SilverFast PrinTao 6.4.4 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce
Soutěž

Sponzorem soutěže je:

IDIF

 

Kde se koná výstava fotografií Luďka Vojtěchovského?

V dnešní soutěži hrajeme o:Software

SilverFast PrinTao 6.4.4

14. září 2006, 00.00 | Profesionální skenovací balík SilverFast disponuje mimo jiné též řadou color a image processingových funkcí a také poměrně solidním tiskovým modulem. Shodné funkce pro tvorbu, správu a publikování tiskových sestav jsou dostupné též prostřednictvím samostatné aplikace PrinTao, kterou si teď představíme podrobněji.

Profesionální skenovací balík SilverFast disponuje mimo jiné též řadou color a image processingových funkcí a také poměrně solidním tiskovým modulem. Shodné funkce pro tvorbu, správu a publikování tiskových sestav jsou dostupné též prostřednictvím samostatné aplikace PrinTao, kterou si teď představíme podrobněji.

Rodinu softwarových produktů SilverFast společnosti LaserSoft Imaging pro skenování, zpracování digitálních fotografií a úpravy skenovaných obrázků a fotografií jistě není třeba blíže představovat. Tisková aplikace PrinTao taktéž patří do rodiny produktů SilverFast a slouží k tvorbě a tisku libovolných tiskových sestav od náhledů fotografií až po tisk plakátů či fotografických alb. PrinTao supluje shodné tiskové funkce některých profesionálních produktů SilverFast, na rozdíl o nich se však jedná o úzce specializovanou aplikaci s cenou 49 USD.

Program je k dispozici ve verzích pro Windows a Mac OS X a mezi jeho základní vlastnosti patří práce s tiskovými šablonami, přidávání textových popisek a různých dalších textových informací, tvorba tiskových úloh s různým layoutem, podpora ICC profilů a shodná technologie pro práci s fotografiemi s vysokým rozlišením jako mají ostatní produkty rodiny SilverFast.

Stejně jako další podobné tiskové programy také PrinTao umí pracovat s tiskovými šablonami. Každá šablona obsahuje pozici obrázků či fotografií na tiskovém archu a případně i pozici textových popisek. Textové informace můžete libovolně přidávat do každé šablony, a to včetně různých EXIF a IPTC metadat, které umí PrinTao získat z importovaného souboru v některém z podporovaných grafických formátů. Texty můžete dokonce vkládat ve formátu RTF, v tomto případě pak PrinTao dodrží i barvy písem, zarovnání a formátování odstavců. Textové popisky mohou být odlišeny i vizuálně, stačí si v tiskové šabloně nadefinovat příslušné odstupové prvky. Texty respektive samotný program bohužel nepodporuje češtinu, s čímž se určitě řada uživatelů nesmíří.


SilverFast PrinTao 6.4 - seznam souborů a náhled aktuální tiskové sestavy


SilverFast PrinTao 6.4 - přehled tiskových šablon včetně náhledů jejich layoutů

Obrázky se do šablon rozmísťují automaticky, ale jejich pozici můžete samozřejmě i dodatečně změnit, nebo si obrázky dát na libovolné jiné místo. Samozřejmostí jsou rychlé rotace obrázků a fotek, centrování obrázků na dané stránce v tiskovém archu, automatické přizpůsobení rozměrů obrázku šabloně či tiskovému archu a případně i ořez fotky. Při přesném umístěné obrázků a fotografií může pomoci vodící mřížka, jejíž parametry se nastavují v samostatných preferencích. Každý obrázek může mít orámování, které se opět nastavuje v samostatných předvolbách.

Tisk šablony ovlivňuje několik důležitých funkcí. Předně se jedná o podporu ICC profilů, s pomocí kterých můžete docílit věrného podání barev na tiskárně, jejíž ICC profil máte nainstalovaný. Tisknout lze nejen jednu, ale též více tiskových šablon, které se sdružují v tiskových úlohách. Je tedy možné nadefinovat více tiskových sestav s různým layoutem a vytisknout je poté všechny najednou.

PrinTao je svým způsobem jednoduchý, ale přesto užitečný tiskový program, jehož cena 49 USD není na první pohled nijak vysoká. Protože ale program neumí pracovat s českými písmy, dost to pro naše podmínky snižuje jeho užitné vlastnosti. Z konkurenčních produktů se stejným zaměřením proto upozorním především na FotoSlate 4 od ACD Systems, jehož cena je pouze 30 USD, možnosti minimálně srovnatelné a v oblasti editace nových tiskových šablon ještě o dost vyšší.


SilverFast PrinTao 6.4 - volby pro zobrazení vodící mřížky


SilverFast PrinTao 6.4 - většinu hlavních funkcí programu lze ovládat i přes kontextové menu


SilverFast PrinTao 6.4 - nastavení orámování obrázků a fotografií v tiskové šabloně


SilverFast PrinTao 6.4 - některé z dostupných profilů barev

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Skenery  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: