RoboTask: výborný automatizační software - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

IDIF

 

Kde se koná výstava fotografií Luďka Vojtěchovského?

V dnešní soutěži hrajeme o:Software

RoboTask: výborný automatizační software

automatizace

5. května 2006, 00.00 | Automatizace internetových přenosů, tisku či zálohování souborů, řízení prostředí
operačního systému, zpracování na bázi sledovaných složek a také použití proměnných či
podmínek: to jsou jen některé z mnoha činností, které lze zajistit s pomoci produktu
RoboTask. Více už v naší recenzi.

Na stránkách Grafiky se občas snažíme věnovat pozornost i řešením, která slouží k obecné automatizaci úkonů v prostředí operačního systému. Řada činností prováděných na publikačních pracovištích totiž nemá zase až tak výjimečnou povahu, aby se nedala úspěšně automatizovat právě s pomocí těchto prostředků. Dnes bychom se takto rádi věnovali na první pohled nenápadnému, ale přitom překvapivě výkonnému produktu RoboTask společnosti Neowise Software.

Základní přiblížení

RoboTask je řešením sloužící k automatizaci výlučně na platformě Windows, přičemž podporovány jsou verze 98/Me/2000/XP/2003 daného systému. Vzhledem k předpokládanému nasazení, jež obvykle vyžaduje trvalé spuštění dané aplikace v systému (možný je manuální start, automatické spuštění se systémem či provoz v módu systémové služby), potěší nízké systémové nároky, které činí 64 MB RAM a 7 MB diskového prostoru. Nenáročnost se mimochodem projeví při instalaci (testovali jsme 30-denní demo dostupné na serveru výrobce), která proběhne skutečně bleskurychle, následně je možno produkt začít ihned využívat.

Posláním produktu je spouštět automatizační rutiny, označované v terminologii produktu jako úloha (task). Úloha může být spuštěna buďto manuálně z prostředí RoboTask nebo automatizovaně, na základě určité události (viz dále). Každá úloha se skládá ze série tzv. akcí, což jsou vlastně příkazy různých typů, u kterých může uživatel všemožně určit jejich parametry, mimo příkazů řídících činnost systému, provádějících manipulace na úrovni složek či souborů, Internetu atp. jsou k dispozici i konstrukty typu podmínek, smyček či proměnných obdobné programovacím jazykům. Průběh veškerého zpracování je protokolován, takže uživatel má kdykoli přesný přehled o tom, jaké v systému proběhlo zpracování a s jakými výsledky.

robotask1f.jpg

Prostředí RoboTask

Organizace, tvorba a použití úloh

Pro organizaci úloh se nabízí v prostředí RoboTask prostředí obdobné Průzkumníkovi Windows. Uživatel si tedy může úlohy organizovat do hierarchické struktury pomocí složek. Při tvorbě či editaci úlohy jsou k dispozici tři panely. Action List zde obsahuje seznam samotných příkazů, které úloha provádí. Sestavení je řešeno s pomocí graficky názorného prostředí, které mimo jiné odsazení indikuje programové konstrukty typu podmínek či cyklů. Akce uživatel vkládá z přehledného seznamu (o jeho obsahu pohovoříme níže), má pak i možnost duplikování, přenášení, odstraňování či dočasného odstavování akcí do úlohy již vložených. Nastavení parametrů každého příkazu probíhá v názorném dialogovém okně.

I když sestavit úlohu vyžaduje přece jen určitý stupeň abstrakce, troufáme si tvrdit, že s pomocí daných prostředků zvládne toto sestavení i osoba, která nedisponuje žádnými programátorskými zkušenostmi. Malou výtku bychom každopádně měli ke skutečnosti, že jsme v námi testovaném demu nepřišli na způsob, jak měnit velikost okna pro editaci úloh, což znamenalo u nastavení rozsáhlejších úloh trochu nepřehlednosti a nepohodlného skrolování.

robotask2f.jpg

Editace úlohy

Dalším panelem je Triggering Events, který určuje události, za kterých se má daná úloha automaticky provést. Mimo triviálního spuštění se startem či ukončením RoboTasku lze volit z rozsáhlého seznamu možností. Především takto lze reagovat na změnu obsahu určených složek, přičemž možnosti nastavení činí z produktu skutečně plnohodnotné řešení ve stylu hot-folders jiných aplikací. Sledování změn lze nastavit pro soubory vyhovující určitým maskám, týkat se může smazání, změny či nahrání souboru, zaznamenané změny lze protokolovat do textových souborů.

Mimo sledování složek lze také nastavit reakci na stisk určité kombinace kláves nebo kliknutí na určitou ikonu patřící ke zvolené aplikaci (dosti unikátní přístup). K dispozici je rovněž plánovač či možnost cyklického spouštění, dále lze reagovat na určité systémové události (třeba odhlášení uživatele či připojení/odpojení určitého zařízení), manipulaci s určitým oknem, vytočení připojení či signál zaslaný po síti jinou instalací RoboTask (opět poměrně unikátní možnost, jak pro automatizaci propojit vícero počítačů).

Na třetím panelu Advanced se pak nastavují různé parametry spojené s prováděním úlohy. Určit lze takto stupeň protokolování (vše, pouze chybová hlášení atd.), reakce na chyby aj.

Možnosti akcí

Zásadní jsou pochopitelně typy akcí, které produkt podporuje. V seznamu takto nalezneme bohatou výbavu zejména pro manipulaci na úrovni souborů, ať už se jedná o běžné úkony (s možnostmi nadstandardní konfigurace parametrů zpracování) typu kopírování, přenosů, přejmenování apod., tak třeba zápis informací do textového souboru nebo kompresi a dekompresi s pomocí algoritmu ZIP. Spolu s funkcí pro synchronizaci obsahu adresářů lze výše zmíněné funkce použít k vytvoření flexibilního zálohovacího systému.

K dispozici jsou dále prostředky pro tisk, spouštění programů či otevírání dokumentů, zasílání klávesových sekvencí či akcí myši, použití schránky, řízení oken, čekání na určité procesy, dialogy s uživatelem, zadávání SQL dotazů do databázi, použití služeb Windows a mnoho dalšího.

robotask3f.jpg

Nabídka akcí

RoboTask je hodně silný při práci s internetovými prostředky. Konkrétně dokáže zajistit kompletně práci s FTP serverem i e-mailem (mimo jiné se zde nabízí možnost upozorňování uživatelů na určité události v systému, výsledek zpracování apod., či parsování obsahu e-mailu) či dial-up připojením, zjišťovat stav určitého serveru (Ping), stahovat soubory ze zadané webové adresy, posílat zprávy po síti a také daným způsobem řídit jinou instanci RoboTask.

Mimo uvedených prostředků nabízí RoboTask rovněž silné nástroje programátorské povahy. K dispozici jsou především různé možnosti podmínek a cyklů, dovolující dodat úlohám na variabilitě. Dále se nabízí možnost použití proměnných, a to jak předdefinovaných (různé hodnoty systémových nastavení apod.), tak uživatelských (včetně možnosti výpočtů z hodnot jiných proměnných atd.). Málokterý obdobný produkt zde nabízí takovou pestrou škálu prostředků.

robotask4f.jpg

Editace podmínky

Vedle výše popsaných možností, integrovaných v samotném produktu, se nabízí i několik dodatkových rozšíření - pluginů. Konkrétně jde o prostředky, dovolující vypalovat CD/DVD (vhodné pro zálohovací úlohy), komunikovat s pomocí ICQ protokolu (rozšíření internetových služeb) a používat v produktu skripty psané v jazyce BASIC.

Závěrem

Když jsme RoboTask poprvé spustili, přišel nám tento koncepcí i vzhledem nijak nevybočující z řady obdobných produktů. Již po letmém seznámení jsme ovšem museli konstatovat, že se jedná o produkt svým způsobem výjimečný především co se týká flexibility nasazení. Ať už potřebujete realizovat pouze jednoduché, několikakrokové úkony, nebo máte ambice postavit si rozsáhlý systém zpracování, fungující naráz na vícero počítačích, RoboTask bude schopen splnit většinu vašich požadavků, a to jednoduše, názorně a elegantně.

I v oblasti publikování nalezne toto řešení jistě mnohostranné uplatnění: stačí, když zde zmíníme automatizaci přenosů souborů, zpracování na bázi horkých složek (například převod do PDF či různých grafických formátů s pomocí bezplatných aplikací jako jsou třeba Ghostscript a jeho klony nebo ImageMagick), zálohování a archivaci souborů, správa webových serverů a mnoho, mnoho dalšího. Vzhledem k uvedené flexibilitě nám výrobcem požadovaná cena 149,95 USD za komerční nasazení (99,95 USD za nasazení nekomerční) nepřijde rozhodně nijak přemrštěná, jiná otázka je, kdo bude schopen možnosti RoboTask využít skutečně naplno.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: