PhotoZoom Pro 2.2: výborný nástroj na zvětšování obrázků a fotografií - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

PhotoZoom Pro 2.2: výborný nástroj na zvětšování obrázků a fotografií

18. června 2007, 00.00 | Genuine Fractals je hezká věcička na zvětšování fotografií, existuje ale několik dalších obdobných programů, které umí přepočítat rozlišení obrázků a fotek jiným a přitom neméně zdatným způsobem. Aktuální verze PhotoZoom Pro nabízí mimo jiné hlavně algoritmus S-Spline XL, jehož aplikaci si můžete přizpůsobit konkrétní grafické předloze. Podrobný popis daného produktu, včetně praktického srovnání s obdobnými funkcemi Adobe Photoshopu, naleznete v tomto článku.

PhotoZoom Pro, nyní vlastněný společností BenVista, je relativně levný a přitom kvalitní program na zvětšování grafických předloh. Obrázky a fotografie můžete zvětšovat pomocí několika více či méně známých metod převzorkování obrazu, z nichž vyniká speciální technologie S-Spline XL. PhotoZoom Pro je za 149 EUR k dispozici nejen ve verzi pro Windows, ale také jako Universal Binary aplikace pro Mac OS X s nativními verzemi pro procesory Intel a starší Power PC.

Grafické předlohy lze v PhotoZoom Pro zvětšovat manuálně nebo hromadně s automatickým ukládáním zvětšených souborů. Seznam podporovaných grafických formátů najdete v tabulce na konci článku – n emusím snad příliš připomínat, že podpora barvového prostoru CMYK a 16-bitových barvových kanálů je samozřejmostí.


PhotoZoom Pro 2.2 - prostředí programu s velkým náhledem a funkcemi pro nastavení rozlišení a úpravu funkčnosti/vlastností algoritmů pro převzorkování obrazu

Novinky

Zcela jistě nejdůležitější novinkou PhotoZoom Pro verze 2.x je již v úvodu zmíněná metoda převzorkování obrazu S-Spline XL. Tato sofistikovaná softwarová technologie je přímým pokračovatelem patentovaného algoritmu S-Spline a dále navyšuje detekční schopnosti související s analýzou a kvalitativně lepším ostřením obrysů a hran objektů na fotografiích, to vše při současném zachování přirozených barev a minimalizaci nežádoucích obrazových artefaktů. Současně je celý algoritmus trochu rychlejší, což bych ale spíše přičítal využívání rychlosti vícejádrových procesorů – rychlost přepočtu obrazových dat byla zvýšena až o 40 procent, v reálném nasazení to ale není tak výrazně poznat.

Druhou novinkou je doposud dost zoufale chybějící podpora IPTC a EXIF metadat, která nyní zůstávají zachována i po uložení obrázku či fotografie ve vhodném formátu. Zachovány zůstanou i vložené ICC barvové profily. Mezi další vylepšení programu patří inovované funkce pro výběr a ořez fotografií a drobné změny grafického rozhraní aplikace.

Součástí programu je též plugin pro Adobe Photoshop, Adobe Photoshop Elements, Corel Paint Shop Pro a Corel Photo-PAINT. Plugin umožňuje odesílat grafické předlohy ke zvětšení přímo z daného grafického editoru do PhotoZoom Pro a výrazně tak zjednodušuje mezikrok s předchozím nutným ukládáním souborů a následným importem zpět do Photoshopu či jiné grafické aplikace.


PhotoZoom Pro 2.2 - nedílnou součástí programu jsou funkce pro hromadné zpracování (zvětšování či zmenšování) grafických předloh

S-Spline/S-Spline XL

Algoritmus (či spíše metoda) převzorkování obrazu S-Spline byl vyvinut za účelem poskytnout zvětšené grafické předlohy bez nebo jen s malou mírou rozmazaných okrajů/obrysů objektů či splývání ploch a s výrazně menší mírou "pixelizace" než u jiných algoritmů pro přepočet obrazových dat. Ne všechno je u S-Spline zcela bez problémů a pro tyto účely máte k dispozici poměrně širokou škálu nastavení pro ovlivnění výsledků přepočtů obrazových dat. Kromě intenzity a základního poloměru pro účinnost unsharp maskingu nabízí metoda S-Spline XL ještě jemné doladění ostření, nastavení úrovně umělých detailů a zvýraznění detailů hran a obrysů objektů – poslední zmíněné volby u původní metody S-Spline chybí. Analýza zvětšované předlohy neprobíhá ve fázích jako třeba u fraktálových metod převzorkování obrazu, nýbrž celoplošně. Pro rychlou optimalizaci algoritmů S-Spline a S-Spline XL nabízí PhotoZoom Pro několik defaultních a citlivě nastavených předvoleb pro cílené zvětšování různých typů grafických předloh. Konkrétně se jedná o obecné obrázky a fotky, detailní fotografie, fotografie s měkkými rysy, obecnou grafiku, text a textové objekty a dále o přednastavení pro současné potlačení šumu a obrazových artefaktů – u této předvolby není aktivní unsharp masking. Každou skupinu předvoleb si můžete libovolně upravit, na výběr je samozřejmě i uživatelská předvolba určená nikoliv pro zvětšování, nýbrž pro zmenšování obrázků a fotografií.

Srovnání s klasickou metodou bikubického převzorkování obrazu dostupnou nejen v Adobe Photoshopu je sice tak trochu zavádějící, neboť tato metoda není obecně určena pro zvětšování grafických předloh, nicméně nic lepšího ve Photoshopu standardně k dispozici není. Chcete-li zvětšit obrázek či fotku ve Photoshopu s podobnou kvalitou, jako to umí metoda S-Spline s využitím unsharp mask filtru, budete zklamáni, neboť výsledky budou o mnoho horší než ve PhotoZoom Pro. S-Spline a S-Spline XL totiž analyzují a aplikují unsharp masking pixel po pixelu v závislosti na původní ostrosti grafické předlohy a nikoliv na „hrubě“ zvětšenou fotografii. Fungují tudíž adaptivně vůči originální zvětšované grafické předloze, a právě proto poskytují nadprůměrně kvalitní výsledky.


PhotoZoom Pro 2.2 - nabízené metody převzorkování obrazu

Závěr

PhotoZoom Pro je nástroj na zvětšování grafických předloh a s výborným poměrem cena/výkon. Ke cti programu patří i exportní plugin pro Adobe Photoshop a jiné grafické editory a bezproblémové hromadné zpracování obrázků a fotografií. Pro některé české uživatele bude jistě zajímavá i česká lokalizace programu (je přímo součástí instalace PhotoZoom Pro), nápověda a manuál jsou zatím pouze v angličtině. Zkušební verze PhotoZoom Pro vkládá do zvětšených grafických předloh vodoznaky, nejsou ale příliš velké, a tak otestování možností programu nic dalšího nebrání.

Vlastnosti a typy jednotlivých grafických formátů podporovaných v PhotoZoom Pro 2.2x:

Formát:
TIFF JPEG PNG TGA BMP GIF
Vlastnosti:
Max. rozlišení (pixelů) 1 milión x 1 milión 32767 x 32767 1 milión x 1 milión 65535 x 65535 32767 x 32767 32767 x 32767
Max. velikost souboru 4 GB 2 GB 16 Exabytes 2 GB 2 GB 1 GB
Podporované barvové prostory:
RGB ano ano ano ano ano ano
CMYK ano ano --- --- --- ---
Stupně šedi ano ano ano ano ano ---
Počet barvových kanálů:
8 bit kanály ano ano ano ano ano ano
16 bit kanály ano --- ano --- --- ---
Alfa kanál ano (i více než jeden) --- ano ano --- ---
Barvové profily a metadata
ICC profily ano ano ano --- --- ---
EXIF metadata ano ano --- --- --- ---
IPTC metadata ano ano --- --- --- ---




PhotoZoom Pro 2.2 - názorná ukázka rozdílů schopností algoritmu S-Spline XL oproti bikubickému převzorkování snímku v Adobe Photoshopu




PhotoZoom Pro 2.2 - a ještě jedna ukázka 4x zvětšeného menšího snímku (povšimněte si zejména rozdílů na hranách postav a ve změnách přechodů barev)


PhotoZoom Pro 2.2 - ukázka různých fotografií zvětšených pomocí algoritmu S-Spline XL (3 600 x 2 700 bodů, zvětšená ukázka má 2,3 MB)


PhotoZoom Pro 2.2 - tatáž kompozice zvětšená v Adobe Photoshopu s bikubickým převzorkováním a mírně zaostřená (3 600 x 2 700 bodů, zvětšená ukázka má 1,7 MB)

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Photoshop  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: