 4,5 mm delší. Váha nového objektivu je cca 610g (cca o 60g více, než je váha staršího objektivu 70-300mm f4 - f5.6 APO DG Macro). Na objektiv je možné nasazovat fotografické filtry o průměru 62 mm.

Objektiv Sigma 70 – 300 mm f4 – f5,6 DG OS bude k dispozici ve verzích pro bajonety DSLR Canon, Nikon, Pentax a Sony. Tuzemská cena uvedeného objektivu zatím není známa, ale v zahraničí se hovoří o ceně cca 399 Liber (cca 11 571 Kč při kurzu GBP= 29 Kč).

Hlavní charakteristika objektivu Sigma 70 – 300 mm f4 – f5,6 DG OS

 • Fyzický rozsah ohnisek: 70 – 300 mm (ekv. kinofilmu na APS-C DSLR: cca 105 – 450 mm
 • Maximální clona: F22 (dle ohniskové vzdálenosti)
 • Minimální clona: F4 - F5,6 (dle ohniskové vzdálenosti)
 • Složení optické soustavy: 16 čoček řazených v 11 skupinách
 • Zorný úhel: 34,3 °–8,2 °
 • Minimální zaostřovací vzdálenost: 150 cm
 • Koeficient zvětšení: cca 0,256x
 • Počet lamel clony: 9
 • Průměr filtrového závitu: 62 mm
 • Průměr tubusu objektivu: 76,5 mm
 • Celková délka: 126,5 mm
 • Váha: 610 g
 • Zdroje: TZ Sigma a Photographyblog.com

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Apple  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Poptávka bazar

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: