Remote Approach: sledování využití PDF dokumentů online - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

Remote Approach: sledování využití PDF dokumentů online

PDF AppendPDF

25. března 2005, 00.00 | Na světě je nový systém, umožňující trasovat využití PDF dokumentů na Internetu. Jeho
funkce vypadají velmi použitelně, stejně tak je příznivá i cena, přesto se najdou mnozí,
kteří z něj již dnes nemají vůbec radost. Čím může být Remote Approach užitečný a čím
naopak může podle kritiků ublížit publikování v PDF?

Formát PDF společnosti Adobe v sobě mimo jiné nabízí i různé funkce pro zabezpečený a autorizovaný přenos informací , použitelné do značné míry v publikačním průmyslu (stejně nebo ještě více pak dané funkce oslovují podnikovou sféru). Řadu z nich dovoluje využít Adobe Acrobat (potažmo i Reader), jiné jsou záležitostí různých serverových prostředků - z nich dnes na trhu dominují především ty, které poskytuje samotná společnost Adobe v rámci své produktové řady LiveCycle, dále pak nalezneme i řešení jiných výrobců, která nově (LockLizard SafeGuard) či již po delší dobu (FileOpen, Aries Systems) nabízí především řešení pro autorizovanou distribuci elektronických publikací.

Relativně velký počet produktů zde ovšem neznamená, že by daná oblast zažívala právě nějaký boom. Pravdou je spíše pravý opak, přičemž vysvětlení daného stavu by bylo poměrně na dlouho a opakovalo by v podstatě to, co jsme na stránkách Grafiky řekli již dříve. Neblahý vývoj v dané oblasti mimochodem potvrzuje fakt, že Adobe před nedávnem ukončila vývoj a prodej svého řešení Content Server pro zabezpečenou distribuci elektronických knih: důvodem zde byl především nezájem uživatelů o uvedené řešení.

I přes to, co jsme řekli výše, se vývoj technologií v dané oblasti nezastavuje. Po nedávno uvedeném LockLizard SafeGuardu se takto na trhu objevuje systém Remote Approach stejnojmenné kanadské společnosti. Ten není přímo zaměřen na zabezpečenou distribuci obsahu, přesto poskytuje funkce, které s danou oblastí úzce souvisí: s jeho pomocí lze totiž provádět audit využití PDF dokumentů, distribuovaných pomocí Internetu. Jak uvedené řešení funguje? Kdo může z jeho funkcí profitovat? A hlavně, jaké jsou stinné stránky uvedeného systému, resp. jeho ústřední myšlenky, pro které dnes někteří kritici hovoří o uvedené technologii jako brzdě dalšího nasazení PDF na Internetu? O odpovědi na uvedené otázky se pokoušíme v tomto článku.

remap3f.gif

Prostředí Remote Approach

Popis řešení

Remote Approach je serverové řešení, které, jak jsme již naznačili výše, dovoluje sledovat prostřednictvím Internetu způsob využití PDF dokumentů. Možnost monitorování je dána malým aktivním prvkem, vloženým do PDF dokumentu, označeným jako MAP-BOT (Multimedia Application Platform robot). Uvedený MAP-BOT dokáže komunikovat se serverem služby a zasílat mu při otevření dokumentu rozmanité údaje z kteréhokoli počítače v Internetu.

remap1f.gif

Schema naznačující způsob využití Remote Approach

Službu lze využívat různým způsobem: nejvíce nasnadě je provoz na prostředcích výrobce, zpoplatněný subskripčním modelem (mimo něj lze realizovat instalace i na prostředcích zákazníka). Vzhledem k tomu, že k dispozici je příslušné demo, mohli jsme systém vyzkoušet i my. Po přidělení uživatelského jména a hesla (získaného po bezplatné registraci, obdobně je pak řešeno i komerční zpřístupnění služby - zákazník provede odpovídající úhradu a poté je mu k dispozici odpovídající účet) se uživateli zpřístupní odpovídající internetové rozhraní pro práci se sledovanými dokumenty.

Do rozhraní uživatel nahraje požadovaný dokument, provede jeho zařazení do seznamu sledovaných dokumentů a následně tzv. tagování, tj. vloží do něj pomocí systému zmíněného robota. Následně si stáhne dokument zpět do svého počítače, odkud jej pak může distribuovat různými kanály: vystavit na Webu, rozeslat e-mailem, sdílet pomocí P2P sítě atp. Robot pak odesílá z každého počítače, na kterém byl dokument otevřen, IP adresu daného počítače i další údaje. Tyto informace server schraňuje a dovoluje uživateli vypsat skutečně různorodými způsoby: možné jsou statistiky podle dne, týdne, měsíce či roku, pro jednotlivé nebo všechny dokumenty atp. Vypsat lze nejen přehled IP adres, ze kterých byl dokument otevírán, ale také kanálů, kterými byla distribuce provedena (mimochodem, nepřišli jsme na to , jakým způsobem je tento typ statistik vytvářen), aplikací, které byly pro otevření dokumentu použity, serverů, ze kterých byl dokument stažen atp. Vše je zobrazeno přehledně pomocí tabulek a grafů různých typů, možný je přenos sebraných informací do jiných aplikací a systémů (například Excelu) pro další analýzy.

remap2f.gif

Seznam sledovaných dokumentů

Nejnověji by pak měl Remote Approach dovolovat vytvářet dokumenty (v demoverzi jsme příslušné funkce neobjevili), pro jejichž otevření je zapotřebí nechat odeslat příslušný statistický údaj na server (tj. daný počítač musí být připojen k Internetu). Dále by pak měla být nabízena i možnost deaktivace dokumentu (například v případě ilegálního šíření).

Zajímavé je na službě i její komerční model. V době, kdy jsou serverová řešení pro správu digitálních autorských práv nabízena obvykle za pořizovací částky v řádech minimálně tisíců USD, je Remote Approach na subskripční bázi možno provozovat již za měsíční poplatek 10 USD měsíčně (1 uživatel, 1-5 sledovaných PDF dokumentů), i maximální cenový program (300-599 dokumentů, 10 uživatelů) 199,95 USD/měsíc pak působí přijatelně.

Využití

Možnost analyzovat nasazení PDF dokumentů naznačeným způsobem přináší řadu výhod. Pomineme-li triviální vylepšení správy autorských práv, spočívající ve zjištění úniku dokumentů mimo autorizované IP adresy, nabízí se především různorodé "nerestriktivní" využití. Zajímavé může být třeba nasazení daných statistik při vyhodnocování marketingových kampaní: počet rozeslaných e-mailů či počet stažení totiž neznamená automaticky stejný počet přečtení daného dokumentu, které přitom dokáže mapovat právě Remote Approach. Zajímavě působí rovněž možnost vyhodnocování toho, jakými kanály je daný dokument přenášen a v jakých prohlížečích otevírán: vydavatel dokumentu může zjištěným informacím přizpůsobit nastavení vlastností svých dalších publikací, rozvržení inzerce atp. atp. Pokud by opravdu fungovala funkce expirace dokumentu (kterou, jak znovu podotýkáme, jsme nebyli schopni ověřit), byl by v podobě Remote Approach také k dispozici jednoduchý, ale určitě hodně zajímavý systém pro prodej elektronických publikací.

remap4f.gif

Ukázka některých statistik

Trocha obav závěrem

Krátce po zveřejnění Remote Approachu se objevily první negativní ohlasy na uvedený produkt, respektive princip, na kterém je postaven. Jádro výtek přitom spočívá nikoli v tom, že by Remote Approach ve své současné verzi představoval nějakou formu spyware či vůbec výrazněji zasahoval do uživatelova soukromí. Je ovšem ukázkou systému, který takovéto vlastnosti může potenciálně ve svých "štěnicích", vložených do PDF dokumentů, mít. A uživatelé by mohli díky tomu (zvlášť pokud by se opravdu vyskytla nějaká zneužití) začít mít nedůvěru k PDF dokumentům, šířeným elektronicky, jakožto kontejnerům pro minimálně podezřelý a potenciálně i hodně nebezpečný obsah. Toto je samozřejmě pouze hodně extrémně vyhrocená varianta dalšího vývoje, ve světě, ve kterém se dnes e-mail stává nevěrohodným publikačním kanálem kvůli záplavám spamu, ovšem docela dobře možná. Bude tudíž zajímavé sledovat, jednak, jak se Remote Approach uchytí, a dále pak, nakolik se potvrdí negativní názory na dopad řešení daného typu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: