Quark Labs: užitečný software pro QuarkXpress zdarma - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce
Soutěž

Sponzorem soutěže je:

IDIF

 

Kde se koná výstava fotografií Luďka Vojtěchovského?

V dnešní soutěži hrajeme o:Software

Quark Labs: užitečný software pro QuarkXpress zdarma

22. ledna 2008, 00.00 | Společnost Quark uvedla nový server Quark Labs, jehož cílem je poskytovat především preview nástrojů a technologií daného výrobce. V současnosti lze prostřednictvím tohoto serveru získat zdarma zejména populární, dříve komerční efektový doplněk ShadowCaster a také rozšíření pro Mac OS X Leopard, dovolující zobrazení náhledů XPress dokumentů prostřednictvím technologie Quick Look a též prohledávání dokumentů s pomocí Spotlight. Více se těmto i dalším novinkám z Quark Labs věnujeme v našem článku.

V poslední době nelze rozhodně přehlédnout různorodé aktivity společnosti Quark spojené s vlajkovým produktem daného výrobce, tedy sázecím programem QuarkXPress 7 a také dalšími řešeními s XPressem souvisejícími. V tuzemsku takto v současnosti zaujme především akce "Zamilujte si QuarkXPress" (platí do 15. 2. 2008), díky které lze QuarkXPress Passport 7.3 zakoupit ve výhodném bundlu s doplňky ID2Q7, XPertTools Pro a Quark Interactive Designer. Před koncem roku pak Quark uvedl update XPressu na verzi 7.31, která je certifikovaná pro Windows Vista a podporuje Mac OS X 10.5 Leopard. Významnými novinami z posledních měsíců jsou i redakční systém Quark Publishing System 7 a editor CopyDesk 7.

Nejčerstvější novinkou v nabídce produktů a služeb společnosti Quark představuje server Quark Labs. Podle Quarku se jedná o portál, jehož cílem je především uvádět preview produktů a technologií daného výrobce. Software, jenž lze takto získat, je obvykle zdarma, mnohdy se může nicméně jednat o nehotové produkty v přípravné fázi, u kterých jde o testování uživatelské odezvy. (Připomeňme v dané souvislosti, že obdobný server Adobe Labs provozuje již po nějaký čas pro své produkty a technologie společnost Adobe, která takto "inspiraci" nalezla v dřívějších aktivitách společnosti Macromedia.) Hned po svém uvedení nabídl Quark Labs několik zajímavých prostředků rozšiřujících možnosti XPressu na platformě Macintosh. Pojďme se podívat, o jaké se jedná.

Welcome Screen

Poslání extenze XPressu 7 Welcome Screen lze vytušit už z jejího názvu. Jedná se tedy o prostředek, jenž po spuštění XPressu nabídne navigační okno, ze kterého lze otevřít některý z naposledy zpracovávaných či existujících projektů nebo vytvořit nový projekt či novou knihovnu. Welcome Screen rovněž poskytuje odkazy na tréninková videa či jiné webové zdroje a možnost odběru novinek spojených s aktivitami Quarku ve formě RSS feeds. V současnosti je Welcome Screen k dispozici jen pro platformu Macintosh. Nelze přehlédnout podobnost Welcome Screen s obdobným prostředkem, který je dnes k dispozici v konkurenčním InDesignu (a jiných Adobe aplikacích).

quarklabs1f.jpg

Image Drag and Drop

Rovněž poslání extenze Image Drag and Drop je zřejmé na první pohled: daný doplněk má umožnit vkládat obrázky do projektů QuarkXPressu přetažením, a to jak z Finderu, tak i oken XPressu či jiných aplikací. Přetažení lze provést buďto do připraveného obrázkového rámečku, nebo též kamkoli na stránku - v druhém případě se odpovídající rámeček vytvoří automaticky. Jedná se o technology preview, dostupný v podobách pro Windows i Macintos, ke kterému je navíc dostupný i odpovídající zdrojový kód pro vývojáře. Windows verze XPressu disponuje odpovídající funkcionalitou již od verze 4, v daném případě je nicméně nová podoba funkce vylepšena, konečně je pak daná možnost k dispozici i pro uživatele na platformě Mac.

ShadowCaster 3.3

Extenzi ShadowCaster není třeba uživatelům QuarkXPressu příliš představovat. Jedná se o v minulosti velmi populární prostředek pro stylizování grafiky, textu i dalších objektů pomocí stínů (vržených i vnitřních), vnější a vnitřní záře, zkosení, reliéfů, prolínání a průhlednosti. Nastavení efektů probíhá ve vrstvách, výsledek je ovšem třeba rastrovat a vložit do layoutu - více se lze dozvědět například z této recenze verze 3.1. Dříve šlo o komerční produkt vytvářený společností ALAP, kterou Quark v roce 2005 koupil. ShadowCaster 3.3 dostupný prostřednictvím Quark Labs je k dispozici zdarma a pochopitelně kompatibilní s XPressem 7, funguje nicméně pouze na platformě Macintosh (původní verze extenze je k dispozici i pro Windows). Podle odpovídajícího komentáře ze strany zástupců Quarku znamená zveřejnění ShadowCasteru daným způsobem určitý testovací mezikrok, po kterém by měla následovat dokonalejší podpora zpracování daného typu bez nutnosti rastrování (ve stylu současného použití průhlednosti a stínů v XPressu 7).

quarklabs2f.jpg

Plugin pro Quick Look

Další software dostupný na Quark Labs potěší mnohé uživatele Mac OS X 10.5 Leopard, a to i ty, kdo XPress neprovozují, ale mají občas co do činění s jeho dokumenty. Odpovídající filtr pro technologii Quick Look (a Cover Flow) totiž poskytuje v prostředí Leoparda rychlý náhled obsahu dokumentu XPressu i bez toho, že by byl XPress na daném počítači instalován. Filtr je zatím poněkud nehotový, když nevytváří plnohodnotné náhledy, ale používá náhled vložený do dokumentu XPressu - tento tedy nebude při výraznějším zvětšení vypadat příliš dobře. V XPressu 7.31 byla nicméně s ohledem na podporu Quick Look velikost náhledů zvětšena, takže daný problém vznikne spíše jen u dokumentů uložených ve starších verzích. Náhled je k dispozici pouze pro první dvojstránku daného dokumentu.

Není od věci poznamenat, že umožněním náhledů dokumentů XPressu přes Quick Look Quark (i přes výše naznačené nedostatky) trochu předběhl Adobe: ta zatím pro své aplikace podobný plugin nenabízí, uživatelé jsou takto v současnosti odkázáni na komerční řešení SneakPeek Pro. Do budoucna slibuje Quark další rozšíření možností daného pluginu, především o dynamické renderování náhledů v libovolné velikosti.

quarklabs3f.jpg

Plugin pro Spotlight

Poněkud utajenou novinkou je na Quark Labs nová verze filtru služby Spotlight sloužící v Mac OS X k rychlému vyhledávání informací. Spotlight Filter 2.0 takto dovoluje v Tigerovi i Leopardovi nově prohledávat i soubory XPressu 7 (dřívější podoba filtru podporovala pouze XPress 3-6), navíc slibuje opravy některých dosavadních chyb. Jedná se o Universal Binary podobu, mající podobu jediného filtru (dříve byly zapotřebí dva), s pomocí filtru lze prohledávat veškerý textový obsah, údaje o šířce a výšce stránky a názvy layoutů, stylů a písem použitých v projektu (dokumentu). Před instalací daného filtru musí uživatel původní odstranit manuálně.

Závěrem

Quark Labs je určitě užitečnou aktivitou ze strany Quarku. Nelze si přitom nepovšimnout, že úvodní nabídka na daném serveru oslovuje především uživatele z platformy Macintosh. Možná jde jen o souběh okolností, možná ale o záměrnou strategii, beroucí v potaz třeba i některé problémy, s kterými se dnes uživatelé Adobe aplikací - InDesign a k němu přidružené produkty z toho nevyjímaje - na Macích potýkají (přechod na Intel či současná ne úplně dořešená kompatibilita s Leopardem). Bude zajímavé sledovat, jakým směrem se bude nabídka na Quark Labs dále rozvíjet.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: