QPict: výkonný správce digitálních zdrojů pro Mac OS X - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

QPict: výkonný správce digitálních zdrojů pro Mac OS X

21. srpna 2007, 00.00 | Nestačí vám při práci s digitálními zdroji typu obrázků, digitálních fotografií (včetně RAW), videa, písem či PDF dokumentů zabudované funkce Mac OS X ani iPhoto? A zdají se vám přitom být obvyklé aplikace pro správu obsahu složité, náročné na výkon a drahé? Pak rozhodně vyzkoušejte cenově i hardwarově nenáročný produkt QPict, který nabízí mnoho zajímavých funkcí.

Správa digitálních zdrojů (obrázky, video, zvuk, písma, dokumenty), neboli digital asset management, je i na platformě Mac OS X důležitým tématem. Uživatelé zde mohou sáhnout po základním vybavení svého systému (efektivní vyhledávání pomocí Spotlight, prohlížení dokumentů v různých formátech pomocí Preview), specifickým produktem pro správu digitálních fotografií je iPhoto, dále lze využít Mac verze zavedených specializovaných aplikací, kterými jsou zejména MediaDex Standard a Professional (klony dřívějšího Canto Cumulusu), Extensis Portfolio či iView MediaPro (nějaký čas po zakoupení Microsoftem není stále jasné, zda se naplní či popřou negativní představy o zániku daného řešení na Mac platformě, nová verze daného produktu ponese zřejmě označení Microsoft Expression Media). Tak trochu ve stínu daných produktů zůstává "Mac only" řešení QPict společnosti Rune Lindman Development (v podstatě jde o firmu jediného vývojáře, Švéda Rune Lindmana). To má přitom šanci poměrem výkon/cena zaujmout leckterého uživatele, a to jak amatéra, tak i profesionála (digitální fotografie, publikační pracoviště apod.). Podrobněji bychom se rádi na QPict podívali v této recenzi.

qpict1f.jpg

Rozhraní QPict

Základní přiblížení

QPict je na hardwarové zdroje nenáročná aplikace, která v zatím nejnovější verzi 7.01 funguje s Mac OS X 10.3 a vyšším coby Universal Binary, výrobce pak dává k dispozici i starší verze pro Mac OS X 10.1.5 až Mac OS 7.5.3 (!). Všechny podoby lze testovat prostřednictvím dvacetidenního dema, my jsme pozornost věnovali aktuální podobě 7.01.

Posláním QPict je spravovat především počítačovou grafiku a digitální fotografie (TIFF, JPEG, Photoshop, víc jak 200 RAW formátů aj.) a dále též písma, video, zvukové soubory či PDF dokumenty. Pod pojmem správa zde přitom rozumíme různorodé možnosti katalogizace či prohlížení zdrojů a dále jejich popisování pomocí metadat, organizování, prohledávání, konverze či další hromadné zpracování. Daným způsobem lze v QPict spravovat v podstatě soubory libovolných typů, ale pouze u těch, které jsme zmínili výše, jsou k dispozici například náhledy či možnosti využití do nich původně vložených metadat.

Katalogizace

Základním správním nástrojem je v QPict tzv. index. Pod daným pojmem se rozumí okno, do kterého uživatel vloží odkazy na vybrané soubory, poté zde může tyto odkazy zobrazovat, popisovat pomocí metadat a různorodě zpracovávat.

Obsah okna indexu lze uložit. Ukládá se přitom nikoli do nějakého specializovaného databázového formátu, jak tomu je u konkurenčních řešení, ale do sady složek, která obsahuje zejména nastavení QPict použitá při prohlížení daného indexu, metadata odkazů, náhledy obsahu odkazovaných zdrojů a volitelně rovněž zdroje samotné (zkopírované či přenesené z původní destinace). Uložení daným způsobem dovoluje případné snadné prohlížení a využití informací i bez instalace QPict, pomocí běžných prostředků systému, výrobce každopádně nedoporučuje mimo QPict položky indexu jakkoli měnit.

Import souborů do indexu je možný přetažením ikon dokumentů z prostředí Finderu, jiných aplikací či jiných indexů QPict, indexovat lze obsah pracovní plochy či určených složek, dále je podporován přenos dat z digitálních fotoaparátů, knihoven iPhoto a dokonce i FTP serverů či webových odkazů, automaticky je možno do indexu přidat všechna písma instalovaná v systému. Při indexaci si QPict poradí s archivy, zástupci, speciálními složkami systému (Applications, User aj., při indexaci je lze vyloučit) i duplikáty souborů.

qpict5f.jpg

QPict poslouží i při nahrávání snímků z digitálních fotoaparátů

Zobrazení dat

Okno indexu dovoluje s daty manipulovat různými způsoby. K dispozici jsou především různorodé pohledy na data, a to jak na bázi náhledů (které lze plynule zvětšovat a u kterých je možno zobrazit různá metadata týkající se zdroje), tak seznamů (tříditelné podle různých kritérií, včetně uživatelského nastavení pořadí). Veškerá nastavení zobrazení (včetně pozadí, pozice oken a posuvníků apod.) se ukládají s indexem. Možné jsou rovněž celostránková zobrazení a dále Kiosk Mode (celostránkové zobrazení s uzamčením přístupu k jiným aplikacím a editačním funkcím), vhodný – jak již název naznačuje – k veřejné prezentaci zdrojů (veletrhy, prodejny, galerie apod.).

qpict4f.jpg

Pro každý zdroj je k dispozici řada informací

Odkazy si lze jednotlivě prohlížet v samostatném okně (případně přes celou obrazovku), u zvukových a video souborů je možné jejich přehrání. Jinou formou pohledu na data je slideshow, mimo jiné lze současně spustit více prezentací na jednotlivých monitorech připojených k danému počítači. Při zobrazení obrázků lze použít do nich vložené ICC profily, na základě vložených Exif informací dokáže QPict automaticky rotovat digitální fotografie. Vzhled katalogizovaného písma je možno zjistit na základě zobrazení vzorníku.

K dohledávání zdrojů lze použít pokročilou prohledávací funkci, jež nabízí hledání na základě sady podmínek, dotazy si je tak možno uložit pro pozdější použití. Vyhledávání lze pak aplikovat i v případě eliminace duplikátů.

qpict6f.jpg

Zdroje lze rychle dohledat pomocí výkonné vyhledávací funkce

Metadata

Na velmi dobré úrovni je v QPict práce s metadaty. Produkt dovoluje načíst a zobrazit Exif metadata z digitálních fotografií, dále používá k anotování zdrojů standard IPTC (známý jinak zejména z Photoshopu), metadata si pak umí vytáhnout i z video a audio souborů. Interně jsou metadata QPict kódována pomocí XML, tj. lze je se zdroji případně snadno přenést do jiných aplikací a systémů.

K dispozici je popis a třídění zdrojů pomocí klíčových slov, kategorií a hodnocení. V okně indexu zobrazený Organizer poskytuje přehled o všech metadatech a dovoluje snadno nechat zobrazit či skrýt, resp. tedy vybrat k dalšímu zpracování zvolené zdroje podle jejich metadat.

qpict2f.jpg

Možné jsou různé převody a úpravy obrázků

Zpracování

Prostřednictvím QPict lze zajistit různorodé zpracování spravovaných zdrojů. Především to jsou konverze mezi obrázkovými formáty a dále obvyklé manipulace na úrovni souborů (kopírování, přesun, odstranění), přímo z prostředí QPict lze odkazované soubory nahrát na FTP server. QPict dále disponuje výkonným aparátem pro hromadné zpracování, tzv. Actions. Tento dovoluje manipulaci především, co se týká souborových atributů (např. různé hromadné přejmenování), metadat (přiřazení klíčových slov, kategorií, vyplnění určitých metadatových polí u IPTC informací aj.), konverzí mezi formáty či základních úprav. Možností editace vzhledu přitom u obrázků není právě mnoho, v podstatě to jsou jen rotace a překlopení, předpokládá se, že pro jiné úpravy podobného typu si uživatel zdroj otevře v přiřazené externí aplikaci. V rámci akce je možno aplikovat celou sadu úprav současně (například změnit formát, pojmenování a metadata), pro opakované použití lze konfigurace akcí ukládat.

qpict3f.jpg

Nastavení akcí

Závěrem

QPict je opravdu intuitivní a svižný správce digitálních zdrojů. Vhod přijde zejména při práci s digitálními fotografiemi, resp. jakoukoli bitmapovou grafikou, a dále též digitálním videem a zvukem či písmy, formáty publikačních či kancelářských aplikací (s výjimkou PDF) na úrovni náhledů nicméně nepodporuje (ale jinak i tyto zdroje lze samozřejmě v indexech QPict spravovat). I přes toto omezení si lze QPict představit jako dobré doplňkové řešení pro správu zdrojů na publikačních pracovištích (Adobe Bridge je na hardwarové zdroje nesrovnatelně náročnější, resp. při práci s většími objemy dat bývá hodně pomalý, jiná řešení jsou zase obvykle dražší a dle našeho názoru ne tak intuitivní).

Zajímavá jsou cenová nastavení produktu. Základní licence Standard je za 35 USD, což je ve srovnání s konkurencí částka označitelná za zanedbatelnou. Ještě zajímavější je licence Professional, kterou výrobce poskytuje dlouhodobě za zvýhodněnou cenu 99 USD (normální cena 195 USD). Jde zde o verzi funkčně shodnou s podobou Standard, kterou lze ovšem za daný poplatek používat v rámci jedné lokace neomezeně a s rozšířenou technickou podporou. Za 1 495 USD je pak k dispozici v podstatě zcela neomezená multilicence Enterprise.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Apple  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Digitální video  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: