Syntext Serna: zajímavý XML procesor - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

Syntext Serna: zajímavý XML procesor

xml

30. listopadu 2005, 00.00 | Plně WYSIWYG editace XML dokumentů, výstup do PDF a podpora automatizace či
skupinové spolupráce. Takovýmito i dalšími zajímavými možnostmi se může pochlubit XML
procesor Syntext Serna. Kdo a jak toto řešení využije?

I když je jazyk XML zatím poněkud mimo hlavní dění v publikačním průmyslu (ať už mluvíme o tisku či elektronickém publikování), má přesto v dané oblasti své poměrně významné aplikace. Ty jsou zejména spojeny s tvorbou takových dokumentů, u kterých je vyžadováno víceméně striktní dodržení určené struktury. Hovořit takto můžeme například o manuálech a jiné technické dokumentaci (zde tradice sahá až do dob předchůdce XML, tedy jazyka SGML) či výukových materiálech, stále více je daný typ formátu zajímavý i ve vydavatelstvích periodik. Konečně nárokem zcela současným je cross-media publishing: přibývá nástrojů dovolujících z XML dokumentu souběžně generovat více výstupů pro více účelů.

K tvorbě dokumentů daného typu lze samozřejmě použít příslušné nástroje, především specializované XML procesory - z těch, jež jsou na trhu již delší dobu zmiňme například XMetal či XMLSpy. Dalších řešení daného typu pak přibývá poměrně rapidně a některá z nich mohou přitáhnout pozornost nejen provedením svých funkcí, ale i příznivým poměrem cena/výkon (dle našeho názoru je ovšem cena produktů daného typu zatím stále obvykle neúměrná nabízeným možnostem). Jedním z takovýchto zajímavých produktů je Syntext Serna, na který bychom se rádi podívali v této naší recenzi.

Základní přiblížení

Serna je multiplatformním řešením, které lze provozovat ve Windows, v Linuxu a Mac OS X. Po instalaci má uživatel k dispozici aplikaci, jež se způsobem ovládání (ne už tak tvorby dokumentů - viz dále) výrazně podobá standardnímu textovému procesoru (nabídky, nástrojové panely, klávesové zkratky). Rozhraní řešení je přitom v podstatě plně upravitelné podle potřeb, což mohou využít stejně dobře jak jednotliví uživatelé, tak v daném případě ještě více systémoví administrátoři (jednotné rozhraní v rámci podniku, možnost tvorby specifického rozhraní pro určený typ XML schématu či dokonce jen jednotlivý dokument aj.).

serna1f.jpg

Rozhraní produktu

Jak jsme již naznačili výše, tvorba dokumentů v tomto XML procesoru není, zejména pro běžného uživatele zvyklého dosud jen na textový procesor či editor, zas až tak snadná a intuitivní. V souladu s tím, co bylo řečeno v úvodu článku, se každý dokument vytváří podle dané definice typu dokumentu či určitého XML schématu. Zjednodušeně řečeno to znamená, že značkování obsahu lze provádět pouze povolenými tagy a to v odpovídající struktuře.

Na druhou stranu je třeba říci, že technika tvorby v daném stylu je zvládnuta velmi dobře. Uživatel má především k dispozici šablony, založené na rozšířených schématech či definicích (např. DocBook, NITF či XHTML) a dále si může vytvářet dokumenty či šablony podle schémat vlastních. Možnosti strukturovat si obsah podle svého napomáhá i možnost zcela vypnout validaci v dokumentu a používat pak i elementy, jež nejsou v daném schématu zahrnuty - možné je takto například použití řezu písma a výčtů či vložení obrázků (JPEG, GIF, PNG aj.). Ke zpracování elementů a jejich atributů a rovněž validaci dokumentu je pak poskytována odpovídající paleta prostředků, která vyhoví většině běžných požadavků. Produkt bohužel neumožňuje import obsahu mimo XML struktury (např. RTF s odpovídajícím přemapováním stylů), na druhou stranu ale podporuje technologii XInclude, díky které lze v dokumentu dynamicky linkovat externí XML či textové soubory.

Editace probíhá vždy WYSIWYG - zobrazení se řídí XSLT stylovým souborem přiřazeným danému schématu či definici. Uživatel má přitom k dispozici prostředky, které mu v podstatě za chodu (přeformátování je i u velmi dlouhých dokumentů značně svižné) dovolují XSLT nastavení modifikovat a využít tak pro jeden dokument více různých možností zobrazení (uložení nastavení jednotlivých pohledů). S pomocí odpovídajících značek lze přitom částečně či plně indikovat jednotlivé tagy použité v dokumentu, k dispozici je i režim osnovy (obsahu). Produkt myslí rovněž na úskalí editace rozsáhlých dokumentů: lze nastavit stránkový rozsah, od kterého se dokument zobrazí s určitou částí struktury skrytou (neexpandovanou) apod.

serna2f.jpg

Úprava XSLT parametrů

Zpracování textu a další

Ke kódování textu je použit Unicode, takže problémy s češtinou ani jinými jazyky by se neměly vyskytovat. Poskytována je kontrola pravopisu: vzhledem k tomu, že se zakládá na open source produktu Aspell, není problém s podporou češtiny. Samotný způsob kontroly (pouze interaktivní procházení, nikoli dynamické zvýrazňování překlepů) je ovšem značně archaický a danou funkci poněkud degraduje. Mimo výše zmíněných prostředků pro zvýraznění, výčty či obrázky jsou nabídnuty i nástroje pro tvorbu tabulek (XSL FO, CALS) a matematických vzorců kódovaných pomocí MathML.

Skupinová spolupráce

Poměrně silné jsou v produktu (ovšem jen nejdražší verzi Enterprise) možnosti skupinové spolupráce nad dokumenty, i když se opět nejedná o něco, co by znalého uživatele standardního textového procesoru mělo přivádět v úžas. Konkrétně je k dispozici tzv. redlining, tj. možnost označit určitou část dokumentu za určenou k vložení, odstranění či komentování a případně zde připojit textovou poznámku. V lokálním intranetu či na Internetu pak lze využít i možnost vzdáleného editování dokumentů s pomocí technologie WebDAV.

Rozšiřitelnost a automatizace

Coby produkt určený pro zapojení do XML workflow poskytuje Serna i silné možnosti rozšíření podle potřeb uživatele (provozovatele). Podporováno je takto API v jazyce Python a C++. Díky těmto možnostem lze tedy Sernu například napojit na podnikovou databázi či systém správy obsahu, implementovat zde specifické uživatelské dialogy či funkce a mnoho dalšího.

Publikační možnosti

Serna se může pochlubit poměrně dobrými publikačními možnostmi. K dispozici je tisková funkce, dovolující zajistit výstup odpovídající tomu, co uživatel vidí na obrazovce. Dále je možný převod do HTML (s pomocí Libxslt Xsltproc XSLT procesoru). Nejzajímavěji pak vypadají možnosti exportu do PDF, ke kterému lze využít buďto open source řešení FOP či známý komerční produkt Antenna House XSL Formater. V druhém případě zajišťuje propojení odpovídající plugin. Možnosti a omezení převodu do PDF provedených s pomocí daných prostředků (založeno na technologii formátovacích objektů XSL:FO) jsme svého času rozebírali na Grafice podrobněji.

serna3f.jpg

Export do PDF

Závěrem

Mezi XML procesory Serna svými schopnostmi rozhodně nepřevyšuje řešení jako je třeba již zmíněný XMetal, evidentně má ale za cíl koncepcí, funkční výbavou i cenou oslovit jiný segment trhu. Produkt je takto nabízen v několika edicích, přičemž nejlépe vybavená podoba Enterprise je sice za celých 1 185 USD, ale jde o licenci pro tři uživatele. Na druhé straně spektra je zde pak Personal/Home edice za 89 USD (i když Home zde asi znamená spíše to, že si uživatel bude nosit práci domů než že by amatér publikoval přes XML) a také možnost získat podobu Professional za 45 USD v akademické licenci. Zdůraznit je nakonec třeba skutečnost, že specializovaný XML procesor je jen jednou z cest, jak dát možnost XML editace do rukou běžných uživatelů: stále více mohou posloužit i odpovídají exportní filtry textových procesorů (OpenOffice.org, Microsoft Office aj.). XML procesor nicméně zajišťuje editaci exaktnější, přehlednější a lépe kontrolovatelnou, a to může být vlastnost, která je pro některé dokumentové workflow (viz úvod článku) poměrně zásadní.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: