Pinnacle Studio 11: podpora Windows Vista a další novinky - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

IDIF

 

Kde se koná výstava fotografií Luďka Vojtěchovského?

V dnešní soutěži hrajeme o:Software

Pinnacle Studio 11: podpora Windows Vista a další novinky

16. května 2007, 00.00 | Aktuální jedenáctá verze známého univerzálního editoru na zpracování domácího videa přináší komplexní podporu operačního systému Windows Vista, vylepšenou podporu HD videa a několik dalších novinek, které si teď představíme trochu podrobněji.

O video editoru Pinnacle Studio na import, střih, efektové úpravy a následné publikování domácího videa v různých formátech a podobách bylo už napsáno tolik, že podrobnější úvod je vlastně zbytečný. Společnost Pinnacle Systems vyvíjí a prodává své produkty již pod hlavičkou Avid Technology, díky které se v Pinnacle Studiu objevilo několik nových či vylepšených technologií na práci s videem.

Pinnacle Studio 11, Plus 11 a Ultimate 11

V České republice prodává produkty Pinnacle (lokalizované do češtiny) společnost EXAC, která dodává ke všem verzím Studia 11 také český PDF manuál. Základní a současně nejlevnější varianta Pinnacle Studia 11 prodávaná za 990 Kč včetně DPH nepodporuje HD video ani AVCHD editaci, a nemá tak velký počet efektů. Jedná se tedy pouze o typický low-entry editor, ovšem s celkovými možnostmi blížícími se mnohem dražším video editorům.

O něco dražší varianta Studio Plus 11 s cenou 1 890 Kč včetně DPH zahrnuje mimo funkcí Studia 11 také komplexní podporu HD videa, včetně nativní HDV a AVCHD editace a tvorby a vypalování HD DVD kompilací. Studio Plus 11 má navíc větší efektové možnosti v oblasti videa i zpracování zvuku.

Nejdražší variantou je pak Pinnacle Studio Ultimate 11 (2 490 Kč včetně DPH), které navíc přidává specializované pluginy pro „čištění“ a zpracování zvukových stop v podobě nástroje BIAS SoundSoap, speciální filmové efekty ProDAD VitaScene, dále nástroj Moving Picture StageTools na tvorbu profesionálních efektů typu pan&zoom a v neposlední řadě také nástroj Chroma Key na klíčování zeleného pozadí scén. Součástí varianty Studio Ultimate 11 je i softwarový Dolby 5.1 audio kodek a menší plátno pro klíčování scén.

Všechny verze Studia 11 též obsahují i doplňkovou aplikaci Instant DVD Recorder pro přímý zápis nahrávaného videa na DVD médium (používá se například při nahrávání/konverzi analogového videa z pásků či různých TV/video zdrojů) a různé balíky efektů či DivX atp. kodeků aktivovaných přes Internet prostřednictvím registračních klíčů.


Pinnacle Studio 11 - prostředí editoru s časovou osou a náhledy částí importovaného videa


Pinnacle Studio 11 - komplexní podpora HD videa a vícekanálového zvuku je v nové verzi Studia samozřejmostí

Novinky Studia 11

Všechny varianty Pinnacle Studia 11 obsahují vylepšený plugin ScoreFitter pro generování hudby na pozadí, skládané ze speciálních „bezešvých“ samplů, jejichž kvalita byla v jedenácté verzi Studia zvýšena na 48 KHz. ScoreFitter současně nabízí větší počet samplů umožňujících generovat výrazně větší počet variant hudebních skladeb.

Už předchozí verzi Studia 10.6 s posledním upgrade bylo možné nainstalovat v prostředí Windows Vista, teprve Studio 11 ale přináší nativní ovladače pro různá zařízení a optimalizaci pro nové funkce Windows Vista. Studio 11, respektive jeho grafické rozhraní, se konečně umí přizpůsobit i rozlišením širokoúhlých monitorů či jiným „nestandardním“ rozlišením a po okrajích hlavního okna tak nezůstává žádné prázdné místo.


Pinnacle Studio 11 - jednou z novinek jedenácté verzi editoru je vylepšený modul ScoreFitter pro generování hudebních doprovodů

S podporou HD videa na úrovni projektů jsme se setkali již u Pinnacle Studia 10. Jedenáctá verze Studia přidává podporu HD videa přímo v jeho nativním formátu včetně editace HDV – tzn. můžete nahrávat, stříhat a exportovat video s pomocí HD-DVD kompatibilního rekordéru. V HDV projektech lze navíc kombinovat i jiná rozlišení videa se statickými obrázky a fotografiemi. Výsledek si pak Studio 11 přepočítá do příslušného formátu a rozlišení, exportovaný výsledek můžete přehrávat na libovolném hardwarovém či pouze softwarovém HD-DVD přehrávači. S HD videem dále souvisí nově zařazená podpora AVCHD, což je formát společností Panasonic a Sony s lepšími kompresními algoritmy, umožňujícími uložit HD video stejné délky ve zhruba poloviční velikosti diskového prostoru. Podpora HD videa jde ve Studiu 11 pochopitelně až na úroveň klíčových snímků u efektů a dalších speciálních efektových funkcí typu obraz v obraze a animovaných titulků.

V nejdražší verzi Studio Ultimate 11 dále najdeme nástroj BIAS SoundSoap na potlačování a čištění šumu ve zvukových záznamech a podporu vícekanálového zvuku Dolby Digital 5.1. Dalším bonusem jsou efekty z balíku ProDAD VitaScene, umožňující generovat například efekty záření, různé druhy blur efektů (rozmazání) aj. Efekty zvětšování a animovaných pohybů statických obrázků či videoklipů má na starost jiný doplněk – Moving Pictures StageTools, který rovněž najdeme pouze u Studia Ultimate 11.

Editační operace i naprostá většina efektů jsou převzaty z poslední verze Studia 10.6, v tomto ohledu tedy žádné zásadní inovace nečekejte. Některé nástroje pro editaci videa však byly mírně inovovány, upraveno bylo též přidávání nových efektů pomocí externích pluginů. Díky novým renderovacím algoritmům, podporujícím lépe dvoujádrové procesory či víceprocesorové sestavy, lze teoreticky urychlit generování a export videa až dvojnásobně, v reálné praxi (testováno s betaverzí Studia 11) ale není urychlení tak výrazné. Integrovaný DVD authoring je nyní o něco lépe přístupný a jeho součástí je stejně jako u titulků vylepšený WYSIWYG editor kapitol a navigačních menu s tlačítky a dalšími grafickými prvky.

Publikační funkce Studia 11 byly obohaceny o možnost exportovat a sdílet video přes příslušnou webovou službu serveru Yahoo!. U exportu si lze nastavit privátní či veřejné sdílení videa, jinou službu než Yahoo! Video ale Studio 11 nepodporuje.

Upgrade ano či ne?

Pro uživatele Windows Vista je upgrade prakticky povinný (už jen z hlediska stability aplikace a podpory nativních ovladačů Windows Vista). Pro uživatele Windows XP znamená Studio 11 posun vpřed pouze v případě, že vyžadují "důkladnější" podporu HD videa, včetně přímé či AVCHD editace, a chtějí využít i další z nových funkcí programu, kterých ale zase tolik není. Na otázky o spolehlivosti Studia 11 zatím nemohu odpovědět, k dispozici jsem měl pouze beta verzi aplikace. Jak ale všichni víme, dříve stabilitu a nechvalně známé "padání" Studia 10 (zejména při renderování složitějších video-projektů) až dodatečně řešily různé upgrady, musíme tedy pouze doufat, že u Studia 11 obdobné problémy nenastanou.


Pinnacle Studio 11 - součástí editoru je pohodlná tvorba navigačních menu pro DVD kompilace, včetně různých slideshow


Pinnacle Studio 11 - integrovaný editor navigačních menu je poměrně komfortní a obsahuje několik desítek stylů a layoutů tlačítek, textových nápisů a dalších grafických prvků


Pinnacle Studio 11 - WYSIWYG editor titulků patří taktéž mezi komfortní nástroje programu


Pinnacle Studio 11 - předvolby programu zahrnují mimo jiné i podporu hardwarové akcelerace pro grafické karty, více monitorů, prostorového zvuku a renderování videa na pozadí (uplatní se zejména u vícejádrových procesorů)


Pinnacle Studio 11 - exportní funkce editoru nově obsahují možnost renderovat a odesílat video pro jeho přímé sdílení na Internetu v rámci služby Yahoo! Video


Pinnacle Studio 11 - videoklipy můžete opět přidávat nejen do časové osy, ale i do tzv. Storyboardu


Pinnacle Studio 11 - jedna z automatizovaných funkcí pro přidávání navigační menu, respektive jejich kapitol, do video-projektů

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Download  

 » Rubriky  » Digitální video  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: