SCALA MM 200 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

SCALA MM 200

6. ledna 1998, 00.00 | Scala je produkt norské firmy Scala Computer Television. Už více než před deseti lety bylo možno Scalu vidět na počítačích Amiga. Teprve v roce 1996 se Scala dostala na PC.

Zapůjčeno od firmy Syntex (Scala studio pro Českou republiku).

Balení:
V krabici 19x24x6 cm je program Scala MM200 (dále jen Scala) na CD, návod pro instalaci a uživatelská příručka o 552 stranách (obojí jen anglicky). Koncový uživatel může požádat o českou lokalizaci, kterou obdrží zdarma a taktéž i Service Pack, který je možno stáhnout i z Internetu.

Instalace :
Po vložení CD do CD-ROM se díky funkci "autorun" po chvilce ocitnete v instalačním prostředí Scaly (klasické instalační prostředí ve Win95). Poté co si vyberete z devíti různých jazyků Vám instalační program nabídne čtyři instalační programy. 1. Typická instalace (MM200, některé ClipArty a Dema - cca.125 MB), 2. Kompaktní instalaci vhodnou pro laptopy (MM200, Demo script - cca.20 MB), 3. Vlastní instalaci, ve které si sami vyberete to co chcete instalovat (5-600 MB), 4. Plnou instalaci (cca. 600MB). V průběhu instalace se Vás instalátor ještě zeptá chcete-li instalovat ActiveMovie a potřebný DirectX (min. verze 3, která je součástí ) a zda se chcete zaregistrovat pomocí Internetu. Po úspěšné instalaci můžete nainstalovat Service Pack (upgrade) a českou lokalizaci.

Lokalizace :
Co to vlastně v praxi znamená česká lokalizace? Neznamená to nic víc, ale ani nic míň než přeložené menu, ´příkazy´ a některé informační nadpisy (viz níže). Tak například místo Add je Přidat, Edit - Upravovat, Preview - Náhled, Front - Popředí, Shadow - Stín aj. Jen jedno upozornění. Aby lokalizace fungovala správně (všechny české znaky), musíte při instalaci Scaly jako jazyk vybrat English (Latin2).

Něco málo o Scale úvodem :
Scala je produkt norské firmy Scala Computer Television. Už více než před deseti lety bylo možno Scalu vidět na počítačích Amiga. Teprve v roce 1996 se Scala dostala na PC, v té době jen pod MS - DOS. První verze Scaly pro PC ( MM 100 ) byla jen přepisem z Amigy, což bylo znát. Novější (duben 1997) verze MM 200 pod Win95 nebo Windows NT již prošla některými úpravami a vylepšeními, ze kterých je asi "největší" přizpůsobení Scaly pro technologii MMX. Nebo například umí již používat písma formátu TrueType, zvýšilo se maximální rozlišení a barevná hloubka, mohou se použít animované klipy (animace v okně nebo jako tlačítko) a další drobnosti. Jen jedno ještě neumí a tím je alfa kanál pro klíčování. Zatím používá jen klíčování na barvu.
Scala má dvě různé řady. Multimediální řada MM, kterou nyní představujeme, a řadu info channel ( IC ), která navíc umí například ovládat hardware (laser disky, betacam, S-VHS videa, která to umožňují aj.), pracovat v síti nebo za běhu prezentace aktualizovat data ( jednotlivé stránky prezentace ) a další. Řada IC je určena k velké informační síle jako jsou například kabelové televize ( informační kanál ), letiště , městské informační sítě apod. Podle toho je také určena i cena, která je asi patnáctkrát větší než u řady MM.

K čemu vlastně Scala je?
Scala je software pro vytváření a přehrávání počítačové prezentace. Co je to počítačová prezentace? No, já si pod spojením počítačová prezentace vybavím informace o něčem ( to co prezentuje ) ve formě textu doplněného obrázky či animacemi popřípadě i hudbou. To vše a ještě mnohem více můžete pomocí Scaly dosáhnout. Scala umožňuje vytvořit prezentaci, na kterou by se "divák" jen díval, jako například na reklamu v televizi, ale navíc umožní "divákovi" vybrat si z nabízených informací tu , která ho zajímá. Asi nejlepším příkladem je katalog, ve kterém se pomocí tzv. stromu dostanete až k požadovaným informacím.

Práce ve Scale:
Scala, jak již bylo řečeno pochází z Amigy a podle toho také vypadá její tvář či chcete-li grafické zpracování ( umístění příkazů apod. ). Je to něco jiného než na co jsme všichni zvyklí od programů pod Windows. Příkazy a parametry jsou v dolní části obrazovky zobrazeny jako tlačítka a i barevné schéma je minimálně netradiční.
Ve Scale se pracuje s jednotlivými listy ( stránkami ). V těchto listech se pak objevují a zase ztrácejí Vámi vložené informace ve formě textu, obrázku, animace či zvuku (dále jen objekt). Objekty v listu nebo listy samotné se objevují a ztrácejí podle přednastaveného přechodu, který si můžete z mnoha vybrat (zkušenější si mohou vyrobit vlastní styl přechodu). Každý objekt může být jedno-, dvou- nebo třístavovým tlačítkem. V jednotlivých stavech může objekt měnit svoji polohu a podobu - obsah, ale jen ve své kategorii. Nelze například v normálním stavu mít text a ve stavu zvýrazněném nebo zvoleném animaci. Stav zvýrazněný nastane, jakmile najedete kursorem nad tlačítko a stav zvolený jakmile tlačítko aktivujete kliknutím myši nebo zvolenou horkou klávesou. Pro vybraný stav můžete nastavit skok. Skok může být na zcela jiný list nebo v aktivním listu na jiný objekt.
Filosofie Scaly je velice jednoduchá. Vytvoříte si jednotlivé listy s potřebnými informacemi a pohybujete se mezi nimi pomocí tlačítek.

Specialitky :
Scala nabízí velké množství netradičních nástrojů. Například můžete nadefinovat samospouštěcí pasáže, které běží bez interakce uživatele. Další možností je běžícím scriptem ovlivnit nastavení počítače, jako hlasitost reproduktorů, přehrávat audio CD a podobně. Některé z Vás možná zarazí slovo script. Ano, vše co vytvoříte se ukládá do souboru ve speciálním jazyce, který dokonce obsahuje i proměnné a prostředky pro programování. Nikoho program nenutí, tyto funkce používat, ale zkušeným tvůrcům nabízí další prostor pro tvorbu. Další, co může Scala nabídnout, je funkce publikování. Pomocí této funkce se vytvoří program spouštějící script a obsahující všechny objekty. Publikování nabízí velké množství dalších nastavení, s kterými si můžete do sytosti vyhrát. Co je důležité, přehrávač je volně šiřitelný a tudíž jej můžete bezplatně používat ke svým prezentacím.

Závěrem:
Scala je software, v kterém nic nového nevytvoříte, ale všechno spojíte do jednoho celku podle Vašich představ. Její možnosti jsou opravdu rozsáhlé. Abychom jen nechválili jsou zde i některé slabiny. Z prvé je to netradiční vzhled a ovládání, které bude z počátku velice matoucí, pro většinu tvůrců. Za druhé jsou to problémy s kompatibilitou. Program ve verzi MM 200 velice "vyrostl", přesto má někdy problémy. Otázkou zůstává, kolik z nich mají na svědomí Windows samotné a DirectX či ActiveMovie. Po několika dnech a výměně ovladačů pro grafickou kartu však Scala začala fungovat bez problémů, čímž přesvědčila o své síle. Závěrem bych rád oznámil, že připravujeme podrobnější rozbor ovládání a snad i popis interního jazyka. Protože o těchto věcech Vám toho anglický manuál moc neřekne ani při znalosti jazyka.

PS.:
V članku jsme zapoměli na dvě drobnosti a rád bych to teď napravil. Zaprvé je to tolikrát zmiňovaná cena, ta činí 9990 Kč, což v dnešním světě není příliš mnoho. A tou druhou zprávou, kterou Vám dlužíme je, že na této adrese si můžete stahnout bezplatně demo verzi.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Digitální video  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: