Softwarové novinky Applu - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce
Poptávka práce
Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

 

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:

Software

Softwarové novinky Applu

26. října 2009, 00.00 | Podpora Windows 7 v Boot Campu přijde až později. Objevila se první letošní aktualizace Pro Applications Update pro Final Cut Studio. Apple vydal serverový diagnostický software pro Snow Leopard Server. A oznámil, že končí s projektem ZFS pro Mac OS X.

Veřejná betaverze Adobe Photoshop Lightroom 3 je na světě! Není to zase tak překvapivé, každopádně k finální verzi 3.0 ještě zbývá minimálně několik měsíců vývoje. Už teď je ale alespoň trochu vidět, jakým směrem se Photoshop Lightroom ubírá a vidět jsou i některé (více či méně funkční) novinky, které by měla verze 3.0 obsahovat.

Aktuální betaverze aplikace je zdarma ke stažení na vývojářském centru Adobe Labs pro Windows XP/Vista/Windows 7 a také pro Mac OS X, připomínám ale, že k finálnímu produktu má současná public beta ještě opravdu hodně daleko a tak berte i představení novinek spíše jako drobnou ochutnávku do budoucna, a proto zatím i bez jakéhokoliv závěrečného hodnocení.

Photoshop Lightroom 3.0 beta se instaluje odděleně a neovlivňuje žádným způsobem katalogy předchozích verzí 2.x. A ještě jedna velmi důležitá poznámka – nastavení vytvořená a uložená v sekci Develop u betaverze nemusí být přenositelná do finální verze Lightroom 3.0. Čeština pro rozhraní aplikace zjevně funguje z verze 2.x, nové funkce či změněná menu pochopitelně přeložena nejsou.


Adobe Photoshop Lightroom 3 beta - prostředí aplikace s pokusně nahranou českou lokalizací menu a GUI editoru

Camera Raw 6

Součástí Lightroom 3 beta je nová stěžejní betaverze modulárních knihoven pro import RAW snímků, která bude v budoucnu dostupná v podobě (všem fotografům jistě dobře známého) pluginu Camera Raw pro Adobe Photoshop a v ořezané verzi i pro Photoshop Elements.

Camera Raw 6 integrovaný do Adobe Lightroom 3 beta podle oficiálních informací vývojářů editoru interně používá trochu jiné algoritmy na načítání a dekódování RAW formátů, takže v budoucnu se můžeme setkat i se zcela novými korekčními technikami pro primární úpravy RAW fotografií.


Adobe Photoshop Lightroom 3 beta - sekce Develop alias Vyvolávání pro detailní úpravy snímků

Nový importní modul a knihovna fotografií

Jednou s hlavních novinek editoru má být nová architektura aplikace a knihoven fotografií, jejímž cílem je podle všeho (mimo jiné) navýšit výkon Lightroom při práci s velkými objemy digitálních fotografií.

Hned při importu snímků se setkáte s přepracovaným importním modulem. Musím přiznat, že má něco do sebe a některé jeho funkce v čele s konfigurací automatického přiřazováním metadat ke snímkům zařazovaným do knihovny jsou poměrně užitečné. GUI modulu pro import snímků je bohužel zatím opravdu hodně líné, stejně jako generování náhledů a přeskakování mezi disky a zdrojovými zařízeními. Nalevo umístěná lišta pro posouvání obsahu disků/přehledu adresářů je (subjektivně vzato) přinejmenším divná a při importu snímků ji zřejmě budete zažitě hledat na klasickém místě vpravo od seznamu adresářů.


Adobe Photoshop Lightroom 3 beta - nový modul pro import snímků do knihovny

Vodoznaky, redukce šumu a simulace filmového zrna

Další novinkou je modul na vizuální přidávání grafických a textových vodoznaků do snímků, zatím ovšem bez nativního GUI Lightroomu. S vizuálními vodoznaky bude v budoucnu určitě možné manipulovat i hromadně, zatím ale žádný luxus nečekejte.

Redukce šumu by měla být jedním z vylepšených prvků editoru a měla by se týkat především expozic snímků s vyšší hodnotou ISO. Potlačování šumu zkusím případně otestovat až ve finální verzi Lightroom 3.0, zatím jsem si žádného viditelného zlepšení u betaverze editoru nevšiml.

Novinkou je simulace zrna filmových materiálů, které se sice může někdo smát, ovšem může být šikovnou pomůckou při různých „vizualizacích“ a přizpůsobení vzhledu nativních, chemickou cestou vyvolávaných snímků. Zrnitost lze přidávat i k vylepšenému efektu vinětace, kterou lze samozřejmě ze snímků také odstraňovat a manipulovat s ní ve dvou nových pracovních módech Color Priority a Highlight Priority.


Adobe Photoshop Lightroom 3 beta - funkce pro redukci digitálního šumu a opravy různých optických vad objektivů fotoaparátů


Adobe Photoshop Lightroom 3 beta - vylepšená manipulace s vinětací + novinka v podobě simulace zrnitosti filmových materiálů

Slideshow, online publikování fotografií a tiskové funkce

Sekce na tvorbu slideshow umožňuje produkovat a testovat Flash fotografické a video prezentace včetně zvukového výstupu (audio umí ke slideshow přidat už Lightroom 2.5), přičemž si myslím, že cílem by pravděpodobně měla být v budoucnu možnost snadno publikovat slideshow i pro mobilní zařízení. V plánu vývojářů je každopádně možnost produkce video prezentací s moderní kodekem H.264 včetně příslušné zvukové stopy.

Adobe Photoshop Lightroom 3.0 se dále zaměřuje na online publikování digitálních fotografií, které lze s pomocí exportních pluginů nahrávat na různé servery. V podrobných předvolbách si můžete nastavit vlastnosti publikovaných snímků pro každý exportní plugin, který je pak nově dostupný (stejně jako Flickr) už přímo v sekci Library alias Knihovně snímků v nové záložce Publish Services, prostřednictvím které lze sady snímků okamžitě publikovat na zvolený server.

Tiskové funkce nyní umí produkovat uživatelské tiskové sestavy, tzn. si můžete navrhovat a editovat vlastní tiskové sestavy a nemusíte se spoléhat pouze na defaultní šablony.


Adobe Photoshop Lightroom 3 beta - nový modul na vizuální přidávání textových a obrázkových vodoznaků


Adobe Photoshop Lightroom 3 beta - vylepšené funkce pro export/publikování snímků například na online servery


Adobe Photoshop Lightroom 3 beta - tvorba a export HTML a Flash galérií pro web


Adobe Photoshop Lightroom 3 beta - tiskové funkce editoru a náhledové okno, které může být zobrazeno na druhém monitoru

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Apple  

 » Rubriky  » Digitální video  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Poptávka bazar

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: