Typekit: freewarová i komerční písma pro web - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

Typekit: freewarová i komerční písma pro web

10. září 2010, 10.00 | Typekit je poměrně nadějná a svým způsobem jednoduchá softwarová technologie online písem pro webové stránky a dokumenty, která se může pochlubit partnerstvím s řadou písmolijen včetně prestižní účasti společnosti Adobe Systems. Nabízíme vám představení Typekitu a jeho možností.

Technologie doručování a používání online písem pro webové stránky a obecně tedy i různé webové dokumenty se v podstatě dělí na dva hlavní druhy – fonty pro platformu Flash (například technologie sIFR) a fonty doručované serverem a využívané na webu prostřednictvím CSS prvku @font-face.

Uvedený CSS prvek totiž už delší dobu podporují všechny nejpoužívanějších webové prohlížeče, do kterých se pak písmo jednoduše z příslušného serveru doručí/načte (většinou přes JavaScript). Načtené písmo pak lze používat jako kterýkoliv jiný běžný lokální font typu Arial, Tahoma, Helvetica, Courier apod. například pro H nadpisy či jako běžný text webové stránky či dokumentu.

Typekit se představuje

Typekit je podobně jako na Grafice On-lin již popisovaný systém Extensis WebINK technologická platforma pro online doručování písem z centrálního serveru fungujícího 24 hodin denně, přičemž písma se u webových stránek zobrazují právě prostřednictvím @font-face, jehož podporu najdeme v MS Internet Exploreru, Firefoxu, Opeře, Safari, Google Chrome a dalších prohlížečích například na bázi WebKitu.

O samotné doručení písma či písem pro webovou stránku se stará miniaturní JavaScript napojený na server se systémem volitelného předplatného. Předplatné zohledňuje například počet písem pro jednu doménu, platnost licence vybraných písem a případně i maximální počet zobrazení/stažení písma, které může být limitováno (a většinou je) stanoveným datovým limitem či počtem doručení písma pro danou webovou stránku nebo celý website.

Nabídka písem

Typekit umí aktuálně prohlížené webové stránce doručit freewarová i komerční písma ze své databáze, ve které najdeme mnoho desítek fontů různých písmolijen a producentů, mezi které patří i společnost Adobe Systems jakožto partner projektu Typekit.

Původní relativně chudá nabídka písem v knihovně Typekitu se postupně rozrostla na současných cca 140 fontů patkových i bezpatkových písem + různá ozdobná písma, mezi kterými najdeme i fonty s plnou podporou češtiny. Společnost Adobe nedávno přidala do knihovny Typekitu několik nových fontů ve variantě Pro, tedy s podporou naší milé mateřštiny – jedná se například o fonty Minion, Adobe Text, Myriad, Adobe Garamond/Garamond Premier, Chaparral, Caflish Script, Bickham Script, Voluta Script Pro a další.


Typekit - výběr písem v knihovně s aktivním filtrem pro písma typu Serif


Typekit - souhrnná nabídka řezů dostupných v Typekitu pro písmo Adobe Garamond Pro

Výběr a nastavení vlastností písem

Výběr písma a jeho řezů se provádí po registraci typu předplatného přímo na webu Typekitu, kde si můžete otestovat i vlastní nápisy a texty – čeština v online aplikaci ale moc dobře nefunguje. Po zvolení písem pro websitů si můžete spustit Typekit Editor, ve kterém jsou mimo náhledů písem k dispozici ještě další jejich vlastnosti včetně určení rozsahu znaků pro výslednou kompilaci daného fontu a také například informace o umělých či reálných řezech fontů.

Poté už písmo můžete publikovat a s pomocí dvou řádků JavaScriptu (vkládají se těsně před koncový prvek tagu <HEAD>) + CSS prvku @font-face písmo či písma použít na vašem webu.

Interní vlastností Typekitu je mimo jiné i schopnost doručit MS Internet Exploreru nejvhodnější řez písma například pro kurzívu kombinaci kurzívy s tučnými řezy, které si MS IE při zobrazování jinak sám uměle vytváří z fontu specifikovaného v kaskádových stylech.


Typekit - online testování jednotlivých znaků v písmech


Typekit - Typekit Editor je online aplikace k nastavení podobnějších vlastností a řezů písem, vybraných předtím v knihovně Typekitu


Typekit - podrobnosti o stylech písem pro CSS značky font-weight a font-style v Kit Editoru


Typekit - simulované náhledy písem v prohlížečích pro různé operační systémy

Druhy předplatného

V současné době nabízí Typekit čtyři hlavní druhy členství respektive předplatného pro knihovnu písem a své online služby. Základní bezplatné členství typu Trial obsahuje dvě volitelná písma pro jeden websitů s maximálně 25 tisíci pageviews neboli zobrazeními/staženími písma (tzn. webové stránky obsahující dané písmo) za měsíc. Zkušební členství systému Typekit bohužel neumožňuje otestovat libovolné písmo z knihovny, nýbrž pouze některé fonty zařazení do příslušné „trial“ kategorie.

Další druh předplatného typu Personal s cenou 25 USD ročně zahrnuje 50 tisíc pohledů na webovou stránku měsíčně a pět písem pro dva websitů, vše ovšem pouze ze stejnojmenné kategorie písem Personal Library. Třetí typ předplatného typu Portfolio s cenou 50 USD/rok již nemá žádný limit z hlediska počtu použitým písem, jejich výběru z knihovny ani počtu websitů, na kterých lze fonty používat, nicméně stále je zde limit 500 000 pageviews měsíčně. Nejdražší předplatné Performace s cenou 100 USD ročně je pak omezeno jedním miliónem pageviews měsíčně a nabízí i podporu SSL šifrování.


Typekit - v rámci testovacího konta získáte dva fonty pro jeden web a limitovaný počet doručení písma neboli možnost prohlédnutí webové stránky s daným písmem měsíčně

Závěr

Velmi důležitou vlastností systému či spíše globálního projektu Typekit je stejně jako u WebINK účast relativně velkého počtu známých písmolijen. Posvěcená účast Adobe je pak spíše pověstnou třešničkou na dortu, jedná se ovšem o hodně prestižní ovoce, které může (dnes i v budoucnu) nabídnout hodně širokou základnu písem pro nejrůznější typografické či designérské účely.

Typekit již dnes přímo podporují například známé redakční systémy WordPress (plugin ke stažení) či Drupal (skript), pro které jsou k dispozici příslušné dokumentace. Z hlediska testování funkčnosti písem je zajímavá i extenze Typecut pro Firefox, která umí extrahovat a stáhnout nezabezpečené fonty Typekitu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: