Total Commander 7.0 RC2 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

Total Commander 7.0 RC2

sw software

19. dubna 2007, 00.00 | Vydání sedmé finální verze populárního správce souborů s velkým množstvím nejrůznějších doplňkových funkcí a výbornou rozšiřitelností pomocí externích pluginů se pomalu blíží, a proto se dnes podíváme, co nového nám "sedmička" přinese a v čem může být užitečná.

Univerzální správce souborů Total Commander není třeba představovat. Historie programu je velmi bohatá a také o jeho celosvětové popularitě není třeba pochybovat. Původní název programu Windows Commander byl již v roce 2002 z "preventivních" důvodů ochranných známek (slovo "Windows" je totiž registrovaná ochranná známka, hádejte kým...) změněn na pojmenování Total Commander, pod kterým se program dále vyvíjí. Současná cena tohoto výkonného správce souborů je 28 EUR nebo 34 USD, funkčnost by měla být pod všemi verzemi Windows od Windows 95 výš.

Total Commander navíc existuje ve (značně zjednodušené) freewarové verzi pro mobilní zařízení s Windows CE, respektive Windows Mobile včetně platformy Windows Smartphone. K dispozici je též verze v podobě instalátoru pro USB flash disky, a to včetně U3 USB flash disků. Součástí Total Commanderu pro Windows je i česká lokalizace, pokud vyžadujete jiný jazyk, můžete vybírat z dalších patnácti jazyků.


Total Commander 7.0 - prostředí programu s novými ikonkami, jinak zůstalo vizuálně téměř vše při starém


Total Commander 7.0 - tlačítkovou lištu si můžete upravit či nadefinovat stejně jako u předchozí verze 6.5

Novinky sedmé verze Total Commanderu

Total Commander pouze občas ve svých stěžejních verzích přinášel zcela zásadní novinky, a sedmá verze programu není tudíž žádnou výjimkou. Novinek je přesto poměrně dost, a na ty nejdůležitější se teď podíváme trochu podrobněji.

Nejzásadnější vizuální změnou jsou zcela nové ikonky všech disků, ikonky v popup menu a také ikony v tlačítkové liště. Autor Total Commanderu se u sedmé verze rozhodl (ve spolupráci s externím grafikem) pro "ploché" ikony ve stylu Windows XP, trochu jiná je i ikonka samotného Total Commanderu. Mnohem užitečnější novinkou týkající se grafického rozhraní programu je možnost oddělit, respektive nastavit barvu pozadí pro sudé a liché řádky. Nejen kosmetickou změnou prošly moduly pro úpravy atributů souborů a modul pro hromadné přejmenování souborů, který patří mezi nekomfortnější nástroje tohoto typu pro Windows a který nově podporuje přímou editaci cílových názvů souborů.

Při kopírování a přesunech souborů se patrně velmi rychle setkáte s novými dialogovými okny, které v případě souboru se shodným názvem nabízejí možnosti pro porovnání souborů: přejmenování cílového názvu souboru, automatické přejmenování souborů nebo případně i zkopírování souborů s příměrem a rozlišením k jejich velikosti. Dialogové okno navíc automaticky nabídne přesun do jiné skupiny práv v případě, že Total Commander zjistí, že ke kopírování, mazání či k přesunu souborů nemáte příslušná uživatelská práva.

Všechny provedené operace se soubory a používání dalších funkcí Total Commanderu si můžete nově nechat zaznamenat do logovacího souboru. Současně s logováním můžete využívat inovovaný systém pluginů pro moduly souborových systémů, který podporuje uživatelem definované rozvržení sloupců u výpisu souborů společně s jejich náhledy.

Užitečnou novinkou je i možnost přímé editace v modulu pro porovnávání obsahu souborů, přičemž lze editovat lze jak běžné textové, tak i UNICODE soubory. Panel se stromovou strukturou adresářů si nově můžete rozdělit. Novinky přináší i integrovaný prohlížeč Lister, který nově podporuje textový kurzor, umí centrovat obrázky a měnit jejich velikost.

V adresářových panelech jsou nově zobrazována i písmenka disků, upravena byla též funkčnost funkcí pro uživatelský výběr souborů. Při zobrazování souborů můžete též využít doplňkových funkcí pro třídění výpisu souborů, kdy lze k defaultnímu třídění zvolit přes klávesu CTRL a kliknutí myší ještě druhý sloupec, například pro dodatkové třídění podle data, času či velikosti souborů. Všechna důležitá okna nově podporuje automatické doplňování (kompletaci) názvů souborů či jednou použitých textových řetězců.

Po několika letech používání externích pluginů pro SFTP konektivitu možná můžete na doplňky zapomenout. Total Commander totiž konečně nabízí integrovanou podporu u Secure FTP klienta se SSL či TLS šifrováním, pro které musíte do adresáře Total Commanderu ještě umístit OpenSSL knihovny (www.openssl.org). Integrovaný FTP/SFTP klient v Total Commanderu je stále dost primitivní (pro běžné potřeby samozřejmě stačí), a tak například na komfort a možnosti FlashFXP předem zapomeňte. Zapomenou můžete i na interní podporu SSH, využívanou například v Putty či WinSCP – v těchto případech je stále zapotřebí doinstalovat externí plugin. Drobnosti typu uživatelských interních příkazů pro menu a hotkeys asi příliš nevyužijete, mnohem zajímavěji vypadá nově zařazená podpora vyhledávání i na FTP serverech.


Total Commander 7.0 - mírně upravené je v "sedmičce" i hromadné přejmenování souborů


Total Commander 7.0 - jednou z novinek sedmé verze aplikace jsou nové možnosti při kopírování, resp. přepisu stávajících souborů


Total Commander 7.0 - menu Soubory s novými ikonkami


Total Commander 7.0 - menu Označení pro výběr hromadných souborů


Total Commander 7.0 - menu Příkazy pro různé speciální funkce


Total Commander 7.0 - menu Síť slouží mimo jiné k práci s integrovaným FTP klientem a sdílení adresářů


Total Commander 7.0 - menu Zobrazení se používá i například pro třídění zobrazovaných souborů a pro výběr způsobu jejich zobrazení


Total Commander 7.0 - nové jsou i funkce pro změnu a nastavení atributů pro soubory

Rozšiřitelnost programu

Obrovským pozitivem Total Commanderu jsou možnosti jeho rozšiřitelnosti pomocí externích doplňků. Total Commander 7 v tomto směru nic nového nepřináší, přesto si neuškodí alespoň zopakovat základní typy pluginů. Některé z nich (pouze ty novější, jejichž součástí je i korektní instalační soubor) si umí Total Commander sám nainstalovat, stačí se jeho prostřednictvím "podívat" do ZIP archivu s konkrétním pluginem a objeví se volba pro instalaci daného doplňku.

Samostatnou kategorii pluginů tvoří moduly, či spíše komunikační rozhraní pro archivační programy. Total Commander umí ihned po své instalaci pracovat například se ZIP či RAR archivy, novější verze RAR archivů ale vyžadují doplnění příslušných předvoleb o externí UnRAR či aktuální verzi WinRARu. Mezi "pakovací" pluginy patří mimo WCX pluginů i všechny utility či jiné doplňky, které umí Total Commander využívat po přiřazení externí aplikace k příponě či příponám souborů. Dalšími doplňky jsou moduly souborových systémů, konkrétně pluginy používající koncovku WFX. Jedná se například o pluginy pro vypalování či archivaci dat přímo z prostředí Total Commanderu, dále o doplňky pro přístup k adresářovým strukturám různých mobilních zařízení (Symbian, PalmOS, Windows Mobile aj.), linuxovým částem disků apod. Další kategorii doplňků tvoří tzv. zobrazovací moduly s koncovkou WLX. Tyto doplňky umí například prohlížet grafické soubory, databáze, ikony v ICL knihovnách a další typy souborů. Poslední hlavní kategorii doplňků tvoří tzv. moduly doplňkových údajů s koncovkou WDX – jedná se například o pluginy na zobrazování či extrakci speciálních dat, jako jsou třeb ID3 tagy v MP3 souborech, EXIF metadata v digitálních fotografiích apod.

Pluginy dále doplňují externí nástroje a utility v podobě různých prohlížečů souborů, obrázků či databází, aplikace pro zálohování, komunikaci s FTP, SFTP či SSH klienty, utility na porovnávání souborů aj. Desítky nejrůznějších doplňků všech výše popsaných kategorií najdete na webových stránkách Total Commanderu nebo na serveru Totalcmd.net. Mezi nezanedbatelné výhody valné většiny doplňků pro Total Commander patří i jejich nulová cena, většina autorů externích pluginů totiž svá dílka řadí mezi freeware či jiné public domain kategorie.

Vyplatí se upgrade na novou verzi?

Vzhledem k tomu, že upgrade na sedmou verzi by měl být zdarma (alespoň tomu tak bylo u všech předchozích verzí), je pouze na vás, zda se vám možnosti Total Commanderu 7 zamlouvají. Nový vzhled ikon lze "překousnout", navíc jich lze většinu s trochou úsilí vyměnit za původní ikonky. Podpora SSL šifrování je dobrou zprávou, stejně jako vylepšené funkce pro změnu atributů souborů, vyhledávání i na FTP serverech a inovace dialogových oken při souborových operacích. Řadu jiných užitečných drobností v sedmé verzi programu oceníte až časem, naopak zamrzí stále chybějící nativní podpora SSH, kterou ale lze relativně elegantně vyřešit s pomocí externích pluginů. Celkově lze o Total Commanderu 7.0 zřejmě prohlásit, že pokud vůbec existuje univerzálnější a současně též výkonnější správce souborů pro Windows, budete ho hledat jen velmi těžko.


Total Commander 7.0 - předvolby aplikace pro souhrnné nastavení vzhledu lišt s disky, zobrazení stavového řádku a záložek, záhlaví oken apod.


Total Commander 7.0 - vylepšeno bylo porovnávání interního obsahu souborů


Total Commander 7.0 - samozřejmostí v předvolbách programu je například možnost barevného odlišení pozadí pro zobrazování souborů


Total Commander 7.0 - jednou z největších předností programu je spousta externích pluginů a dalších doplňků, kterými lze obohatit Total Commander o řadu velmi užitečných funkcí


Total Commander 7.0 - až sedmá verze Total Commanderu přináší podporu SSL/TLS šifrování pro integrovaného SFTP klienta, podporu SSH (využívá ho například WinSCP/Putty aj.) však stále musí zajistit externí plugin

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: